Twitter Kullanıcıları Neden Mastodon'a Akın Ediyor?

Twitter Kullanıcıları Neden Mastodon'a Akın Ediyor?

Mastodon, Elon Musk'ın Twitter'ı satın aldığını açıklamasından bu yana kullanıcılarında büyük bir artış gördüğünü iddia ediyor. Mastodon, Twitter'a benzer mikroblog özelliklerine sahiptir, ancak her kullanıcı, politikaları "federe bir sosyal ağ"ın parças

  • Mastodon, Elon Musk'ın Twitter'ı satın aldığını açıklamasından bu yana kullanıcılarında büyük bir artış gördüğünü iddia ediyor.
  • Mastodon, Twitter'a benzer mikroblog özelliklerine sahiptir, ancak her kullanıcı, politikaları "federe bir sosyal ağ"ın parçası olan belirli bir Mastodon topluluğunun üyesidir.
  • Ancak uzmanlar, Mastodon'un nispeten küçük kullanıcı tabanıyla sınırlı olduğunu söylüyor.
Akıllı telefona yazan birinin elindeki yakın çekim.

Roma Stavila / Getty Images

Uzmanlar, çoğu rakibin nispeten az sayıda kullanıcısı olduğu için Twitter'a iyi bir alternatif bulmanın zor olduğunu söylüyor.

Açık kaynaklı sosyal ağ Mastodon , Elon Musk'ın Twitter'ı satın aldığını açıklamasından bu yana kullanıcılarında önemli bir artış gördüğünü iddia ediyor. Mastodon'un kurucusu Eugen Rochko bir blog gönderisinde, Mastodon'un satıştan sonraki saatlerde yaklaşık 30.000 yeni kullanıcı eklediğini yazdı. Ancak anahtarlama hizmetleri pratik sorunlarla birlikte gelir.

Fordham Üniversitesi'nde iletişim ve medya çalışmaları profesörü olan Paul Levinson, "Belki birkaç milyon kullanıcısı olan Mastodon, Twitter'ın 330 milyon kullanıcısıyla karşılaştırıldığında çok küçük, bu nedenle Twitter ile karşılaştırmak gerçek dünya stratejisi değil, akademik bir alıştırmadır." Lifewire'a bir e-posta röportajında, yeni medyayı incelediğini söyledi.

Eski Twitter?

Twitter kısa süre önce Musk'tan bir satın alma teklifini kabul etti ve ona şirketin kontrolünü 44 milyar dolara vermeyi kabul etti. Anlaşmanın bu yıl içinde kapanması bekleniyor. Bazı Twitter kullanıcıları alternatif olarak Mastodon'a yöneliyor.

"Yeterince komik, 2016'da merkezi olmayan sosyal medya alanını araştırmaya başlamamın nedenlerinden biri, sonunda Mastodon'u yaratmaya devam etmemi sağladı, yıllardır günlük kullanıcısı olduğum platform olan Twitter'a dair söylentilerdi. Rochko, bir başka tartışmalı milyardere satılabilir" dedi. "Elbette, Twitter'ın o sırada aldığı tüm korkunç ürün kararları gibi diğer nedenler arasında. Ve şimdi nihayet gerçekleşti ve aynı nedenlerle, kitleler Mastodon'a geliyor."

Mastodon, Twitter'a benzer mikroblog özelliklerine sahiptir, ancak her kullanıcı, "federe bir sosyal ağ"ın parçası olan kendi politikalarına sahip belirli bir Mastodon topluluğunun üyesidir. Bu özellik, kullanıcılara politikalarını tercih ettikleri ancak daha büyük bir sosyal ağa erişimi koruyan bir sunucu seçme esnekliği sağlamayı amaçlamaktadır.

"Twitter'dan farklı olarak, merkezi bir Mastodon web sitesi yok - Outlook veya Gmail'e kaydolmaya benzer şekilde hesabınızı barındıracak bir sağlayıcıya kaydolursunuz ve ardından farklı sağlayıcılar kullanan kişileri takip edebilir ve onlarla etkileşime geçebilirsiniz. Herkes böyle bir sağlayıcı olabilir. sağlayıcı olarak Mastodon ücretsiz ve açık kaynaklıdır," şirket blogunda yazdı. "Reklam içermiyor, gizliliğinize saygı duyuyor ve insanların/toplulukların kendi kendini yönetmesine izin veriyor."

Levinson, Mastodon'un Twitter'a göre avantajlarının daha iyi gizlilik önlemleri, artan karakter sınırı (Twitter'ın 280'ine kıyasla 500) ve kullanıcılar tarafından çatallama yoluyla daha fazla kontrol (örneğin, karakter sınırını daha da artırmak için kaynak kablosunun kullanılması) içerdiğini söyledi. Ancak dezavantajı -Twitter'a kıyasla küçük boyutu- Mastodon'u gönderilerinin dünya tarafından görülmesini isteyen insanlar için gerçek bir alternatif haline getirmiyor" dedi.

Web geliştirme firması Pantheon'un baş strateji sorumlusu Josh Koenig , bir e-postada Mastodon'un "muazzam bir vaatle gerçekten harika bir teknoloji" olduğunu söyledi, ancak platformun "açık kaynağın Aşil topuğundan muzdarip olduğunu, çünkü sadece kullanıcı olmadığını söyledi. - ana akım kullanıcıları yakalamak için yeterince dost (henüz)."

kolaj. renkli bir arka planda akıllı telefon kullanan bir grup insan.

Biz Varız / Getty Images

Twitter Alternatifleri

Twitter'ın sosyal medya alternatifleri arasında Facebook ve YouTube, Instagram yer alır, ancak bunların hiçbiri "farklı sosyal ağlar arasında kısa, geniş diyalog için Twitter'ın aynı dinamiğine sahip değildir (gerçi diğerlerinin bazılarının daha fazla kullanıcısı vardır)" Jeffrey Lane Blevins Cincinnati Üniversitesi'nde sosyal ağlar üzerine çalışan bir gazetecilik profesörü, bir e-posta röportajında ​​Lifewire'a şunları söyledi: Eski Başkan Donald Trump'ın Truth Social'ı gibi yeni platformların Twitter ile aynı türden bir popülerliğe sahip olmadığını da sözlerine ekledi.

Blevins, Twitter'ın temel avantajının kurulmuş olması olduğunu söyledi. Twitter'da büyük bir takipçi grubu oluşturmak da daha kolaydır çünkü çoğu insan hesaplarını herkese açık olarak ayarlamıştır (örneğin, Facebook'tan farklı olarak, birinin aktivitelerini görmek için arkadaşlık isteğini kabul etmeniz gerekir).

Blevins, "Ayrıca, Twitter'daki hashtag işlevi nedeniyle, ağlar arasında belirli konularda arama yapmak ve yorum yapmak daha kolay; yani, kendi takipçi grubunuz dışındaki kişiler veya takip ettiğiniz hesaplar" dedi.

Ancak Blevins, Twitter'a gerçekten alternatif bir alternatif olmadığına dikkat çekti. "Dünyaya bilgi yayma konusunda bu kadar büyük ve etkili başka bir sistem yok" diye ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.