Renk Körlüğü İçin iPhone Ekranı Nasıl Ayarlanır

Renk Körlüğü İçin iPhone Ekranı Nasıl Ayarlanır

Apple, iPhone'a renk körlüğü olan kullanıcılar için renkleri ayırt etmeyi kolaylaştıran belirli filtreler de dahil olmak üzere çeşitli ekran kontrolleri verdi.

iPhone , normal kontrollerin dışında kalan çeşitli ekran ayarlarına sahiptir ve Apple, görme engelli kullanıcılar için düşünceli bir şekilde birkaç seçenek dahil etmiştir. Dünya çapında erkeklerin yaklaşık yüzde yedisi renk körü iken, kadınların yüzde birinden azı, bu farklı renk görme biçimine sahip nüfusun yaklaşık yüzde 3,7'sini oluşturuyor. Hayattaki birçok şeyin renk kodlaması olduğundan, bu ipuçlarını yakalamayı zorlaştırabilir hatta imkansız hale getirebilir. Ayarlar uygulamasındaki birkaç dakika ile bir iPhone'un renklerini ayırt etmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

iPhone, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler akıllı telefon ve 2007'de piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra bu onuru kazandı. Android üreticileri denizaşırı ülkelerde üstün olsa da, Apple dünya çapında iyi temsil ediliyor. Bu kadar çeşitli bir kullanıcı grubuyla Apple, herkesin ihtiyaçlarını karşılamak için çaba sarf ediyor . Her iPhone, yalnızca farklı boyutlar, fiyat noktaları ve renkler sunmanın ötesinde, bir kişinin belirli ihtiyaçlarına yardımcı olmak için, bazıları erişilebilirlik ayarlarında bulunan birçok özelleştirilebilir kontrol ve seçenek içerir.

iPhone, kullanıcı arayüzünde rengi görsel bir yardımcı olarak kullanır. Örneğin, Ayarlar uygulamasındaki geçiş düğmeleri etkinleştirildiğinde yeşile döner, Kamera uygulamasındaki kayıt düğmesi kırmızıdır ve kamera ve mikrofon etkinken ekranın üst kısmındaki renkli noktalar yanar . Neyse ki, Apple renk körlüğü olarak kabul edildi ve Ayarlar uygulamasında bulunan 'Erişilebilirlik' seçeneklerinde bir çözüm sundu. Aranacak başlık 'Görüntü ve Metin Boyutu'dur ve bu bölümde kullanıcı 'Renk Filtreleri'ne dokunmalıdır. Dört renk filtresi vardır: Gri Tonlamalı, Protanopia için Kırmızı/Yeşil, Deuteranopia için Yeşil/Kırmızı ve Tritanopia için Mavi/Sarı. Ek olarak, bir yoğunluk kaydırıcısı, en iyi bireysel sonuçlar için efektin ayarlanmasını sağlar. Amaç, renk tonunu ve yoğunluğunu her kullanıcı için daha görünür bir aralığa kaydırarak belirli renkleri daha ayırt edilebilir hale getirmektir, böylece bazı renkler aynı kalır.

IPhone Ekranını Renklendirme

iphone-12-purple-color-1.webp

'Renk Filtreleri' kontrolleri öncelikle renk körlüğü olan kullanıcıların bir iPhone'daki metin, resim ve kontrolleri ayırt etmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmış olsa da , kullanıcılar bunları kişisel bir dokunuş veya eğlence için de kullanabilir. Ayarlar uygulamasının aynı alanında genel bir ekran 'Renk Tonu' seçeneği de vardır. Dolayısıyla, bugünün haberlerinin biraz gül rengine sahip olması gerekiyorsa, bu renk tonu kontrolü ile mümkündür. Ton kaydırıcısını en sola kaydırmak kırmızıdır ve sağa sürükleyerek renklerin tam gökkuşağına ulaşılabilir.

Kullanıcılar bir yoğunluk kaydırıcısı ile renk tonu miktarını ayarlayabilir ve fikir, tonu birkaç dakikadan fazla kullanmaksa, genellikle ince bir renk tonu en iyisidir. iPhone, akşamları otomatik olarak açılacak şekilde programlanabilen "Night Shift" adı verilen, gece okuması için rengi ayarlamak için başka kontrollere sahiptir . Ayrıca, ekranın beyaz dengesini ortam ışığına uyacak şekilde otomatik olarak eşleştirmek için bazı modellerde iPhone'un 'True Tone' seçeneği mevcuttur. Pek çok görüntüleme seçeneğiyle, neredeyse her ihtiyaca uygun kolay ve rahat görüntüleme için bir iPhone'un ekranını ayarlamak kolaydır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.