Facebook Rastgele Hesapları Devre Dışı Bırakıyor Peki Neden ve Çözümü Nedir?

Facebook Rastgele Hesapları Devre Dışı Bırakıyor Peki Neden ve Çözümü Nedir?

Facebook bir düzeltme yayınladı ve son birkaç gün içinde kullanıcı hesapları sebepsiz yere devre dışı bırakıldıktan sonra bir aksaklık için özür diledi.

Dünyanın dört bir yanından Facebook kullanıcıları, hesaplarının görünürde bir sebep olmadan devre dışı bırakıldığını öğrendi. Facebook, aylık yaklaşık 2,9 milyar aktif kullanıcısıyla en büyük sosyal medya platformlarından biridir. Bu nedenle, site her çöktüğünde veya herhangi bir nedenle hesaplarına erişemedikleri zaman neden bu kadar çok insanın hayal kırıklıklarını dışa vurduğu anlaşılabilir.

Bu kadar çok kullanıcının aynı anda Facebook'a erişemediği son zaman, büyük bir AWS kesintisinin Facebook dahil çeşitli web sitelerinin ve uygulamaların işleyişine zarar verdiği Aralık 2021'deydi. Bundan önce, hizmet Ekim ayında sitenin Instagram, WhatsApp ve Oculus gibi bir dizi diğer ilişkili hizmetle birlikte kullanım dışı kaldığı büyük bir kesinti yaşadı.

Mağdur olan birçok Facebook kullanıcısının tweetlerine göre, hesapları herhangi bir kurala ve sözde ' topluluk standartlarına ' aykırı olmamasına rağmen kapatılmıştı . Raporlar , Perşembe ve Cuma günleri açıklanamayan hesap silmeleri hakkında Twitter, Reddit ve diğer forumlarda bir dizi şikayetçiden önce, Çarşamba günü geç saatlerde damlamaya başladı . Çoğu durumda, kullanıcılar hesaplarına giriş yapmaya çalışırken "topluluk standartlarımıza uymadıkları" için hesaplarını artık kullanamayacaklarını söyleyen genel bir mesaj aldı . Mesaj ayrıca hesabı sonlandırma kararının nihai olduğunu ve geri alınamayacağını iddia etti.

Facebook Aksaklığı Kabul Etti Ve Şimdi Düzeltildiğini Söyledi

facebook-wash-away-the-sins-1.webp

Facebook o zamandan beri toplu hesabın devre dışı bırakılmasını onayladı ve soruna yol açan teknik bir aksaklık olduğunu iddia etti. Cuma günü erken saatlerde Facebook sözcüsü Andy Stone, şirketin sorunun farkında olduğunu ve mümkün olan en kısa sürede düzeltmeye çalıştığını tweetledi. Aynı günün ilerleyen saatlerinde Stone , sorunun "etkilenen herkes için" çözüldüğünü iddia etti ve ayrıca şirket adına aksaklık için özür diledi. Stone'un Tweet'i, Facebook'tan kilitlenen herkesin hesaplarına tekrar erişmesi gerektiğini öneriyor, ancak durumun böyle olup olmadığı hemen belli değil. Ancak bazı kullanıcılar hesaplarını geri aldıklarını bildiriyor, yani bu bir başlangıç.

En son aksaklıktan önce bile Meta kötü bir hafta geçiriyordu ve Perşembe günü The Verge şirketin işleyişi hakkında sert bir rapor yayınladı. Rapor, Facebook'un Haber Kaynağı algoritmasındaki bir hatanın, yanlış bilgi , şiddet, çıplaklık ve Rus devlet propagandası dahil olmak üzere zararlı içeriğin artmasına neden olduğunu iddia etti. Olayı doğrulayan Meta, "iç metriklerde küçük, geçici artışlarla ilişkili olan beş ayrı olayda sıralama düşüşünde tutarsızlıklar" tespit ettiğini söyledi. Rapora göre, sorun 2019'da ortaya çıktı ancak 2021'de zirveye ulaştı. Meta, o zamandan beri Facebook sorununu da çözdüğünü iddia ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.