Çoğu kişinin bilmediği her iphone fotoğrafına eklenen gizli bilgi ve kaldırma yolları

Çoğu kişinin bilmediği her iphone fotoğrafına eklenen gizli bilgi ve kaldırma yolları

iphone fotoğraf sorunları Telefonunuzda her fotoğraf çektiğinizde, nerede yaşadığınızı, çalıştığınızı veya takıldığınızı ortaya çıkarabilecek bir miktar konum meta verisi eklenir.

Telefonunuzda her fotoğraf çektiğinizde, nerede yaşadığınızı, çalıştığınızı veya nerelerde vakit geçirdiğinizi ortaya çıkarabilecek bir miktar konum meta verisi eklenir.

Bunun birçok nedeni vardır iPhone telefonunuz uygulamaların birçoğu içinde konum ayarlarını izin verildiği içindir. Her yerde izler Google Maps üzerinde yakındaki bir restoran aradıysanız ağa takıldınız demektir. Fotoğraflar uygulamanızla çektiğiniz görüntülere kadar devam eder.

iphone-13-resim-konum-kalirma.jpg

iPhone'unuzla her fotoğraf çektiğinizde veya bir video kaydettiğinizde, dosyayla ilgili - oluşturma tarihi ve konumunuz da dahil olmak üzere - bilgiler oluşturur ve ardından meta veriler adı verilen bu verileri medyanızda saklar.

Meta verilerin yararlı ve hatta temel amaçları olsa da, özellikle konumunuz söz konusu olduğunda, bir gizlilik sorunu olabilir. Birinin akıllı telefonuniphone-resim-2.jpga kaydettiğiniz fotoğraflara erişimi varsa, konumları belirlemek ve nerede yaşadığınızı veya nerede çalıştığınızı keşfetmek için meta verileri kolayca tarayabilir.

Neyse ki, iOS 15'in piyasaya sürülmesiyle, Apple, iPhone'unuzda çektiğiniz fotoğraf ve videolardan konumunuzu kaldırmayı (hatta yanıltmayı) kolaylaştırdı, böylece meraklı gözler nerede olduğunuzu göremez. Nasıl yapılacağını açıklayacağız. iPhone gizliliği hakkında daha fazla bilgi için, iki kez kontrol etmeniz gereken gizlilik ayarlarına, reklamların sizi web'de izlemesini nasıl önleyeceğinize ve değiştirilecek Safari tarayıcı gizlilik ayarlarına bakın.iphone-13-konum.jpg

Fotoğraf meta verileri tam olarak ​​​​​​​nedir? TL;DR sürümü

iPhone'unuzda çektiğiniz hemen hemen her fotoğrafın içinde depolanan bir dizi gizli bilgi vardır: meta veriler. Daha spesifik olarak resimler için EXIF ​​verileri olarak bilinen bu meta veriler, her bir resmi benzersiz kılan açıklayıcı bilgiler içerir. Bu, oluşturma tarihini, kamera bilgilerini ve ayarlarını ve konumunuzu içerir.

Bu bilgiler, uygulamaların fotoğrafları hızla tanımlamasına ve düzenlemesine olanak tanır. iPhone'unuzda, fotoğraflarınızı çekildikleri tarihe göre düzenlemek gibi bir şey yapabilmenizin veya iOS'un tatildeyken bu kişiselleştirilmiş Anılar videolarınızı oluşturabilmesinin nedeni budur.

Bu nedenle meta veriler, yanlış ellere geçmediği sürece son derece yararlıdır. Meta verilere erişimi olan biri, nereye gittiğinizi ve nerede yaşadığınızı keşfedebilir ve bunun nasıl bir sorun haline gelebileceğini görebilirsiniz. Bu sizi rahatsız ediyorsa, fotoğraflarınızdan ve videolarınızdan konum meta verilerini kaldırmak isteyebilirsiniz.

iPhone fotoğraflarınızın konum bilgileri nasıl kaldırılır?

iPhone'unuzda çektiğiniz her fotoğrafın altında, fotoğrafın çekildiği yerin yaklaşık konumunu gösteren bir harita görebilirsiniz. Bu bilgilere nasıl erişeceğiniz ve bir fotoğrafın konumunu nasıl kaldıracağınız aşağıda açıkladık.

1 . Fotoğraflar uygulamasında ayarlamak istediğiniz fotoğrafa gidin.

2 . Şimdi, fotoğrafın bilgilerini görüntülemek için fotoğrafı yukarı kaydırın veya bilgi (i) düğmesine dokunun.

3 . Ardından, haritanın sağ alt köşesindeki Ayarla'ya dokunun .Bu, fotoğrafın çekildiği tam adresi veya yeri gösterecektir.

4 . Son olarak, Konum Yok'a dokunun. Haritanın kaybolacağı ve konum meta verilerinin kaybolacağı fotoğrafın bilgilerine geri yönlendirileceksiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.