Avrupa Birliği, yeni yasa kapsamında hedeflenen reklamcılık ve içerik algoritmalarını sınırlandırıyor

Avrupa Birliği, yeni yasa kapsamında hedeflenen reklamcılık ve içerik algoritmalarını sınırlandırıyor

Dijital Hizmetler Yasası interneti yeniden şekillendirebilir. Yasa Google Adsense reklamlarını nasıl etkileyecek? Mevzuat, yasa 2024'te yasalaştıktan sonra her ölçekten şirketin uyması gereken yeni yükümlülükler getirecek.

16 saatlik bir müzakere oturumunun ardından, Avrupa Birliği Cumartesi günü erken saatlerde Dijital Hizmetler Yasasını kabul etmek için bir anlaşmaya vardı . Mevzuat, yasa 2024'te yasalaştıktan sonra her ölçekten şirketin uyması gereken yeni yükümlülükler getirerek dünya teknoloji devlerine daha fazla hesap verebilirlik getirmeyi amaçlıyor. Daha önceki Dijital Piyasalar Yasası gibi, DSA'nın da geniş kapsamlı etkileri olabilir. Avrupa'nın ötesine uzanabilir.

Avrupa Komisyonu, Dijital Hizmetler Yasası'nın nihai metnini henüz yayınlamamış olsa da, Cumartesi günü bazı hükümlerini detaylandırdı. En önemlisi, yasa bireyleri dinlerine, cinsel yönelimlerine, etnik kökenlerine veya siyasi eğilimlerine göre hedefleyen reklamları yasaklıyor. Şirketler ayrıca küçüklere hedefli reklamlar sunamaz.

Yasa Google Adsense reklamlarını nasıl etkileyecek?

Yasanın bir başka kısmı, öneri algoritmalarını öne çıkarır. Facebook gibi çevrimiçi platformların, içeriği kullanıcılara göstermek için bu sistemlerin nasıl çalıştığı konusunda şeffaf olması gerekecek. Ayrıca "profil oluşturmaya dayanmayan" alternatif sistemler sunmaları gerekecek, bu da daha fazla platformun kronolojik beslemeler sunması gerekeceği anlamına geliyor. Ek olarak, günümüzün en büyük platformlarından bazılarının, bu grupların "çevrimiçi risklerin nasıl geliştiğine" dair içgörü sağlayabilmeleri için, denetlenmiş araştırmacılar ve STK'larla "anahtar" verileri paylaşması gerekecektir.

avrupa-birligi.webp

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Bugünkü Dijital Hizmetler Yasası ile ilgili anlaşma, hem hız hem de içerik açısından tarihi bir anlaşmadır" dedi. "Çevrimiçi ortamın güvenli bir alan olarak kalmasını sağlayacak, ifade özgürlüğünü ve dijital işletmeler için fırsatları koruyacak. Çevrimdışı olarak yasa dışı olanın çevrimiçi olarak yasa dışı olması gerektiği ilkesine pratik bir etki sağlıyor."

DSA uyarınca, AB, bloktan bir yasak tehdidi taşıyan tekrarlanan ihlallerle birlikte, teknoloji şirketlerini küresel cirolarının yüzde altısına kadar cezalandırma gücüne sahip olacak. The Guardian'ın belirttiği gibi , Meta gibi bir şirket söz konusu olduğunda bu, yaklaşık 7 milyar dolarlık tek bir potansiyel para cezasına dönüşecek.

DSA, farklı büyüklükteki teknoloji şirketleri arasında ayrım yapıyor ve en fazla inceleme AB'de en az 45 milyon kullanıcısı olan platformlar için ayrılmış durumda. Bu grupta Meta ve Google gibi şirketler var. Yakın tarihli bir rapora göre, bu ikisi Apple, Amazon ve Spotify'a ek olarak, Dijital Hizmetler Yasası ve Dijital Piyasalar Yasası'nın şartlarını değiştirmek için geçen yıl AB politika yapıcılarına lobi yapmak için toplu olarak 27 milyon Euro'dan fazla harcadı. Yasalar, ABD de dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki yasa yapıcılara kendi antitröst yasalarını çıkarmaya çalıştıkları için ilham verebilir .

Bir Google sözcüsü Engadget'e verdiği demeçte, "DSA'nın interneti daha da güvenli, şeffaf ve hesap verebilir hale getirirken Avrupalı ​​kullanıcıların, yaratıcıların ve işletmelerin açık web'den yararlanmaya devam etmesini sağlama hedeflerini memnuniyetle karşılıyoruz." "Yasa kesinleştikçe ve uygulandıkça ayrıntılar önemli olacak. Kalan teknik bilgileri almak için politika yapıcılarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.