Meta, 2022 İçin Facebook Reklam Hedeflerini Nasıl Değiştiriyor?

Meta, 2022 İçin Facebook Reklam Hedeflerini Nasıl Değiştiriyor?

Meta, 19 Ocak 2022'den itibaren dört kategoride Facebook Reklamları kitle hedefleme seçeneklerinin kaldırıldığını duyurdu.

Meta, 19 Ocak 2022'den itibaren dört kategoride Facebook Reklamları kitle hedefleme seçeneklerinin kaldırıldığını duyurdu.

19 Ocak tarihini kaydedin! Bu tarih Facebook reklamları için çok önemli bir tarih oldu. Meta, kitle hedefleme değişikliklerinin Facebook reklam kampanyalarına geldiğini duyurdu.

Sektör baskısına yanıt olarak, Facebook'un ana markası Meta, önceki sözünü tutarak reklamveren hedefleme ayarlarını geri ölçeklendireceğini açıkladı.

Bu aynı zamanda daha geniş bir eğilimin göstergesi kabul ediliyor.

Peki bu yüksek hedefleme hassasiyeti neyi destekliyor?

Bir yandan, yüksek düzeyde hedefleme hassasiyeti, alakalı ve değerli kullanıcı etkileşimine olanak tanıyan yüksek düzeyde kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmayı destekler.

Aynı zamanda, insanlar sosyal nedenlere, sağlık koşullarına veya demografik özelliklere bağlı olarak tanımlandıklarında artan bir duyarlılık vardır.

Bu modelle birlikte Facebook, reklamcılık seçeneklerini artık bu hassas parametrelere dayalı hedeflemeye izin vermeyecek şekilde sınırlandırıyor.

metaverse1-1.jpg

Facebook Reklam Hedeflemesinde Neler Değişiyor?

19 Ocak'tan itibaren Facebook, nadiren kullanılan niş segmentlerle birlikte dört ana kategorideki hedefleme seçeneklerini kaldıracak.

  • Sağlık nedenleri (örneğin meme kanseri farkındalığı).
  • Cinsel yönelim (örneğin LGBT).
  • Dini uygulamalar ve gruplar (örneğin Katolik Kilisesi).
  • Siyasi inançlar, sosyal konular, nedenler, kuruluşlar veya kişiler (örneğin siyasi parti veya siyasi aday).

Meta'nın yaklaşan değişikliklerle ilgili güncellemesi, kampanyaların etkilenen kitle hedeflerine Mart 2022'nin sonlarına kadar ulaşmaya devam edebileceğinden bahsediyor.

Ek olarak, değişiklikler Meta ekosisteminde tam olarak yayılmayacak.

19 Ocak'tan önce oluşturulan reklam setleri için, 17 Mart'a kadar hedeflemeyi etkilemeden bütçe tutarları veya kampanya adları gibi kampanya düzeyinde düzenlemeler yapmanız mümkün olacaktır.

Sosyal Reklamcılar İçin Daha Geniş Bir Etki Olacak mı?

Diğer sosyal medya platformlarının da aynı şeyi yapıp yapmayacağını ve ayrıca hedefleme yeteneklerini ayarlayıp ayarlamayacağını görmek ilginç olacak. Şimdiye kadar Meta, diğer platformlardan daha fazla baskı gördü.

Diğer sosyal platformlar, hassas kriterlere göre hedefleme ayrıntılarını gözden geçirmeden ve potansiyel olarak azaltmadan, Facebook'a yöneltilenlerle aynı incelemeyi yapma riskiyle karşı karşıyalar.

meta-update-target-1.png

Yakın gelecekte, onların da hedeflemelerini kişisel özelliklerden uzaklaştıracaklarını bekleyebilirsiniz.

Meta, daha fazla hedefleme ayarlaması öngörüp öngörmediğini veya bunun öngörülebilir gelecekte tek değişiklik olup olmayacağını belirtmedi.

Yine de, Meta'nın artan sesli geri bildirimlere yanıt verdiği için rahatlayabilir ve daha sonraki gelişmeleri dikkate almaya devam edeceğini umabilirsiniz.

Bu, sosyal medya bağlamında ilk sırada yer alırken, programatik ve arama reklamcılığı sağlayıcıları da dikkatli olmalıdır.

Tarihsel olarak, bu araçlar, yüksek düzeyde hedefleme hassasiyeti sağlayan ve demografik, sosyoekonomik ve diğer parametreleri kullanarak ayrıntılı bilgiler sağlayan verilerden büyük ölçüde yararlanmıştır.

Bu oyuncular, yukarıdaki gelişmeler ışığında ayrıntılı reklam hedefleme ve raporlamanın hassasiyetini doğrudan ele almazlarsa, bunu yapmak zorunda kalabilirler (çerez kullanımdan kaldırılmasının etkileri ivme kazanır kazanmaz).

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.