En Popüler Netflix Dizilerini ve Filmlerini Hangi Ülkeler Yapıyor? Türkiye kaçıncı sırada?

En Popüler Netflix Dizilerini ve Filmlerini Hangi Ülkeler Yapıyor? Türkiye kaçıncı sırada?

Amerika Birleşik Devletleri Netflix'te en popüler içeriği üretiyor ve Güney Kore içerikleri şu anda ikinci sırada. Peki Türkiye kaçıncı sırada?

Amerika Birleşik Devletleri Netflix'te en popüler içeriği üretiyor ve Güney Kore içerikleri şu anda ikinci sırada. Peki Türkiye kaçıncı sırada?

Netflix'in yayın yapan rakipleri üzerinde bu kadar etkileyici bir liderliğe sahip olmasının bir nedeni, küresel çıktısıdır. Dünyanın her yerinden yapımlar Netflix'e geliyor ama en popüler içeriği hangi ülkeler üretiyor? Cevapları aldık.

Şimdi bu noktada, içeriğin ne kadar popüler olduğunun yanı sıra Netflix'in kaç tane diziya da film çıkardığını da fazlasıyla yansıttığını belirtmek gerekiyor. Örneğin, bir çeyrekte Birleşik Krallık'tan daha az başlık varsa, bunun popülerlikteki herhangi bir düşüşle bağlantılı olduğunu göreceksiniz.

Bize bu özel verileri sağladığı için FlixPatrol'a teşekkürler. FlixPatrol'ün nasıl çalıştığını bilmeyenler için dünyanın her yerinden Netflix'ten günlük dizi ve film listeleri topluyorlar. Daha sonra bu veri atama puanlarını derlerler (o günün 1 numarasına 10 puan, o günün 10 numarasına 1 puan) ve bu verilerden türe göre veya bu durumda ülkeye göre çok sayıda özelliğe göre popülerliği parçalayabiliriz.

Unutulmamalıdır ki bazı yapımların çok ülkeli olduğu aşikar. Witcher gibi bir şov, Birleşik Krallık, Macaristan ve Polonya'daki yapım şirketlerinin katılımına rağmen ABD yapımı bir dizi olarak sınıflandırılıyor.

most-popular-content-on-netflix-from-around-the-world-jpg-1.webp

ABD'den Filmler ve Şovlar Netflix'te En Popülerler

ABD'den gelen içeriğin Netflix'te en popüler içeriğin olması ve 2020'nin ikinci çeyreğinden bu yana ortalama en iyi 10 oyunun %61'ini alması muhtemelen şaşırtıcı olmamalı.

İster lisanslı Hollywood filmlerinden isterse Netflix'in ABD içinden ürettiği devasa listeden olsun, ileriye dönük içerik için baskın menşe ülke olmadığına dair hiçbir işaret göstermiyor.

Güney Kore İçeriğinin Popülerliğinin Yükselişi devam ediyor

Muhtemelen Güney Kore içeriği söz konusu olduğunda Netflix'in baskın olduğunu ve bir dereceye kadar haklı olduklarını belirten bir dizi makale okudunuz. 2021'in 4. çeyreğinde en popüler ikinci sıraya yükselen Netflix, Eylül ayında bölgede 80 dizi ve film yaptığını açıklayarak bölgedeki yükselişini kutlamıştı. Yerel sağlayıcılardan elde edilen çıktı anlaşmaları, ülkelerin dünya çapındaki çıktılarını artırmalarına da yardımcı oldu.

Bu yılın başlarında, 2021'in sonlarında ilk 10'da Asya'daki içeriğin Avrupa içeriğini geride bıraktığını bildirmiştik ve şimdi bireysel ülke verileri sayesinde bunun neredeyse tamamen Kore içeriğinden kaynaklandığını bildirebiliyoruz.

Son iki yılda popülaritesindeki artışa bakalım. Squid Game'in gelmesiyle 2021'in 4. çeyreği muhtemelen bir aykırı olacak, ancak Kore içeriği, Squid Game'den bağımsız olarak listelerde yavaş bir yükseliş gösteriyor.

netflix-makro-ekd-1.jpg

Birleşik Krallık İçeriği Düşüş Eğilimi

Son iki yılda tespit ettiğimiz bir başka eğilim de, Birleşik Krallık'tan gelen içeriğin ilk 10'da o kadar çok şey yapmak için mücadele etmesi gerektiğinin bilinmesi.

Yine, bu, Netflix'e çıkış yapan ülkelerin bir belirtisi olabilir (ki bu önemli ölçüde güçleniyor ), ancak aşağıda, özellikle de 2021'in ikinci çeyreğinden itibaren, Birleşik Krallık içeriğindeki popülerliğin düşüş eğiliminde olduğunu görebilirsiniz.

Netflix'te İspanyolca İçerik Yarışması

İzlemeyi sevdiğimiz bir başka trend de İspanyolca dilinde ilk 10'lar arasında yer alan içerik.

İspanya'dan gelen İspanyol içeriği çoğunlukla Kolombiya ve Meksika'dan gelen içeriğin önünde yer alırken, üç ülkenin de (büyük kültürel farklılıklara rağmen) dünya çapında popüler olduğu yakın bir yarış.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.