TomoChain (TOMO) Nedir? Projesi Nedir?

TomoChain (TOMO) Nedir? Projesi Nedir?

Kripto para piyasasında her geçen gün popülerliği artan para birimleri arasında yer alan TOMO, testnet çalışmalarının bitmesi ardından kendi ana ağına geçiş yaparak o günden bu yana istikrarlı bir fiyat tablosu ortaya koydu. Bunun sonucunda oluşan grafik tablosu gerek analiz ve yatırım uzmanları gerekse yeni yatırımcıların gözlerini üzerine dikmesini sağladı. Bu yazımızda TomoChain ile ilgili edindiğimiz tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız.

TomoChain Nedir, TOMO Hangi Amaca Hizmet Ediyor?

Tomochain, platform coini olarak sınıflandırılmasından da anlayacağınız üzere tıpkı Ethereum, EOS, TRON ve daha niceleri gibi üzerinde akıllı kontratlar oluşturabileceğiniz bir blokzincir platformu. Ethereum’un karşılaştığı ölçeklenebilirlik problemine çözüm olma amacıyla ortaya çıkan Tomo, bu sorunu Proof of Stake Voting (POSV) algoritmasına sahip 150-Masternode mimarisi ile çözerek 2 saniye içerisinde, çok düşük bir hizmet bedeli ile onaylanan işlemleri mümkün kılıyor.
TomoChain ayrıca bütün Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu akıllı kontratları, protokolleri ve atomik çapraz zincir token aktarımlarını destekliyor. Platform ayrıca sharding, EVM paralelleştirme, özel zincir oluşturma, donanım entegrasyonları gibi teknikleri de bünyesindeki Masternode mimarisini de platforma eklemeyi planlıyor.
Halihazırda saniyede 2000 ila 5000 arası işlem gerçekleştirebilen TomoChain, sharding aktifleştirildikten sonra 20.000-30.000 civarında işlem kapasitesini görmeyi umut ediyor.

Proof of Stake Voting (PoSV) Nedir?

TomoChain’in PoSV algoritması, 50.000 adet TOMO’ya sahip olan yatırımcıların birer Masternode olabildiği (Masternode oldukları takdirde tokenleri 30 gün kilitleniyor) ve diğer token sahiplerinden oy alarak işleyişin sağlandığı bir mimariye sahip. En çok oy alan Masternode adayları, belirli bir ‘dönemde’ blok oluşturmak için Masternode olarak seçiliyor. Masternode’lar blok üretimini her iki saniyede bir sıralı bir şekilde gerçekleştiriyor, güvenlik takviyesi için çift doğrulama uygulamasını kullanıyor ve bir bloğun sonlandırılması için her 4 Masternode’un üçünün imzası gerekiyor. Ayrıca her blok oluşturma dönemi sonlandığında bu blokları imzalayan Masternodelara belirli bir ödül verilirken bu Masternode’lara oy veren token sahipleri de ödülden payını alıyor.  

TomoChain Hakkında Bazı Önemli Bilgiler

  • TOMO bir ERC-20 tokeni değil. TomoChain 14 Aralık 2018’den bu yana kendi ana ağında çalışıyor.
  • TOMO platformun kripto para biriminin adı TOMO iken; TomoChain ekosisteminin adı.
  • TomoChain ekibinin 40'a yakın ekip üyesi bulunuyor.
  • Ekip belirli aşamaya gelmiş kodlarını halka açık olarak paylaşıyor.
  • Oldukça aktif bir topluluğa sahip TomoChain'in, Twitter’da 12.000 takipçisi bulunuyor.
  • TOMO’nun arzı genesis blok’ta (ilk blok) başlangıç olarak 55.000.000’den başlamış ve 8 yıl sonra ulaşılacak 100.000.000’dan sonra bir daha TOMO üretilmeyecek şekilde ayarlanmıştır.
  • 1’inci ve 2’nci yılda 4’er; 3’üncü, 4’üncü ve 5’inci yılda 2’şer; 6’ncı, 7’nci ve 8’inci yılda ise 1’er milyon TOMO blok ödülü olarak kullanıcılara dağıtılacak.
  • 55 milyon TOMO token satışının ardından dağıtılmışken, 12 milyon TOMO ekibe ayrılmış durumda (bu coinlere 4 yıl dokunulamayacak). 16 milyon TOMO stratejik ortaklıklar ve fonlar için ve 17 milyon TOMO ise az önce bahsettiğimiz şekilde blok ödülü olarak dağıtılacak.
  • TOMO’nun ICO fiyatı 0.25 USD idi.
  • Kurucu ve CEO olan Long Vuong, NEM'in(coinmarketcap’de ilk 20’de olan bir kripto para) önde gelen isimlerinden ve ortak kurucularından.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.