SRM Coin Nedir? SRM Projesi Geleceği Nedir, Kimin?

SRM Coin Nedir? SRM Projesi Geleceği Nedir, Kimin?

DeFi protokolleriyle etkileşim kurmak için kullanılan popüler Web 3.0 tarayıcı uzantısı cüzdanı Metamask, kısa süre önce aylık 1 milyon kullanıcıyı aştı. Bu, şu anda çeşitli protokollerinde kilitli yaklaşık 11 milyar ABD doları olan DeFi'ye olan ilginin oldukça arttığını gösteriyor. Bu şu soruyu akla getiriyor: Bu büyüme, ağ ücretlerinin rekor seviyelere yükseldiğini gören Ethereum blok zincirinde ne kadar süre sürdürülebilir? Project Serum öğrenmek için etrafta beklemiyor. Aç mahsul çiftçilerinin iştahları, onları yarım yamalak, gıda temalı DeFi protokollerine sabit tutarken, Project Serum sessizce yeni, geleceğe hazır bir DeFi alanı inşa ediyor. Yakın zamanda piyasaya sürülen Serum DEX, bu ekosistemin ilk direğidir. Ethereum ile tamamen birlikte çalışabilir yapıda olan Serum, hepsine hükmedecek tek DEX olabilir.

Serumun Tarihçesi

Serum'un tarihi, ünlü bir Wall Street ticaret firması olan Jane Street Capital ile 3 yıldan fazla ETF ticareti deneyimine sahip bir MIT mezunu olan Sam Bankman Fried ile başlar. 2017 yılının sonlarında Jane Street'ten ayrıldıktan kısa bir süre sonra Sam, bir kripto para ticaret şirketi olan Alameda Research'ü kurdu. 2019'da Sam, FTX kripto para türevleri borsasını kurdu. Ayrıca bir süredir DeFi topluluğunda aktif olarak yer alıyor ve bazıları tarafından kötü şöhretli SushiSwap DEX'in fiili topluluk lideri olarak görülüyordu. Serum hikayesi şuna benzer: Sam ve FTX değişim ekibinin diğer üyeleri, bir DeFi protokolü oluşturmak için beyin fırtınası yapıyorlardı. Bir DEX yapısı oluşturmaya karar verdiler, ancak sahip olmak istedikleri ağ yoğun özellikleri göz önüne alındığında, Ethereum üzerine inşa edilemeyeceğini biliyorlardı. Ekip, birden fazla farklı blok zincirine baktıktan sonra, verimlilik göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir blok zinciri olan Solana'yı (SOL) seçti. Sam ve ekip, DEX'lerinin bağımsız bir platform olmasını istedi. FTX yapısından yeni ve daha farklı bir şey. Devasa bir isim fikir tablosunu bir araya getirdikten ve mevcut bir kripto projesi ve/veya web sitesi etki alanı tarafından alınmış olanların üzerini çizdikten sonra DEX projelerine "Serum (SRM)" ismini vermeye karar verdiler. Serum DEX projesinin geliştirilmesi yaklaşık üç ay sürdü ve teknik izahatname (White Paper) bu yılın Temmuz ayında yayınlandı. DEX'in kendisi Ağustos ayının sonunda piyasaya sürüldü.

Serum (SRM) Nedir?

Serum, Solana blok zinciri üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir kripto para borsasıdır. Serum, Solana üzerine inşa edilen ilk büyük projelerden biridir ve Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri ile birlikte çalışabilir. Diğer DEX'lerin aksine, Serum, merkezi kripto para borsaları gibi sipariş defteri tabanlı ticarete sahiptir. Altta yatan Solana Blockchain'in mevcut TPS'si olan saniyede 50-65.000 işlem gerçekleştirebilir.

Serum DEX Arayüzü

Serum DEX şu anda tümü USDT veya USDC'ye karşı işlem gören yaklaşık 30 farklı kripto para birimi piyasasına sahiptir. Herkes Serum DEX'in üzerinde kendi DEX'ini oluşturabilir ve Serum Academy'de belirtilen talimatları kullanarak ek ticaret çiftlerini destekleyebilir. Şu ana kadar 18'den fazla Serum DEX var ve Serum DEX, Coin98 mobil uygulaması aracılığıyla Android ve iOS cihazlarda da mevcut.

Serum Nasıl Çalışır?

Serum DEX'in hala geliştirme aşamasında olduğunu ve nasıl çalıştığının Project Serum'un gelecekteki ekosistemindeki değişen rolünden etkileneceğini belirtmek önemlidir. Serum DEX'in altında yatan üç temel mekanizma vardır. Bunlar;
  1. Birincisi Solana'nın SPL belirteç standardı,
  2. Serum'un birlikte çalışabilirlik protokolü,
  3. Serum'un SRM kripto para birimi belirteci. SRM belirteci, SRM staking ve oylama ile birlikte bir sonraki bölümde ayrıntılı olarak ele alınacaktır.
Diğer blok zincirlerinden gelen kripto para birimleri, SPL jetonlarına dönüştürülebilir ve Serum DEX'te iki şekilde işlem görebilir: FTX değişimi veya Metamask tarayıcı uzantısı/cüzdanı kullanılarak. Her iki durumda da Serum DEX ile etkileşim kurmak için kullanılan Sollet.io cüzdanına ihtiyacınız olacak. Sollet.io cüzdanı bir tarayıcı uzantısı değildir ve herhangi bir yazılım indirmenizi gerektirmez. Tamamen web tabanlıdır.

Serum Birlikte Çalışabilirliği Açıklaması

Serum DEX, kullanıcıların varlıkları farklı blok zincirleri arasında güvenilir bir şekilde takas etmesine izin vermek için yerleşik ekonomik teşviklere sahip akıllı sözleşmeler kullanır (örneğin, Bitcoin için Ethereum). Bu, takasa dahil olan her iki tarafın da bir takas gerçekleştirmek için bir miktar teminat vermesini zorunlu kılarak yapılır.

Serum (SRM) Coin

SRM, Solana blok zincirinde bir SPL simgesi ve Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 simgesidir. Project Serum'un DeFi ekosisteminde, özellikle de Serum DEX'te stake yapmak için kullanılır. Staking SRM, Serum DEX için bir doğrulayıcı düğümü çalıştırmak için gereklidir ve DEX üzerindeki işlem ücretlerini azaltmak için stake edilebilir. 1 milyon SRM jetonu ayrıca bir MegaSerum'a (MSRM) dönüştürülebilir ve bunun tersi de mümkündür. SRM Kripto Para Birimi Logosu Asiacryptotoday üzerinden görüntü MSRM, sahiplerine ek avantajlar sağlar ve ayrıca bir doğrulayıcı düğümü çalıştırmak için gereklidir. MSRM ayrıca bir ERC-20 belirteci olarak da mevcuttur. Herhangi bir noktada yalnızca 1000 MSRM var olabilir. Hem SRM hem de MSRM ve Ethereum ile Solana arasında 1-1 oranında değiştirilebilir. SRM, Project Serum ekosistemindeki Serum DEX'i ve gelecekteki DeFi protokollerini yönetmek için kullanılır. Serumdaki ücretlerin %68'i, SRM jetonunun satın alınmasına ve yakılmasına yöneliktir.

Serum Coin Ön Satış (ICO)

Project Serum, 11 Ağustos 2020'de SRM belirteci için iki eşzamanlı ilk değişim teklifine (IEO) ev sahipliği yaptı. Bunlar FTX ve BitMax kripto para borsalarında gerçekleşti. Her borsa, token başına yaklaşık 0.11$ USD fiyatla 3 milyon SRM sattı. Toplam 6 milyon SRM satışı ile 660 000$ USD toplanmıştır. Her iki IEO için KYC gerekliydi ve her iki borsa arasında 1800 katılımcı sınırı belirlendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.