NEAR Coin Nedir? NEAR Protocol Nedir?

NEAR Coin Nedir? NEAR Protocol Nedir?

Uygulamaları web üzerinde kullanılabilir hale getirmek için tasarlanmış merkeziyetsiz yapıya sahip bir uygulama platformu olan Near Protocol; Ağ, ölçeklenebilirlik ve istikrarlı gelirler elde etmeyi amaçlayan Nightshade adlı bir Proof-of-Stake (PoS) algoritması üzerinde çalışıyor. Bunun yanında NEAR Protocol, programlama konusunda kapsamlı bilgiye sahip olan geliştiriciler Alex Skidanov ve Illia Polosukhin tarafından tasarlandı.

NEAR Coin Nedir?

NEAR Coin, Near Protocol’ün yardımcı token’ıdır. NEAR’ın Token Ekonomisi, token sahiplerinin NEAR üzerindeki uygulamaları kullanabilmesine, ağ yönetimine katılmasına ve ağda NEAR Token stake ederek token ödülleri kazanmasına olanak tanıyan platformdaki bir değer birimi olan NEAR token etrafında inşa edildi. Platformun elde ettiği istatistiklere göre NEAR token 2 ana grup tarafından kullanılıyor:
  • Uygulamalar ve kullanıcıları: Ethereum Blockchain'ine benzer şekilde NEAR token’ı, NEAR platformunun üzerine inşa edilen uygulamalarda uygulama kullanıcılarının işlemlerini ödemeleri için kullanılıyor. Bu kullanım şekilleri arasında, yeni Defi protokollerinden, dijital ürün pazarlarına ve günlük oyun uygulamalarına kadar her şey olabilir.
  • Doğrulayıcılar ve delegatörler: Ağı çalıştıran node’lar, enflasyonist ödüllerle telafi ediliyor. Miktardan bağımsız olarak; Token sahipleri, token’larını bir doğrulama havuzuna ödünç vererek hisseye katılabiliyor ve ağın güvenliğini bu şekilde güvence altına almaya yardımcı olarak getiri elde edebiliyor.
Yapılan bir diğer açıklamada kullanıcıların NEAR Token kazanmak için çeşitli yollar izleyebileceği ve gelir sağlayabileceği bulunuyor. Öncelikle kullanıcılar, geliştirme etkinliklerine katılarak, kullanıcıların Near Protocol üzerinde çeşitli projeler inşa etmelerine yardımcı olan bir topluluk yöneterek, bir NEAR hackathon kazanarak veya başka bir şekilde topluluğun aktif bir parçası olarak Near Protocol Coin kazanılabiliyor. Başkalarını stake işlemleri için size token ödünç vermelerini sağlayabiliyorsanız, bir doğrulayıcı çalıştırarak da NEAR kazanabilirsiniz. İkinci olarak kullanıcılar kripto para borsalarını kullanarak NEAR Coin satıl alabiliyor. Ayrıca NEAR hesabı olmayanlar da arkadaşlarının gönderdiği token’lar aracılığı ile NEAR coin elde edebiliyor. Platformun açıklamalarında, ödünç alma gibi token edinme yöntemleri de gelecekte NEAR Protocol üzerinde mevcut olacak. Yapılan açıklamalara göre NEAR’ın ekonomisi ve ağı oldukça güvenli ancak ölçeklenirken dahi kullanım maliyetlerini en alt seviyede tutmak için tasarlandı. Ayrıca NEAR bir “Proof of Stake” ağı olarak çalışıyor. Bu da ağdaki her bloğunun içinde yer alan işlemlerin her birinin doğru şekilde yürütüldüğünü, yeterli sayıda doğrulayıcı kabul ettiğinde onaylanması anlamına geliyor.

NEAR Coin Yorum

NEAR coin yorumlarına gelecek olursak fiyat hareketlerinin stabil denebilecel düzeyde olmasından dolayı çok da volatil olmayan bir coin olarak değerlendirildiği görülüyor. Ancak Near Protocol’ün gelecek vaat ettiği ve binlerce coin arasından öne çıkacağı düşünülüyor. Çünkü platform, Blockchain bilgisi olmayanların dahi Blockchain üzerinde uygulama inşa etmesini sağlayabiliyor. Bu sebeple de hem Blockchain hem de platform aracılığı ile NEAR Token’in kullanımının artacağı ve bu durumunda da genel kripto para ekosistemini pozitif yönde etkileyeceği düşünülüyor. Yatırım uzmanlarının NEAR coin yorumlarını daha net anlayabilmek için güncel verilere göz atalım. Yazının yayına hazırlandığı sırada ₺77.64 dolar ile işlem gören Near Protocol Coin; Bitcoin karşısında da 0.000207 BTC ile işlem görüyor. CoinMarketCap verileri baz alındığında piyasa hacmi bakımından #37.sırada yer alan NEAR Coin 4,137,923,971.17 USD piyasa hacmine sahip. Bunların yanında dolaşımda şu anda 449.669.568 NEAR bulunuyor ve toplamda arzın 1.000.000.000 NEAR olacağı ifade ediliyor.

NEAR Coin Nasıl Satın Alınır?

13 Ekim 2020 tarihinde NEAR Coin Binance’te listelenmeye başladı. Yaklaşık bir yıl önce Binance’te listelenen Near Protocol Coin, NEAR/BTC, NEAR/BNB, NEAR/BUSD ve NEAR/USDT işlem çiftlerinde kullanıcılara sunuldu. Dolayısıyla NEAR coin işlem hacmi ve kullanıcılarına sağladığı güven bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu olan Binance Kripto Para Borsası aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.