KAVA Coin Nedir? Projesi Nedir?

KAVA Coin Nedir? Projesi Nedir?

Kava nedir? (KAVA)

Kava, kullanıcılarının FİAT yapıda bir para birimine ihtiyaç duymadan varlık ödünç almasına ve ödünç vermesine izin vermek için birden fazla kripto para birimi kullanan bir yazılım protokolüdür. Bu şekilde Kava, gelişmekte olan ve önü oldukça açık bir dizi merkezi olmayan finans (DeFi) projesinden biri olarak kabul görüyor. Bununla birlikte, çoğu DeFi projesi Ethereum üzerinde yürütülürken, Kava bunun yerine Cosmos üzerine inşa edilmiştir, ekibinin iddia ettiği bir tasarım kararı ek işlevsellik ekler. Platformunun kullanıcıları, kripto para birimlerini Cosmos'taki akıllı sözleşmeler yardımıyla kilitler, bu durumda ABD dolarının değerine sabitlenmiş bir kripto para birimi olan USDX paritesinden kredileri çekebilirler. Kava, kabul ettiği ve daha sonra merkezi olmayan ağlardaki programlar ile çalışan kripto varlıklarını idare etmek için Cosmos'ta "bölgeler" adı verilen bir özellikten faydalanır. Bu, projenin, borç alanların diğerlerinin yanı sıra XRP, BNB ve BTC'yi dahil etmek için kullanabileceği kripto varlıklarının sayısını genişletmesine olanak tanır. Kullanıcılar, kripto para birimlerini USDX basmak için teminat altına alarak, Kava'nın kripto para birimi KAVA biçiminde haftalık ödüller alırlar. KAVA kullanıcılarının aldığı toplam miktar, kullanılan teminatın türüne ve bir kullanıcının ne kadar USDX bastığına bağlıdır. Örnek olarak, BNB'yi teminat olarak kullanan madencilere, platformun haftalık olarak yayınladığı 74.000 KAVA'dan bir pay verilir. Yeni listelenen varlıklarla ilgili duyurular da dahil olmak üzere Kava ekibinden düzenli güncellemeler almak istiyorsanız, Kava blogunu favorilerinize ekleyebilirsiniz.

Kava Nasıl Çalışır?

Kava, kullanıcıların varlıklarınnı özel akıllı sözleşmeler yardımı ile kilitlenmesine ve USDX şeklinde borç alınmasına olanak tanır. Arka uçta, bu, USDX'in değerinin ABD dolarına sabitlenmesini sağlamak için tasarlanmış bir sözleşme olan teminatlandırılmış borç pozisyonu (CDP) olarak adlandırılan durumu ortaya çıkarır.  

Bir CDP kurmak için kullanıcılar:

  Kripto para yatırma – Kullanıcılar kripto para yatırmak için cüzdanlarını bağlayabilir. Bir CDP oluşturun - Kava, yatırılan kripto para birimini akıllı bir sözleşmede kilitler. USDX oluştur – Kullanıcılara CDP değerine göre USDX kredileri verilir. Bir CDP'yi kapatın - Kullanıcılar, teminatlı kriptolarının kilidini açmak için borcu ve bir ücreti geri öderler. Kriptoyu geri çekin - Kripto kullanıcıya iade edildiğinde Kava USDX'i yakar.

Teminat Oranı

Teminat oranını, protokolü teminatın değerini azaltacak oynaklıktan korumaya yardımcı olan mekanizma olarak düşünebilirsiniz. Kava'da USDX genellikle aşırı teminatlandırılmıştır, bu da borç alanların protokol tarafından basılan USDX değerinden tipik olarak daha yüksek bir miktar yatırması gerektiği anlamına gelir.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.