CVP Coin Nedir? Projesi Nedir?

CVP Coin Nedir? Projesi Nedir?

CVP Coin Nedir? Projesi Nedir?

PowerPool, Ethereum tabanlı protokollerde yönetim gücü biriktirmeyi amaçlayan bir protokoldür. Token sahiplerinin sahiplerinin yönetim işlemlerini bir araya toplamasına, ödünç vermesine ve ödünç almasına, ayrıca gelir elde etmesine ve protokollerde yönetim gücü biriktirmesine olanak tanır. Konsantre Oylama Gücü (CVP), PowerPool platformundaki kullanıcıları yönetmek ve teşvik etmek için kullanılan bir çeşit simgedir. CVP coin nedir projesi yorum geleceği ve detaylar...

Başlangıçtan Günümüze CVP

Kaliteli zincirler arası yönetim mekanizmaları, kripto varlık endüstrisini daha sürdürülebilir ve esnek hale getirmenin ayrılmaz bir bileşenidir. Ancak, seçmen ilgisizliği, etkinliklere katılmak için yüksek gaz maliyeti ve balina hakimiyeti gibi sorunlar var. Bu sorunlar, çoğunluk token sahiplerinin zincir içi yönetişime katılmaya ilgi duymamalarının en önemli nedenidir. Bir bakıma, bu konular yönetim temelli protokolün değerlerini gerçekleştirmesini engellemektedir, çünkü her paydaş için uyumlu kararlar almak için çoğunluğun katılması gerekmektedir. 2020 yılında anonim bir ekip tarafından kurulan PowerPool, meta-yönetim yoluyla zincir içi yönetim sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır. PowerPool'u blok zinciri dünyasının bir "holding şirketi" ve meta yönetimini topluluk yönetiminin "yan kuruluşlarını" kontrol ettiği bir yol olarak düşünebilirsiniz. PowerPool'un geleneksel ürünü PowerIndex, yönetim token sahiplerinin işlemlerini bir dizinde bir araya getirmelerine ve yönetim güçlerini PowerPool paydaşlarına (CVP sahipleri ve Dizin LP belirteç sahipleri) devretmelerine olanak tanıyarak bu meta-yönetim sorununu çözmeyi amaçlamaktadır. Token sahiplerini, tedarik yönetim nitelikleri için CVP likidite madenciliği ödüllerinden endekse artan getiri ile bunu yapmaya teşvik eder. Bu çözümleri, gücün oy kullanan üyeler arasında eşit olarak bölünmediği seçmenlerin oy gücünü temel olarak analiz ettiği Banzhaf Güç Endeksi ile birleştirmektir. PowerPool, token sahiplerini Seçmenlerin İlgisizliğinden çözmeyi, yönetime katılımı ve katılımı artırmayı ve azınlık paydaşlarını oy hakları ve dağıtılan ödüllerle güçlendirmeyi umuyor. PowerPool ile PieDAO ve IndexCoop gibi diğer meta yönetişim platformları arasındaki fark, Meta Yönetişim özelliğini oluşturmak için Protokol Politikacısı ve Kurul Odası'nı kullanmasıdır. Bu arada, PieDAO bir Diamond standart sözleşmesi kullanırken Indexcoop, çoğunluk oyu ile endeksteki temel tokenleri kullanarak ilgili protokol teklifine göre oy verecek olan çoklu imzalar olarak Manager'ı kullanır. Her projenin artı ve eksileri vardır, PowerPool'un temsilci ve oylama özelliğini uygulayabilmesi için Boardroom'un her bir yönetişim belirteci projesine entegre edilmesi gerekir. Uygulanması oldukça karmaşık olan Diamond standart sözleşmesinin aksine diğer sözleşmeleri bir araya getirmenin esnek olduğunu kanıtlamaktadır. Son olarak, Indexcoop'un seçmenler adına oy kullanan ve ek bir güven katmanı oluşturabilecek bir "yöneticiye" ihtiyacı vardır.

Token

CVP sahipleri, PowerPool protokolünü yönetmek için belirteçlerini kullanabilir. CVP'nin yönetim işlevleri şunları içerir: PowerIndex'i ve dolayısıyla dizindeki temel protokolleri yönetme Akıllı sözleşmelerin ve temel protokol değişkenlerinin kaynak kodunu yükseltme ve koruma. Yönetim belirteçleri ekleme/kaldırma. Protokolü geliştirmek için kullanıcılara likidite madenciliği gibi diğer faaliyetleri teşvik eder ve güçlendirir. Ayrıca, PowerPool evrenindeki her ürün aynı zamanda CVP'ye değer katar. PowerIndex, havuzdan ücret tahakkuk ettirerek ve bunu CVP sahiplerine ve seçmenlerine dağıtarak CVP'ye değer katar. Böylece, CVP nakit akışına dayalı bir belirteç haline geldi, ancak yalnızca yönetişim sürecine aktif katılım olması durumunda. Ayrıca CVP'nin PowerIndex'in belirlenmiş bir parçası olması gerektiğinden, değeri endekste kilitli toplam değer tarafından belirlenir. PowerOracle, bir çalışma belirteci olarak hareket ederek CVP'ye değer katar. Bu, CVP'yi stake eden ve bir düğüm çalıştıran kullanıcılar tarafından elde edilir. Ayrıca, düğümler doğru bir işlem yaparsa kullanıcı ödüllendirilir ve düğümler dürüst olmayan işler yaparsa kesinti riskiyle karşılaşabilir. Yönetim belirteçlerinin ödünç verilmesi ve ödünç alınması da CVP'ye değer katar, çünkü daha pasif belirteç sahipleri belirteçlerini platformda bir araya topladıkça, CVP sahipleri diğer protokolleri yönetmede daha fazla güce sahip olabilir.

Başlangıç Ayrıntıları

PowerPool'un arkasındaki ekip, tüm CVP tedarikini testnet ve mainnet likidite madenciliği katılımcılarına tahsis etti. Test ağı dağıtımları, likidite madencilerinin toplam 100 milyon arzın 'ini elde etmelerini sağlayan Alfa, Beta ve Gama turlarından oluşuyordu. Kalan arz, projenin ana ağ lansmanında likidite madencileri ve Uniswap ve Balancer LP'ler (likidite sağlayıcıları) için kullanılabilir hale gelecektir. Alfa Turu: %5 veya 5 milyon token Beta Turu: 6 aylık kilit ve 18 aylık lineer yelek ile %5 veya 5 milyon token Gama Turu: 6 aylık kilit ve 18 aylık lineer yelek ile %5 veya 5 milyon token Likidite Madenciliği Ödülleri - Ödeme tarihinden itibaren 1 yıllık kilit ile 1. yıl için $ veya 24 milyon CVP. Kalan CVP, Topluluk Hazinesine (51M) eklendi - böylece CVP sahipleri gelecekteki likidite madenciliği programları, diğer teşvikler için kullanıp kullanmamayı veya yakmayı yönetebilir.

PowerPool Meta-Yönetim

Meta-Yönetim esasen protokol oy haklarını geniş bir sosyal uzlaşmaya geçici olarak devrediyor. Meta yönetişim alanında ilerleyen protokol ve konsensüs oluşturmaya yardımcı olacak 3 ana aktör vardır:

  • Protokol Politikacıları — Protokol politikacıları, çok iyi bilgi sahibi oldukları belirli protokollerde yönetimi denetleyen, yeni teklifler yoluyla olumlu değişimi teşvik etmek için düzenli olarak yönetime katılan ve sorunlar üzerinde kamuoyuna oy vermeye ve kendi görüşlerini desteklemeye istekli olan vekillerdir (bireyler veya insan grupları). rasyonel argümanlarla oy kullanır. Çıkarlarını desteklemek ve belirli bir protokolde önemli oyuncular olmak ve ayrıca yönetim tekliflerinin onaylanmasından kar elde etmek istiyorlar.
  • Çoğunluk Simgesi Sahipleri - kendileri için değerli olan teklifleri desteklemek ve aynı zamanda GT varlıklarının değerini artırmak istiyorlar.
  • Azınlık Simgesi Sahipleri - GT'leri tutmaktan zahmetsizce kar elde etmek ve varlıklarını artırmak istiyorlar. Bu 3 oyuncu bazı ilginç sosyal dinamikler yaratıyor çünkü başarılı yönetişim Protokol Politikacıları, Çoğunluk ve Azınlık Simgesi Sahipleri arasında bir fikir birliğidir.

PowerIndex

PowerIndex, CVP dahil 8 farklı DeFi yönetişim belirtecinden oluşan AMM tabanlı bir havuzdur. Kullanıcılar, havuza bir veya daha fazla varlık yatırmak karşılığında PIPT (PowerIndex Pool Token) alacaklardır. Havuz, Balancer Smart havuzunun yükseltilmiş çatalı olarak uygulanır. Balancer'ın bir çatalı olduğu için, havuzdaki varlıkları yeniden dengelemek için aynı çok boyutlu yüzey kullanılır. Havuz, CVP sahiplerinin yönetim yeteneğini korurken farklı parametreleri ayarlayabilmeleri için bir çatal olarak uygulandı. PowerIndex'in çalışma şekli: Kullanıcılar, ETH veya 8 yönetişim belirtecinde likidite sağlayarak PIPT'yi basar. Yalnızca tek bir varlık yatırılırsa, sözleşme gerekli tüm varlıkları gerekli oranlarda satın alacak ve endekse yatıracaktır. PIPT, sepetteki ETH veya 8 yönetim biçimi token için kullanılabilir PowerIndex, birleştirilmiş tüm belirteçler bileşik protokollerde yönetişim (oylama) için kullanılabildiğinden benzersizdir. Ek olarak, likidite madenciliği teşvikleri, ek bir gelir kaynağı olarak hareket edebilecek likidite sağlayan PIPT sahiplerine verilir. Son olarak, yönetim endekste belirteç setini, ağırlıkları, likidite sağlama kurallarını ve çeşitli ücretleri belirleyebilir.

PowerOracle

PowerOracle, zaman ağırlıklı ortalama fiyatların (TWAP'ler) birincil veri kaynağı olarak Uniswap V2'yi kullanan, izinsiz, protokolden bağımsız bir fiyat kehanetidir. Bu, Chainlink, Band Protocol ve Tellor gibi diğer merkezi olmayan oracle'lar PowerPool evreni için belirli yönetişim belirteçlerinin fiyatını sağlamadığı için yapılır. Bunu çözmek için ekip, kaynağı olarak Uniswap fiyat akışını kullanarak Oracle çözümünü oluşturur. Ek olarak, PowerOracle, uzaydaki diğer oracle'lardan farklı olarak çalışma iznine sahip değildir. Bu, kendi düğümlerini çalıştırmak ve işi yaptıkları için ödüllendirilmek isteyen kullanıcılara yeni olanaklar sunar.

Yönetim

CVP token sahipleri, sistemi yönetmek için teklifler sunabilir ve bunlara oy verebilir. Protokol ayrıca, CVP ile ilgili tüm LP belirteçlerine oylama işlevleri sağlar. Örneğin, Uniswap'tan CVP-ETH LP jetonu ve ayrıca PIPT. Ek olarak, PowerPool yönetişim tasarımının ilginç yanı, topluluk üyelerinin gerçek siyasi partiler oluşturmasına izin vermesidir: insanlar gruplar halinde oy kullanmayı, fikirleri birbirleriyle paylaşmayı ve birlikte karar vermeyi sever. Bu, siyasi partileri PowerPool'un meta-yönetim katmanının önemli bir parçası yapar. Yönetişim, Protokol Politikacıları veya belirli bir protokole güveni ve itibarı olan kişiler tarafından başlatılan tartışmalarla başlar. Protokol Politikacısı teklifini sunduktan sonra, Büyük Sahipler teklifi değerlendirir ve çoğunluk tatmin edilirse oylama geçerli olur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.