Coin Yakma İşlemi Nedir? Coin Yakımı Neden Yapılır?

Coin Yakma İşlemi Nedir? Coin Yakımı Neden Yapılır?

Coin yakımı işlemi nedir? Coin yakmak fiyatı nasıl etkiler?

Kripto para yakma temel olarak bir arz sıkıntısı yaratmak için yapılır, böylece token fiyatı için yapay bir yukarı çekme yaratır.

Kripto para birimleri konusunda yeniyseniz, kripto para yakma hakkında bir şeyler duymak sizi eğlendirmiş olmalı; Birinin neden kripto paraları yakmaya ihtiyacı olduğunu merak ediyor musunuz? Peki, açıklayalım.

Kripto para yakma, madencilerin ve geliştiricilerin kripto paraları dolaşımdan çıkardığı bir süreçtir. Başka bir deyişle, kripto para yakma, kripto parayı daha fazla kullanım için (ticaret veya başka bir şekilde) kullanılamayacak şekilde imha etme işlemidir. Geliştiriciler ve madenciler, kripto paraları özel anahtarlarına erişilemeyen özel adreslere gönderecek. Ayrıca, çapraz doğrulamayı kolaylaştırmak için piyasaya yanma kanıtı algoritması sağlamalıdırlar.

Kripto para yakma temel olarak bir arz sıkıntısı yaratmak için yapılır, böylece token fiyatı için yapay bir yukarı çekme yaratır.

Alliance Üniversitesi Rektör Yardımcısı Abhay Chebbi, gerçek dünyada kripto para yakmanın bir yığın kripto para veya banknot yapmak ve yığına bir ateş yakmak anlamına geleceğini söyledi. Kripto para dünyasında kripto para yakma, sanal olarak kripto para biriminin yakılması olsa da tamamen aynıdır. Her kripto para ağı, yakma işlemini gerçekleştirmek için bir protokol tanımlar, ancak bu, dolaşımdaki madeni paraları elde edilemeyen özel anahtarlarla ilişkilendirmek anlamına gelir, böylece kimse onların kendilerine ait olduğunu iddia edemez. Ek olarak, bir kripto Paranın yanması olayının kendisi muhasebe defterlerine kaydedilir, böylece yanık kusursuz olur.

coin-burn-nedir.jpg

Yeni Moda mı?

Mudrex CEO'su ve Kurucu Ortağı Edul Patel'e göre, kripto para yakma yeni bir kavram değil. Bununla birlikte, son zamanlarda Londra Sert Çatalının Ethereum ağına yükseltilmesinin ardından bu, son zamanlarda çok dikkat çekti. Bu yükseltme ile her dakika yaklaşık 3.17 ETH yakılıyor. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, son yedi gündeki ortalama ETH fiyatı 3200 dolardı. Bu, her saat yarım milyon dolardan fazla ETH'nin yakıldığı anlamına geliyor! Bu tür haberler, gözleri daha hızlı yakalamayı başarır.

Kripto Yaratıcıları Neden Kripto Paralarını Yakar?

Chebbi, kripto yaratıcılarının, dolaşımda kalan madeni paraların değerini artırmak için madeni paraları yaktığını söyledi. Petrol aleminde olanlardan çok farklı değil. “Bir varil ham petrolün fiyatı arz bolluğu olduğu için düşerse ve talep orantılı olarak yüksek değilse, o zaman petrol üreten ülkeler arzı düşürür ve fiyatlar tekrar yükselir. Aynı arz ve talep dinamiği, madeni para yakma sürecinin arkasında da rol oynuyor” dedi.

Daha fazla açıklama yapan Prof. Prasad, normal para biriminin (INR, USD, GBP vb.) ilgili hükümetler tarafından merkez bankaları aracılığıyla çıkarıldığını ve kontrol edildiğini söyledi. Ülke fazla para basarsa, para arzı talepten daha fazla olduğu için enflasyona (hiperenflasyon) yol açacaktır. Öte yandan, ülke daha az para basarsa, ekonominin depresyona veya daralmasına yol açabilir. Benzer şekilde, fazla madeni para arzı enflasyona neden olabilir. Bu madeni paralar herhangi bir otorite tarafından verilmediğinden veya kontrol edilmediğinden, geliştiriciler/madenciler kripto paraları yakar.

Hemen hemen tüm kripto para ağları, kripto para yakma için protokolleri ve mekanizmaları tanımlamıştır. “Yanık kanıtı”, “iş kanıtı” kadar kripto konuşmanın ayrılmaz bir parçası haline geldi (bu da kripto paraların çıkarılmasına yol açar).

Tüm kripto para birimlerinin yakılması gerekli değildir. Sadece arz fazlası olanlar bu süreçten geçer.

Ana hedef

“Para yakmanın birincil amacı arzı düzenlemek ve böylece fiyatı stabilize etmektir. Süreç, para biriminin şeytanlaştırılmasına veya hisselerin geri alınmasına benzer. 25 Haziran'da Infosys Ltd. 1.084 milyon hisse geri alımını duyurdu. Buradaki amaç, borsalarda işlem gören Infosys hisselerinin arzını azaltmaktı. Geri alımdan sonra Infosys'in hisse başına kazancı (EPS) artacak ve bu da hisse fiyatını artıracaktır. Benzer şekilde, para arzı fazlalığı nedeniyle ülkedeki enflasyon yükseldiğinde, merkez bankası faiz oranlarını yükseltir. Fazla nakdi olan kişi daha sonra parayı bankaya yatıracak ve böylece likiditeyi azaltacaktır. Bu örnek yakma işlemi ile tam olarak aynı değil, ancak aynı amaca ulaşıyor” dedi Prof. Prasad.

Geliştiriciler/madenciler paraları yaktığında, dijital para piyasasında mevcut olan para sayısı azalır. Sonuç olarak, madalyonun fiyatı artacaktır (en azından teorik olarak öyle olmalıdır).

Prof. Chebbi, itibari para birimi ile kripto para birimi arasındaki temel farkın, itibari para biriminin doğası gereği enflasyonist, kripto para biriminin deflasyonist olması olduğunu söyledi. Bunun nedeni, dolaşımdaki toplam itibari para miktarının (borç aracı ve Merkez bankaları tarafından para basılması yoluyla) zamanla artmaya devam etmesidir. Ancak, dolaşımdaki toplam kripto para birimi (çoğu para birimi için) bir üst sınıra sahiptir - örneğin, Bitcoin durumunda hedef 21 milyon tokendir. Bu nedenle, bir birim itibari paranın değeri zamanla (enflasyon nedeniyle) değer kaybeder ve madenciliğin artık yeni paralar ortaya çıkaramadığı kripto para durumunda, bir birim kripto para değer biriktirmeye devam eder (deflasyon). Öyle olsa bile, böyle bir doygunluk noktasına ulaşılana kadar, kripto destekçileri Coin yakmanın kripto para birimlerinin değerini artırmanın iyi bir yolu olduğunu düşünüyor.

Piyasada madeni para yakma etkisi

Prof. Prasad, kripto para yakmanın sonucunun henüz kanıtlanmadığını söyledi (bu yeni bir fenomen olduğu için). Ancak teorik olarak yakma süreci fiyatları/piyasaları stabilize etmelidir.

Prof. Chebbi ayrıca, yakma sürecinin kripto para piyasası üzerindeki etkisi konusunda jürinin hala orada olduğunu söyledi. Bitcoin'in son Coin yakımının hemen ardından değer kazandı. Öte yandan, BNB tokenlarının yakılması, bu para birimi için kayda değer bir temettü getirmedi. “Bir kripto para piyasasının uzun vadeli istikrarı ve yaşayabilirliğinin, daha çok o para biriminin gücüyle (yatırımcıların ona olan güveni ve nihayetinde dünya tarafından bir değişim aracı olarak kabul edilmesi gibi) yönlendirildiğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, Coin yakmanın para birimini desteklemede ve destekleyicilerin para birimine olan bağlılığını göstermede bir yeri var ”dedi.

“Farklı itibari para birimlerinin – ABD Doları, Hindistan Rupisi, İngiliz Sterlini vb. gibi, doğuştan gelen güçlü yönleri olduğu gibi, Bitcoin, BNB tokenları veya Ethereum gibi farklı kripto para birimlerinin kendi güçlü yönleri vardır. Merkez bankalarının politikalarının (para arzını niceliksel olarak gevşetme veya sıkılaştırma vb.) farklı para birimlerinin istikrarı üzerindeki etkisi tek tip değildir. Bunu kripto para birimlerine tahmin ederek, farklı para birimlerinin Coin yanmasına kendi farklı şekillerde tepki verdiğini görüyoruz, ”diye ekledi Prof Chebbi.

Yatırımcılar Üzerinde Kirpto Para Yakma Etkisi

Prof Prasad'a göre, madeni para yakma işlemi iki nedenden dolayı çok önemli.

İlk olarak, yatırımcılar iyileştirilmiş değerleme yoluyla somut fayda elde ederler.

İkincisi, kripto para yakma süreci, yatırımcılara, düzenleyicilerin yokluğunda fiyatların kendi kendini düzenleme yoluyla istikrara kavuşacağının sinyalini verir.

Örneğin, tek bir hisse senedi üst veya alt devreye girdiğinde, borsa (NSE veya BSE), fiyatların istikrar kazanmasına izin vermek için ticareti askıya alır. Ancak dijital para biriminde bu mümkün değildir. Bu nedenle, kripto para yakımı, dijital para birimi fiyatlarını dengelemek için bir mekanizma görevi gördüğü için yatırımcılar arasında güven uyandırıyor.

Yatırım Yapmadan Önce Kripto Para Yakmayı İnceleyin

Prof. Chebbi, “Herhangi bir mezhepten (Bitcoin, BNE veya diğerleri) Coin biriktirmiyorsanız, sahip olduğunuz coinleri yakmak istemezsiniz. Şu anda, yalnızca destekleyiciler (örneğin Binance'in BNB tokenları) varlıklarının bir kısmını yakıyor, böylece para birimlerine yatırım yapan insanlar yatırımları için daha yüksek bir değer elde ediyor. Kriptoya yatırım yapmak isteyen bir yatırımcıysanız, o para birimi için Coin yakma olup olmadığını ve tanımlanmış bir yakma programı olup olmadığını incelemelisiniz.”

“Yatırım kararları verirken hesaplarınızın bir parçası olmalıdır. Genel olarak, madeni para yanmaları meydana geldiyse ve/veya planlandıysa, bu para biriminin büyümesini görmek için yatırım yapan insanlar olduğuna dair size daha fazla güven vermeli ve bu, onun lehine bir faktör olacaktır” diye ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.