Bitcoin yıl sonuna kadar Pakistan kadar enerji tüketecek

Bitcoin yıl sonuna kadar Pakistan kadar enerji tüketecek

Bir süredir, Bitcoin'in enerji tüketimi, kripto para birimini çalıştıran ekosistem çok enerji yoğun olacağı için seçildi. Üstelik Çin, bu bahaneyi küçükleri topraklarından çıkarmak için kullandı. Bloomberg tarafından yapılan bir araştırma, bitcoini daha da fazla suçladı. 2021 için enerji tüketimi, çevreciler tarafından zaten eleştirilen geçen yılın enerji tüketimini çoktan aşacaktı.

Bloomberg yaptığı çalışmada şunları bildirdi:

Bitcoin ağının 2020'de yaklaşık 67 TWh [terawatt-saat] elektrik tüketeceği tahmin ediliyor ve toplam tüketimi 2021'de zaten bu rakamı aştı. Bu yılın sonunda 91 TWh enerji kullanması bekleniyor, ya da Pakistan kadar. Ancak bu istatistikler hafife alınacak çünkü CBECI (Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketimi Endeksi) göstergesinden alınan verilere göre Bitcoin'in enerji tüketimi zaten 95,68 TWh civarında. CBECI, Bitcoin'in “ Karbon Ayak İzi ” ni ölçmek için en yaygın kullanılan göstergedir .

Bitcoin Ve Enerji: İşler Ters Gidiyor

Bu Bloomberg araştırmasının yayınlanmasından birkaç hafta önce New York Times, bitcoin'in Google'dan 7 kat daha fazla enerji tükettiğini duyurdu. Gazete ayrıca, Bitcoin tüketiminin son 5 yılda 10 kat daha fazla büyüme yüzdesi ile küresel olarak kullanılan enerjinin %0.5'ini temsil ettiğini bildirdi. CBECI'den alınan verilere göre, Çin'deki baskıdan önce toplam enerji tüketimi Mayıs ayında zaten 141 TWh'ye ulaşmıştı. Çin'in madencileri devirmesinden iki ay sonra, BTC güç tüketimi toparlanıyor ancak kripto para çöküşü öncesi seviyelerinden çok uzakta. Yaklaşık 30 gün boyunca 85-95 TWh arasında stabilize olmuştur.

Bu Biraz Fazla Mı?

Bitcoin çok fazla enerji tüketir, ancak ne tür? CBECI, kripto ekosistemindeki enerjinin yaklaşık %39'unun yenilenebilir kaynaklardan geldiğini tahmin ediyor. Bu, bitcoin tarafından kullanılan 37.05 TWh yeşil enerjiyi temsil eder. Bu nedenle, o tarihte en az 1.099.587.799 galon yeşil gaz yayıldı. Bitcoin Madencilik Konseyi için yeşil enerji tüketimi çok daha yüksek. Decrypt.co bize, Konsey yetkililerinin Temmuz ayı boyunca BTC madencilerinin yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin %56'sından fazlasını kullandığını gösterdikleri bir sunum yaptıklarını açıkladı. Bitcoin Fiyatı Bu Dönemde Uyanıyor

Croix d'Or: BTC için Büyük Fırsat

BTC, 7 Eylül'deki düşüşten kurtuluyor gibi görünüyor. Bu yazı itibariyle, Bitcoin'in fiyatı 200 günlük hareketli ortalamayı (45.584 $) kırarak %4.04 arttı. Bu, bitcoin'in uzun vadeli eğiliminin geleceği için çok iyi bir sinyal. 20 günlük hareketli ortalama ile 200 arasındaki Golden Cross, BTC'deki rallide önemli rol oynadı. Ancak tüccarlar, boğaların Bitcoin'i 20 günlük hareketli ortalamaların (47.884 $) üzerine çıkarmak için baskı oluşturabileceğini ve böylece uzun vadede yükseliş hareketini dört gözle bekleyebileceklerini umuyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.