Bitcoin Dışında En Çok Kazandırma Hacmi Olan 10 Kripto Para!

Bitcoin Dışında En Çok Kazandırma Hacmi Olan 10 Kripto Para!

Kripto paralar hayatımıza öyle bir giriş yaptı ki yediden yetmişe herkes cripto paralarla ilgileniyor. Bitcoin dışında kazanma hacmi en yüksek kripto paraları bu yazımızda derledik. Unutmadan hatırlatalım. Bu yazı yatırım tavsiyesi değildir.

Kripto para; işlemleri güven altına almak için şifreli şekilde üretilmiş dijital bir para birimidir. Takas yöntemlerini güven altına almak için şifrelemenin kullanıldığı tekniğeyse, kriptografi ismini veriyoruz. Kripto paraların en önemli özelliği, hükümet ve otoritelerce yönetilememesidir.

Elektronik paralarla ilgili çalışmalar 90’lı yıllara dayanıyor. Elektronik para üretimiyle ilgili pek çok çalışma yapıldı. Ancak bazı finansal sıkıntılardan dolayı kripto para birimiyle ilgili çalışmalarda başarıya ulaşılamadı. 2009 yılındaysa Bitcoin isimli ilk kripto para birimi ortaya çıktı. Bitcoin, ilk merkeziyetsiz para birimi olarak adlandırılmaktadır.

Bitcoin Dışında En Önemli 10 Kripto Para

Kripto para özellikleri ele aldığında ilk aklımıza gelen devlet kontrolünde olmamasıdır. Denetimsiz çalışma prensibine sahip olan kripto paralar, Blockchan teknolojisi üzerinde işlem yapar. Bitcoin’in dışında en önemli kripto para birimleri şunlardır:

2021/10/11/bitcoin-vadeli-islemler-bilinmesi-gerekenler.png

Ethereum- ETH

Bitcoin’in arkasından en büyük dijital para birimi sıralamasında Ethereum yer alıyor. Ethereum, 2015 yılında piyasada yer almaya başlamıştır. Ethereum’un 2020 yılı ocak ayı piyasa değeri Bitcoin’in 1/10’una ulaşmıştır. Ethereum; açık kaynaklı, merkezi olmayan ve blockchainteknolojisiyle çalışmaktadır.

Tether- USDT

2015’te piyasalarda yer almaya başlayan ABD dolarının sanal stabil coini olarak Tether dikkat çekiyor. Tether’in madenciliği yapılamamaktadır. Aynı zamanda bu kripto para, fiyat dalgalandırılmasını yumuşatmayı amaçlamaktadır.

Ripple- XRP

2012 yılında Ripple piyasalarda yer almaya başlamıştır. Ripple hem ödeme ağı sistemi hem de kripto para değeri olarak bilinmektedir. En iyi kazanç sağlayan kripto para birimleri Ripple’de yer almaktadır. Ripple’nin en önemli özelliği, düşük işlem ücretli olmasıdır. Blockchain teknolojisi üzerinden işlem yapan ve uluslararası ödemelerin sunulduğu para birimi olarak Ripple dikkat çekiyor.

Bitcoin Cash

Kripto para değerleri içerisinde en fazla işlemin görüldüğü kripto para birimi olarak Bitcoin Cash dikkat çekiyor.

Litecoin

Litecoin kripto para birimi, eskiden Google’da çalışan kişi tarafından 2011’de piyasaya sunuldu. Çalışma prensibi Litecoin’inBitcoin’e benziyor. Fakat Litecoin’in işlem onay ve hızlı blok oluşturma süresi çok hızlıdır. Litecoin aynı zamanda bir alt coin olma özelliği de taşımaktadır. Diğer dijital paralarla kıyaslandığında daha çok depolamaya sahiptir.

EOS

Daniel Larimer, 2017’de EOS adlı kripto para birimini piyasaya sürdü. EOS kripto para biriminde madencilik mekanizması bulunmuyor.

EnjinCoin- ENJ

En iyi kazanç sağlayan kripto para birimleri içerisindeki EnjinCoin; 2017’de Inj in Network isimli bi oyuncu topluluğunun olduğu platform tarafından piyasaya sunuldu. EnjinCoin, Ethereumblockchain üzerinde yer almaktadır. EnjinCoin, token olma özelliğine de sahiptir.

Bitcoin SV

BitcoinSV’in geliştiricileri hem güvenli hem de hızlı şekilde işlemlerin gerçekleşmesine öncelik vermektedir. Blockchain teknolojisi üzerinden SV madenciliği yapılabilmektedir.

BinanceCoin- BNB

Binance borsası tarafından 2017’de çıkarılmıştır. BinanceCoin’in küresel anlamda ticaret hacmi en büyük borsalar içerisinde yer alıyor.

Basic AttentionToken- BAT

Ethereumblockchainağıyla bağlantılı bir diğer kripto para birimiyse, Basic AttentionToken olduğunu söyleyebiliriz. Dijital reklamcılık alanını geliştirmesi için tasarlanmıştır. Bitcoin dışında en iyi kazanç sağlayan kripto para birimleri içerisinde Basic AttentionToken yer almaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.