5 hisse hakkında şok açıklama!

5 hisse hakkında şok açıklama!

Borsa İstanbul hisseleri kısıtlamaya devam ediyor. Haftanın son günü borsa düşüşle kapatırken bu beş hisseye tedbir geldi. İşlemleri kısıtlanan bu hisseler hangileri?

Borsa İstanbul'da bu 5 hisseye tedbir

AYEN VE DOBUR Hisseselerine Kısıtlama

Borsa İstanbul Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AYEN.E ve DOBUR.E, payları 21 Ağustos tarihli işlemlerden (seans başından) 20 Eylül tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemler yasaklandı.

Tedbir Üstüne Tedbir Gelenler.

PAPİL Hissesine Kısıtlama

Borsa İstanbul Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PAPIL.E payında 21 Ağustos tarihli işlemlerden (seans başından) 20 Eylül tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

MARKA Hissesine Kısıtlama

Borsa İstanbul Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MARKA.E payı 21 Ağustos tarihli işlemlerden (seans başından) 20 Eylül tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

CMENT Hissesine Kısıtlama

Borsa İstanbul Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında CMENT.E payları 21 Ağustos tarihli işlemlerden (seans başından) 20 Eylül tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Önemli Bilgi

Borsa İstanbul’un açıkladığı tedbirler Borsa İstanbul tarafından SPK’nın koyduğu hükümler çerçevesinde veriliyor. Borsa İstanbul’u denetleyen ve düzenleyen kurum Sermaye Piyasası Kurulu olup hükümlerini belirlerler fakat Borsa İstanbul gerekli gördüğü durumda inisiyatif kullanıp bu hükümler çerçevesinde kararlar alır ve uygular. Tedbir de bu inisiyatiflerden biridir. Yatırımcıyı korumak amaçlı Borsa İstanbul hisselerin belli başlı işlemlerini kısıtlayabilir.

Not:


SPK hisselere ve şirketlere ceza veya tedbir uyguladığında bizzat bültenle açıklar daha sonrada Borsa İstanbul bu kararı Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda paylaşır.

VBTS NEDİR?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun ilgili kararları uyarınca, Borsa İstanbul Pay Piyasasında işlem gören paylarda işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları amacıyla Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi devreye alındı. Bu kapsamda ilgili paylarda gerekli koşulların oluşması halinde kademeli olarak ve bir sonraki seviye tedbir uygulanırken önceki seviye tedbirin veya tedbirlerin uygulanmasına devam edilmek suretiyle;

1) 1 ay süre ile birinci seviye “ Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı” tedbiri

2) 1 ay süre ile ikinci seviye “Brüt Takas” tedbiri

3) 1 ay süre ile üçüncü seviye “Emir Paketi ( Piyasa Emri ve Piyasadan Limite Emir Girişinin Kısıtlanması, Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması ve Emir Toplama Bilgi Yayınının Kısıtlanması)” tedbiri

4) 1 ay süre ile dördüncü seviye “Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme” tedbiri

5) 1 ay süre ile beşinci seviye “Emir İletim Kanallarının Kısıtlanması (İnternet Emir Yasağı)” tedbiri uygulanıyor.

Hisselere ilişkin alınan tedbir kararları ise Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda ( KAP) duyuruluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.