Borsa İstanbul volatil seyreden 4 hisseye tedbir getirdi

Borsa İstanbul volatil seyreden 4 hisseye tedbir getirdi

BİST tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde, volatil seyreden 4 hisseye tedbir uygulanması kararlaştırıldı

Borsa İstanbul, yapılan incelemeler neticesinde, dört hisse hakkında tedbir uygulanacağını duyurdu.

BİST tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamada Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Borusan Mannesmann (#BRSAN.E) paylarının 06/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyeceği belirtildi.

KAP'ta yer alan açıklamada ayrıca, Katılımevim Finansman (#KTLEV.E) paylarında 06/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacağı ifade edildi.

Ek olarak BİST'in kararına göre, İş Bankası B (#ISBTR.E) ve Yonga Mobilya (#YONGA.E) hisselerinin 06/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsıyor.