Uranüs'ü Hiç Görmediyseniz, O halde Bu Pazar Akşamı Görebilirsiniz!

Uranüs'ü Hiç Görmediyseniz, O halde Bu Pazar Akşamı Görebilirsiniz!

Bu ayın başlarında “mavi-yeşil gezegen” Uranüs'ü gördünüz mü ?Eğer yapmadıysanız, bu Pazar akşamı nispeten başka bir şansınız daha var - ve bu, bu yıl sahip olduğunuz son kolay şans olacak.

Bu ayın başlarında “mavi-yeşil gezegen” Uranüs'ü gördünüz mü ?

Eğer yapmadıysanız, bu Pazar akşamı nispeten başka bir şansınız daha var - ve bu, bu yıl sahip olduğunuz son kolay şans olacak.

Bunun nedeni, 3 Nisan 2022 Pazar günü Güneş batar batmaz, ince hilal şeklindeki Ay batı gökyüzünde aşağıda parlayacak ve ondan ancak 1º uzakta yedinci gezegen Uranüs olacak.

Bununla birlikte, kendi tarafında dönen (her 17 saat ve 14 dakikada bir) tek gezegeni ilk bakışta görmek özellikle kolay olmayacaktır.

Ne de olsa, 1,8 milyar mil/2.9 milyar kilometre uzaklığında, bu yüzden +5.8'lik loş bir kadir parlaklığında parlayacak.

Aynı zamanda yıldızların arasında küçük mavi-yeşil bir nokta. Bu yüzden bir çift dürbüne veya küçük bir teleskopa ihtiyacınız olacak.

Peki Pazar neden iyi bir şans?

Görünen o ki, gezegenin hemen yanında %7 oranında aydınlatılmış Hilal Ay'ın konumu, bulmayı, gece gökyüzünde bir nokta gibi süzüldüğünden çok daha kolay kılıyor.

Batıya dönerseniz Pazar günü gün batımından bir saat sonra göreceğiniz şey:

Yanan hilal şeklindeki Ay'ın hemen altına bakın ve 1º ötede Uranüs'ün mavi-yeşil noktasını bulacaksınız.

Bununla birlikte, gün batımından bir saat sonra ve çok geçmeden batıya bakmanız gerekecek, çünkü Uranüs hızla batacak ve yakında ufkun bulanıklığında kaybolacak. Yükseltilmiş bir konum ve ufka yakın iyi, net bir görüş yardımcı olacaktır.

Bunu yapmaya değer çünkü Uranüs akşam gökyüzünden kaybolmak üzere. Altı ay geri dönmeyecek.

Satürn gibi halkalı bir gezegen olan Uranüs, neredeyse keşfedilmemiş durumda. NASA'nın Voyager 2 uzay aracı 1986'da Uranüs'ün yakınından geçti ve o zamandan beri hiçbir şey geri dönmedi.

Uranüs'ün şimdiye kadar gördüğünüz her fotoğrafı Voyager 2'nin kısa uçuşu sırasında çekildi.

Yine de Uranüs, uyduları nedeniyle NASA'dan bir amiral gemisi görevi talep ediyor.

Hiçbirini göremeyecek olsanız da, Uranüs'ün 27 uydusu olduğunu bilin. Aslında, Güneş Sistemindeki herhangi bir gezegenin en yoğun dolu ay grubuna sahiptir.

Uranüs'ün tüm uyduları, William Shakespeare ve Alexander Pope'un eserlerindeki karakterlerden almıştır.

En ilginç dördü Ariel, Umbriel, Titania ve Oberon'dur çünkü büyük ölçüde yer altı okyanusları içerebilirler.

Ariel, Umbriel, Titania ve Oberon'u incelemek ve amonyak, organik moleküller, karbondioksit buzu ve su izlerini aramak için James Webb Uzay Teleskobu'nu kullanacak olan “Uranüs'ün Ayları” projesini işaretleyin.

NASA Uranüs'e büyük bir görev göndermeli mi? Zamanlama iyi. Neyse ki Neptün, Uranüs ve Jüpiter'in nadir görülen bir gezegensel hizalanması, yakında Jüpiter aracılığıyla bir "sapan" üzerinde bir uzay aracını dış "buz devi" gezegenlerinden birine göndermek için nadir bir pencere sağlayacaktır.

Tam da bunu yapmak için bir teklif var ve Nisan 2022'nin Gezegen Bilimi Decadal Anketine kadar yeşil ışık yakılması mümkün. Bu olursa, uzay aracının 2043'e kadar Uranüs'e ulaşmak için 2030'ların başında Dünya'yı terk etmesi gerekecek.

Açık gökyüzü ve geniş gözler dilerim.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.