Tam Güneş Tutulmasının Fotoğrafı Çok Şaşıracaksınız!!!

Tam Güneş Tutulmasının Fotoğrafı Çok Şaşıracaksınız!!!

Tam Güneş Tutulmasının Fotoğrafı Çok Şaşıracaksınız!4 Aralık Cumartesi günü gerçekleşen güneş tutulması Türkiye’den gözlemlenemedi. Bu nedenle her ne kadar Türk insanın içi bir nebze buruk olsa da NASA tarafından Youtube de canlı yayınlandı.

Tam Güneş Tutulmasının Fotoğrafı Çok Şaşıracaksınız!!!

Güneş tutulmaları tarih boyunca en ilgi çeken gök olaylarından bir tanesi olmuştur. Hatta bazı milletler bu gök olayına çeşitli anlamlar yüklemişlerdir. Lakin güneş tutulmalarına dünyanın tümünün tanık olması coğrafi nedenlerden dolayı mümkün değildir. İşte tam bu noktada gelişen teknoloji devreye giriyor. Görsel alanda yaşanan gelişmeler güneş tutulmasında etkileyici fotoğrafların ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde gerçekleşen tutulmada da son derece etkileyici görüntüler elde edildi. Bu sayede tutulmaya birebir şahit olamayanlarda tutulma coşkusunu en yüksek perdeden yaşayabilme imkanını yakaladı. Elde edilen görüntülerde en dikkat çeken ayrıntılardan bir tanesi ise Ay’ın gölgesinin dünyanın üstüne düşmesi oldu.

Güneş Tutulması Canlı Olarak Yayınlandı

adsiz-tasarim.jpg

4 Aralık Cumartesi günü gerçekleşen güneş tutulması Türkiye’den gözlemlenemedi. Bu nedenle her ne kadar Türk insanın içi bir nebze buruk olsa da NASA tarafından Youtube üzerinden gerçekleştirilen canlı yayın gönüllere su serpti ve güneş tutulması buradan takip edilebildi. Güneş tutulmasının en net şekilde gözlemlendiği alanlarsa Antarktika ve Güney yarım küre oldu. Saniye saniye kaydedilerek unutulmazlar arasında yer alan tutulma tam 1.5 milyon kilometre uzaklıktan DISCOVR tarafından kayıt altına alındı. DISCOVR tarafından kaydedilen fotoğraflarda bir ayrıntıysa ciddi anlamda dikkat çekici. Çekilen fotoğrafta tıpkı bir kara leke gibi Ay’ın gölgesi Dünya’nın üzerine düşüyor.

Güneş Tutulmasını Kaydeden DISCOVR Nedir?

adsiz-tasarim-1.jpg

NASA tarafından yapılan canlı yayın ve fotoğraf çekimi, DISCOVR’ın ve amacının ne olduğunun merak edilmesine ve araştırılmasına neden oldu. DISCOVR asıl görevi de tamamen güneş üzerine odaklanıyor. Güneş, durmadan üzerinde rüzgarlar oluşan bir alev topu. Bu rüzgarlar esnasında taşınan yüklü parçacıklar, auroral aktiviteden uydular, dünyada yer alan elektrik hatları ve astronot sağlığı da dahil olmak üzere geniş bir alanda etkili olur. Bu durumun keşfedilmesinin ardından yüklü parçacıkların hakkında daha fazla veri toplanmasına ve etkilerinin daha detaylı bir şekilde analiz edilmesine duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu nedenle NASA tarafından DISCOVR projesi başlatılmıştır. Yani DISCOVR yüklü parçacıkları yakından izleme projesi olarak tanımlanabilir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.