Sri Lanka’da Enflasyon %17,5 ile rekor kırdı. Halk sokağa inince bütün bakanlar istifa etti!

Sri Lanka’da Enflasyon %17,5 ile rekor kırdı. Halk sokağa inince bütün bakanlar istifa etti!

Sri Lanka'da bir dizi kabine bakanı ve merkez bankası başkanı, başkentteki protestocuların ülkenin on yıllardır yaşadığı en kötü ekonomik krizin ortasında sokağa çıkma yasağı emirlerine karşı gelmeleri nedeniyle istifa etti.

Sri Lanka'da bir dizi kabine bakanı ve merkez bankası başkanı, başkentteki protestocuların ülkenin on yıllardır yaşadığı en kötü ekonomik krizin ortasında sokağa çıkma yasağı emirlerine karşı gelmeleri nedeniyle istifa etti.

Cumhurbaşkanı'nın yeğeni olan Adalet Bakanı ile Gençlik ve Spor Bakanı da istifa edenler arasında ya da istifa edeceğinin sinyallerini verdi.

Hareketler, ada ülkesindeki döviz krizinin para birimini devalüasyona zorladığı ve gıda, ilaç ve yakıt gibi temel malların maliyetini yükselttiği haftalarca süren kargaşayı takip ediyor. Süpermarketler, benzin istasyonları ve eczanelerdeki uzun kuyruklar ve saatlerce süren elektrik kesintileri halkın sabrını sınadı.

Halkın öfkesi , geçen hafta Kolombo'da, göstericilerin Başkan Gotabaya Rajapaksa'nın evinin önüne tuğla fırlatması ve ateşler yakmasıyla şiddetli protestolara dönüştü. Buna karşılık, hükümet Cuma günü olağanüstü hal ilan ederek şehrin bazı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı getirdi ve ülke çapında sosyal medya platformlarını engelledi.

fehd5k3t.jpg

Protestolar Pazar günü sokağa çıkma yasağına rağmen devam etti ve sosyal medyada başkentteki kalabalıkları gösteren videolarla Pazartesi gününe kadar devam etti.

Pazartesi günü, Merkez Bankası başkanı Ajith Nivard Cabraal, hafta sonu başlayan bir dalganın ardından istifasını sunan son önemli isim oldu.

Pazar akşamı, Gençlik ve Spor Bakanı Namal Rajapaksa Twitter'da cumhurbaşkanlığı ofisine istifasını "hemen yürürlüğe girecek şekilde" bildirdiğini duyurdu.

Bunun yönetimin "istikrar sağlamasına" yardımcı olacağını umduğunu ve "seçmenlerime, partime ve bir milletvekili olduğu Hambantota halkına bağlılığını" sürdürdüğünü söyledi.

Ayrıca, sosyal medyadaki bariz bir kesintiyi de eleştirdi, böyle bir harekete "asla göz yummayacağını" söyledi ve yetkilileri "yeniden gözden geçirmeye" çağırdı.

Eğitim Bakanı Dinesh Gunawardena Pazar günü geç saatlerde yerel basına kendisinin ve diğer bakanların "istifa mektuplarımızı başbakana teslim ettiklerini" söyledi.

Bakan, kaç bakanın istifa etmeyi teklif ettiğini açıklamadan, "Cumhurbaşkanı ve başbakan tartışacak ve ilgili kararları alacak" dedi.

sri-lanka-gosteriler.jpg

Adalet Bakanı da istifa etti ve diğer bazı kabine bakanları da davayı takip etme niyetlerinin sinyalini verdi.

Başkanlık medya ekibi tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamada, Başkan Rajapaksa istifalara doğrudan değinmedi, sadece tüm tarafları "tüm vatandaşlar ve gelecek nesiller için birlikte çalışmaya" çağırdı.

Açıklamada, "Mevcut kriz, çeşitli ekonomik faktörlerin ve küresel gelişmelerin bir sonucudur" denildi. "Asya'nın önde gelen demokratik ülkelerinden biri olarak buna demokratik bir çerçevede çözümler üretilmelidir."

Reuters'in bildirdiğine göre, döviz rezervleri son iki yılda %70 düşüşle 2.31 milyar dolara geriledi. Sri Lanka, bu yılın geri kalanında, Temmuz ayında vadesi dolacak 1 milyar dolarlık uluslararası devlet tahvili de dahil olmak üzere yaklaşık 4 milyar dolarlık borcunu geri ödemek zorunda.

Mağazalar buzdolabı, klima veya vantilatör çalıştıramadıkları için kapanmak zorunda kaldılar ve tanklarını doldurmak için yakıcı sıcaklıkta saatlerce sıraya giren müşterileri sakinleştirmek için benzin istasyonlarında askerler görevlendirildi. Hatta bazıları beklerken öldü.

Göstericiler haftalarca barışçıl bir şekilde protesto ettiler ve bazıları geçtiğimiz Perşembe günü krizin tırmanmasıyla protestolar şiddete dönüşmeden önce Başkan'ı istifaya çağırdı.

Ve son istifalar, Sri Lanka için daha kötü şeylerin olabileceğinin tek işareti değil. Ülkenin merkez bankasına göre, ulusal tüketici fiyat enflasyonu Eylül'deki %6,2'den Şubat'ta %17,5'e neredeyse üç katına çıktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.