Çıplak göğüsleri gösteren Adidas spor sutyeni reklamları Reklam Standartları Kurumu tarafından yasaklandı

Çıplak göğüsleri gösteren Adidas spor sutyeni reklamları Reklam Standartları Kurumu tarafından yasaklandı

Twitter'da ve afişlerde yayınlanan ilan, 24 şikayet aldı. Twitter, hizmet şartlarını ihlal etmediği tespit edildiğinden gönderiyi silmedi. Ancak reklam İngiltere'de yasaklandı.

Çıplaklık içeren bir Adidas spor sutyeni reklamı, standartlar otoritesi tarafından yasaklandı.

Şubat ayında yayınlanan bir tweet, çeşitli cilt tonları, şekil ve büyüklükteki 20 kadının çıplak göğüslerini şu başlıkla gösterdi: "Her şekil ve büyüklükteki kadın göğüslerinin desteği ve rahatlığı hak ettiğine inanıyoruz.

"İşte bu yüzden yeni spor sutyeni serimizde 43 stil var, böylece herkes kendilerine uygun olanı bulabilir."

İki afiş benzer görüntüler gösterdi ve "Yalnızca yeni bir spor sutyeni yapmamamızın nedenleri" dedi.

Reklam Standartları Kurumu (ASA), reklamların çıplaklık kullanımının gereksiz olduğu ve kadınları cinselleştirerek ve "onları vücut parçalarına indirgeyerek" nesneleştirdiği konusunda 24 şikayet aldı.

Şikayetçilerden bazıları, afişlerin çocukların görebileceği bir yerde sergilenmeye uygun olup olmadığına da itiraz etti.

Adidas UK, reklamların "farklı şekil ve boyutları yansıtmak ve kutlamak, çeşitliliği göstermek ve kişiye özel destek sutyenlerinin neden önemli olduğunu göstermek" amacıyla tasarlandığını söyledi ve kampanyada gönüllü olduklarını söyledikleri modellerin kimliğini korumak için görüntülerin kırpıldığını ekledi. .

Sosyal medya şirketine göre, bazı kullanıcılar gönderiyi Twitter'a bildirdi, ancak hizmet şartlarını ihlal etmediği tespit edildi.

0001 MAYIS ÇARŞAMBA 11 MAYIS ÇARŞAMBA NOTU RESİMDE ÇIPLAKLIK Bir Adidas twitter gönderisinin Reklam Standartları Kurumu (ASA) tarafından yayınlanmış, çıplaklık reklamının gereksiz olduğu ve kadınları cinselleştirerek nesneleştirildiğine dair 24 şikayet aldıktan sonra ASA tarafından yasaklandığı tarihsiz el ilanı görüntüsü ve "onları vücut parçalarına indirgemek". Şubat ayında atılan tweet, çeşitli ten rengi, şekil ve büyüklükteki 20 kadının göğüslerini ızgara formatında göstererek şunları söyledi:

ASA şunları söyledi: "Kadınların tasvir edilme şeklinin cinsel olarak açık olduğunu veya onları nesnelleştirdiğini düşünmesek de, çıplak göğüslerin tasvirinin açık bir çıplaklık olarak görülebileceğini düşündük.

"Reklamlar açık bir çıplaklık içerdiğinden, onları görüntüleyenleri gücendirmemek için dikkatli bir hedefleme yapılması gerektiğini düşündük."

Adidas şunları söyledi: "Galeri kreatifi, göğüslerin ne kadar çeşitli olduğunu göstermek için tasarlandı ve kişiye özel desteğin neden çok önemli olduğunu vurgulayan farklı şekil ve boyutlara sahip.

"ASA kararının, kreatifin kendisi ve arkasında gururla durduğumuz mesajdan ziyade, bu kreatifin e-posta / banner reklamlarda vb. hedeflenmemiş bir şekilde kullanılmasıyla ilgili olduğunu ve adidas'ta sergilendiğini belirtmek önemlidir.

Ancak şikayet edenlere göre Adidas reklamı “ gereksiz ve kadınları cinselleştirip vücut parçasına indirgemişti”. Reklam Standartları Kurumu (ASA) , reklamların cinsel içerikli veya nesnel olmadığı, ancak çıplaklığın gerçek olduğu yanıtını verdi. Bu nedenle şikayet sadece çıplaklık için onaylandı. Adidas , gönüllü olarak katılan modellerin kimliğini korumak için görüntülerin kırpıldığını söylüyor.

Asa'nın açıklaması şöyle diyor: " Reklamlarda ana odak noktasının göğüsler olduğunu ve yalnızca ekli metinde atıfta bulunulan sütyenlerin kendilerine daha az vurgu yapıldığını fark ettik. Reklamlar açık bir çıplaklık içerdiğinden, onları görüntüleyenleri rahatsız etmemek için dikkatli bir hedefleme yapılması gerektiğini düşündük”.

Adidas Göğüs Reklamı'nın başlığı “Sadece bir spor sutyeni yapmamamızın nedenleri” . Instagram'da , her biri farklı şekil ve büyüklükteki 20 farklı kadın göğsünün bir resmini yayınladılar. Kadınların vücut çeşitliliğini normalleştirmenin nedeni: “Kadınların %90'ından fazlası yanlış beden spor sutyeni giyiyor ve ihtiyaç duydukları desteği alamıyor. Tüm sporlar ve her beden için yeni spor sutyenleri koleksiyonumuz size mükemmel desteği veriyor”. Markayı ağlarda yayınladı.

Ayrıca Adidas , okulların veya dini mekanların yakınındaki afişlerde veya reklam panolarında reklam yayınlamadığını ve kampanyanın çocuklara zarar veya sıkıntı yaratacağını düşünmediğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.