Rusya Google’a büyük ceza kesti! Google Rusya’da yasaklanacak mı?

Rusya Google’a büyük ceza kesti! Google Rusya’da yasaklanacak mı?

Bir Rus mahkemesi, ülkede yasa dışı sayılan içeriği kaldırmadığı için Google'a 98 milyon dolar para cezası verdi. Rusya Google’a büyük ceza kesti! Google Rusya’da yasaklanacak mı?

Bir Rus mahkemesi, ülkede yasa dışı sayılan içeriği kaldırmadığı için Google'a 98 milyon dolar para cezası verdi.

Reuters'in bildirdiğine göre , 7,2 milyar ruble para cezası Google'ın Rusya'daki gelirinin yaklaşık yüzde sekizini oluşturuyor. Ülke içinde büyük teknoloji şirketleri ve insanların platformlarında yayınladıkları içerikler üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için bu ceza daha geniş bir baskının yakında geleceğini de haber veriyor.

Google, The Verge'e "mahkeme belgelerini müsait olduklarında inceleyeceğini ve ardından sonraki adımlara karar vereceğini" söyledi. Bununla birlikte, Bloomberg tarafından alıntılanan bir Rus yetkili, Google'ın, uyuşturucuların tanıtımını ve hükümetin aşırılıkçı veya terörist olduğunu söylediği kuruluşlar tarafından yapılan yayınları içeren yasaklı içeriği silme konusundaki ülkenin talimatına uymaması halinde "çok tatsız önlemler" almakla tehdit etti. Muhalefet lideri Alexei Navalny haberi bu…

Rus Meclisi yabancı yayıncıları denetleyici bir yetkiye sahip

Bu, Google'ın içerik denetimi nedeniyle Rusya'da aldığı ilk ceza değil. Bu cezanın muhafazakar Rus haber kanalı koyduğu yasağı hakkında verildiği söylense Rusya yönetimi ABD ve İngiltere üzerinde bir baskı hissetmek istemiyor. Twitter ve Meta Facebook gibi şirketler de hizmetlerinde yavaşlama ve Rus düzenleyicilerinin standartlarına uyum sağlamadaki başarısızlıklarından dolayı cezalarla karşı karşıya kaldı.

600x338-cmsv2-0014e656-a5b3-550e-b7ce-09bb3fae77e6-6326390.jpg

Rus yetkililer, teknoloji şirketlerine finansal olmayan yollarla da bazı kurallara uymaları için baskı yapmaya çalıştı. 2019'da akıllı telefonların, bilgisayarların ve TV'lerin Rus geliştiricilerin önceden yüklenmiş yazılımlarıyla birlikte gelmesi gerektiğine dair bir yasa çıkardı ve bu garip yasa yılın başlarında yürürlüğe girdi.

Şirketler, ülkeden 500.000'den fazla günlük ziyaretçiye sahip web siteleri işletiyorlarsa, Rusya'da da ofis açmak zorundalar. Bu kanun ülkemizde de yürürlükte. Rus yetkililer, şirketlerin yerel çalışanlarını kovuşturma tehdidinde bulunarak siyasi muhaliflerin oy uygulamalarını uygulama mağazalarından kaldırması için Google ve Apple'a da baskıda sınır tanımıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum