Tesla'nın Çılgın Optimus Robotu 2023'te Üretime Geçebilir

Tesla'nın Çılgın Optimus Robotu 2023'te Üretime Geçebilir

Elon Musk, Tesla'nın 2023'te Tesla Bot üretimine başlama şansı olduğunu ve Optimus'un arabalarından daha büyük bir etkiye sahip olabileceğini söyledi.

İnsansı bir robot yapmak için kulağa çılgınca gelen bir fikir olan Tesla Bot'tan , Tesla'nın Austin, Teksas yakınlarındaki son Siber Rodeo etkinliğinde tekrar bahsedildi. Bir insanla aynı boyutta ve şekilde yapılmış bir android olması gereken Tesla Bot'un, insanların yapmak istemediği veya insanlar için çok tehlikeli olan işleri halletmek için tasarlandığı söyleniyor. Elon Musk bu konsepte büyük saygı duyuyor ve robotun Tesla'nın elektrikli arabalarından bile daha büyük bir etkiye sahip olacağını hayal ediyor.

Tesla Bot'tan ilk olarak Elon Musk, 2021 yılının Ağustos ayında şirketin AI gününde bahsetti. Şaşırtıcı miktarda bilgi ve görüntü sağlandı, muhtemelen insanları Optimus Sub-Prime lakaplı androidin sadece bir şaka olmadığına ikna etmeye yardımcı olmak için. . Tesla'nın araba ürettiği biliniyor, ancak hiçbir zaman halka bir robot piyasaya sürmedi. Öte yandan Musk, gelişmiş otomobil üretim süreci için robotlar ürettiğini ve Tam Kendi Kendine Sürüş özelliğine sahip bir Tesla otomobilinin aslında tekerlekli bir robot olduğunu öne sürdü.

Tesla Bot'tan 2021'deki tanıtımından bu yana periyodik olarak bahsedildi. Musk, şirketin henüz hiçbir prototip ortaya çıkmamış olsa da Tesla Bot'un 2023'teki birinci versiyonunun üretimine başlama şansı olduğunu söyledi. Bu, özellikle şirketi rahatsız eden gecikmeler ışığında, hüsnükuruntu gibi görünüyorpandemi başladığından beri. Tedarik zinciri lojistiğinin kolaylaşmasıyla birlikte Cybertruck, Semi ve yeni nesil Roadster'ın 2023'te gelme olasılığı inandırıcı geliyor. Tesla'nın gelecek yıl tamamen yeni bir ürün kategorisi, insansı bir robot veya android üretme olasılığı çok daha düşük görünüyor. Tesla, harika şeyler yapacak kaynaklara ve teknolojiye sahip ve belki de Tesla Bot'un bazı erken prototipleri gelecek yıl gösterilmeye hazır olacak. Ne de olsa Musk, uzaya yeniden kullanılabilir roketler fırlatıyor ve yaygın uydu interneti sağlıyor; Musk'ın ilgisini çekmeden önce var olmayan iki şey.

Tesla Botu Neden İnsansı?

tesla-bot-size-weight-speed-and-strength.webp

Optimus için alınan tasarım kararları, Tesla'nın LiDAR veya Radar yerine vizyon tabanlı bir yapay zekaya dayanan Tam Kendi Kendine Sürüş sistemlerine yaklaşımına benzer. Nasıl ki yollar insanlar için görsel sistemlerle yapılıyorsa, fabrikalar, dükkânlar ve diğer binalar da insanlar için yapılmış, kapılar ve merdivenler insan boyutuna ve şekline göre yapılmış. Tesla Bot bir insanın yerini dolduracak şekilde tasarlandıysa, onu insansı yapmak uzun vadede makul bir yaklaşım gibi görünüyor. Karşılaştırıldığında, mevcut fabrika robotları çok uzmanlaşmıştır., genellikle yerine vidalanır ve insan işçilerden ayrılır. Tesla'nın yapay genel zeka (AGI) planları yeterince gelişmişse, insan ve robot işçiler arasındaki bu bariyer gerekli olmayabilir ve bu da önemli bir gelişmeye işaret eder.

Tesla Botunun planı , aynı ortamda çalışabilmesi için onu bir insanla aynı boyut ve ağırlıkta yapmaktır. Musk'ın dediği gibi ' Terminatör malzemelerinin ' herhangi bir endişesinden veya potansiyel tehlikelerinden kaçınmak için , Optimus'un bir insandan daha yavaş ve daha zayıf olması bekleniyor, bu nedenle gerekirse android'i yenmek veya ondan kaçmak mümkün olacak. Musk'a göre nihai hedef, dünyayı Tesla arabalarının yapabileceğinden bile daha büyük bir dereceye dönüştürmek, tatsız ve tehlikeli işlerin makineler tarafından gerçekleştirileceği ve insanlara daha keyifli işler bırakacağı bir bolluk çağını başlatmak. Tesla Botu ve yüksek hedefler kulağa harika geliyor , ancak 2023'te bir prototip ortaya çıksa bile, bu teknolojinin insanların çalışma ve yaşama şeklini önemli ölçüde etkilemesi on yıllar alabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.