Neden Bazı İnsanlar Robot Sanatının Değerini Sorguluyor?

Neden Bazı İnsanlar Robot Sanatının Değerini Sorguluyor?

Yaratıcılık tartışması devam ediyor

  • Robot Ai-Da, resim yapmak için normal bir renk paleti ve fırça kullanmasına izin veren gelişmiş bir robotik kola sahiptir.
  • Bazı uzmanlar, tüm insanların AI sanatına değer vermeyeceğini söylüyor.
  • Ai-Da, sanat yaratmak için kullanılan birçok AI programından yalnızca biridir.
Yeşilliklerle çevrili açık havada ölü bir yaprağı tutan robotik bir el.
Koukichi Takahashi / EyeEm / Getty Images

Resim yapmak için yapay zekayı (AI) kullanan bir robot , yaratıcılığın doğası hakkındaki tartışmaları yeniliyor.

Ai-Da 2019'da üretildi ve artık normal bir renk paleti ve fırça kullanmasına izin veren geliştirilmiş bir robotik kola sahip. Kameraları, boyama için referans olarak konunun resmini çeker. Ama robot sanatı insanların istediği bir şey mi?

Rozina Vavetsi , "Misafirlerine görsel bir zarafet katmak için odalarına binlerce sanat eserini ucuza yerleştirmesi gereken bir otel şirketi, tedarik edilmesi daha kolay ve daha az maliyetliyse, yapay zeka tarafından üretilen sanatı gerçekten tercih edebilir ve bundan yararlanabilir," diyor Rozina Vavetsi . New York Institute of Technology'de Dijital Sanat ve Tasarım profesörü ve bölüm başkanı Lifewire'a bir e-posta röportajında ​​söyledi. "Ama yine de bir kişi, evindeki sanatın bir kişi tarafından geliştirildiğini bilmek isteyebilir."

Robot Resimleri

Londra'da yakın zamanda yapılan bir gösteride Ai-Da, insan sanatçıların yaptığı gibi resim yapan ilk robot oldu. Robot, karar vermek ve resmi oluşturmak için AI kullanır. Her iş beş saatten fazla sürüyor, ancak mucidi robot işlerinden ikisinin aynı olmadığını iddia ediyor.

Ai-Da, yapay zekaya sahip robot sanatçısı.
Ai-Da, yapay zekaya sahip robot sanatçısı. Ai-Da

Ai-Da'nın arkasındaki ekip web sitelerinde "Çevrimiçi avatarlar, AI sohbet robotları, Alexa ve Siri zamanında, Ai-Da bir robotik sanatçı olarak son derece alakalı" diyor . "O hayatta değil, ancak ilişki kurduğumuz ve yanıt verdiğimiz bir kişilik."

Ai-Da, sanat yaratmak için kullanılan birçok AI programından yalnızca biridir. Örneğin, Obvious adlı Paris merkezli bir sanat kolektifi , sanat yaratmak için yapay zekayı kullanıyor. Alman sanatçı Maria Klingemann , müzayedede satılan, AI tarafından oluşturulan insan yüzleri olan Memories of Passersby I'in bir video kurulumunu tamamladı. Ve Google'ın AMI programı , bir sanat, teknoloji ve makine yaratıcılığı programı ile AI sanat topluluğunda dalgalar yaratıyor.

Bir robotik şirketi olan Miko'nun CEO'su Sneh Vaswani , bir e-posta röportajında , derin öğrenme yoluyla AI sanatı yaratmanın birçok yolu olduğunu söyledi. Üretken çekişmeli ağların (GAN) bu algoritmaların en köklüleri arasında olduğunu söyledi.

Vaswani, "GAN yeni olmasa da, birçok uygulaması robotların neyi ve ne kadar iyi yaratabileceğinin sınırlarını genişletiyor." Dedi. "Ve biz sadece resimlerden ve eskizlerden bahsetmiyoruz; GAN'ın müzik, dans ve bir zamanlar sadece insanlar için mümkün olduğu düşünülen diğer yaratıcı alanlara uygulandığını da görüyoruz."

Vavetsi, AI taraından yaratılan sanat eserlerinin insanlar tarafından yaratılmış gibi göründüğünü, ancak bilgisayarlar tarafından, genellikle makine öğrenimi veya sinir ağları tarafından oluşturulduğunu söyledi. Bu ağlar, diğer sanat eserlerinin puanlarını analiz ederek, temsil ettikleri sanatsal stilleri, öğeleri ve kalıpları damgalayarak ve benzer parçalar üreterek çalışır.

Vavetsi, "Akıllı tweas dahil ederek, AI aynı zamanda yaratıcı rastgeleliği ve dürtü ve yaratıcılığı ima edebilecek unsurları da içerebilir" dedi.

Ama AI Art Yaratıcı mı?

Ai-Da tablolar üretirken, herkes bu yaratımların sanat olup olmadığı konusunda hemfikir değil.

Vavetsi, "Bazıları, sabit teknik eğitime dayalı medya öğelerini taklit edip tükürdüğü için AI sanatının asla tamamen yaratıcı olmayacağını iddia edebilir." Dedi. "Ve bu AI sanat oluşturucuları, onlara rehberlik etmek veya onu gerçekten büyülü ve sanatsal bir şeye dönüştürmek için editoryal ve yaratıcı filtreleme ve manipülasyon flaşlarını dahil etmek için her zaman insan girdisine ihtiyaç duyacaktır."

Ancak Vavetsi, AI zaten yaratıcı değilse, yakında olacak dedi. Yapay zeka sistemlerinin yakında rastgeleliği ve gürültüyü bir araya getireceğini ve "olasılığın etkilerini ve yaratıcı dürtünün kıvılcımını oluşturmak" için birçok yerden ilham alacağını öngördü.

"Bazıları AI sanatının asla tamamen yaratıcı olmayacağını iddia edebilir."

ABD Telif Hakkı Bürosu yaratıcılık tartışmasına ağırlık verdi ve yakın zamanda yapay zeka tarafından üretilen bir sanat eserinin "gerekli insan yazarlığından yoksun" olduğu için telif hakkıyla korunamayacağına karar verdi.

York College of Pennsylvania'da teknoloji felsefesinde uzmanlaşmış felsefe profesörü olan Dennis Weiss , bir e-posta röportajında, insanların Ai-Da gibi yaratıcı projeleri benimsemesi gerektiğini savundu.

"Robotlar sanat yapmaya başladıklarında, biz insanları yaratıcı sürece neyin dahil olduğu hakkında daha derin düşünmeye zorlarlar" dedi. "Ai-Da, insan sanatçıların sanat yaratmak için her zaman araçlara, malzemelere ve tekniklere nasıl güvendiklerini düşünmeye davet ediyor."

Güncelleme 04/08/2022 : Bu hikayenin ilk cümlesi, makaleye daha iyi uyması için yayınlandıktan sonra revize edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.