iPhone'lar, iPad'ler, Mac'ler, hizmetler ve yazılımlarla ilgili en son haberler, incelemeler ve tavsiyeler

iPhone'lar, iPad'ler, Mac'ler, hizmetler ve yazılımlarla ilgili en son haberler, incelemeler ve tavsiyeler

iPhone'lar, iPad'ler, Mac'ler, hizmetler ve yazılımlarla ilgili en son haberler, incelemeler ve tavsiyeler

"Pro", tüketici teknolojisinde en tutarsız kullanılan kelime olabilir. Başlangıçta profesyoneller için bir ürünü ifade ediyordu, ama aynı zamanda sıklıkla lüksü belirtmek için de kullanılıyor. Apple'ın XDR Pro OLED ekranı? Bu profesyoneller için. iPhone 13 Pro mu? Bu bir iPhone 13 ama daha güzel -- gerçi bu kameralar gerçekten güzel.

Terim aynı ürün hattında farklı anlamlara da gelmiştir. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca MacBook Pro, gerçekten geliştirilmiş bir MacBook Air idi. Bu arada geçen hafta tanıtılan yeni MacBook Pro'lar gerçekten profesyoneller için. Bir sürü bağlantı noktasını geri getiriyorlar, son derece güçlü M1 Pro ve Max yongaları ekliyorlar ve iPad Pro'nun sahip olduğu şeye çok benzeyen bir Mini LED ekran alıyorlar.
Yani, doğru, iPad Pro. Hem tablet hem de dizüstü bilgisayar olarak pazarlanan, kategorize edilmesi zor bir cihaz. Adında "Pro" var, ancak neredeyse aynı tasarıma sahip iPad Air'den (hatta diğer iPad'lerden) nasıl farklı olduğunu hemen kavramak zor. 2021 iPad Pro, Apple'ın MacBook Pro'larına güç sağlamak için kullanılan işlemci ailesinden bir M1 yongasıyla bile geliyor. Bu, MacBook ve iPad hatlarının yakınsaması, benzer olacak gibi görünüyor. Pek değil.

İPad "Pro", çünkü dizüstü bilgisayarınızı günlük bir sürücü olarak değiştirebilir mi? Yeni geliştirilmiş bir iPad Mini de dahil olmak üzere dört iPad alt kategorisi olduğunu düşündüğünüzde, bu kimin için? 12.9 inç iPad Pro'yu yaklaşık iki aydır kullanmak, iPad'in MacBook'ların yanında nerede olduğu ve iPad'de "pro"nun ne anlama geldiği konusundaki kafa karışıklığımı giderdi.

İlk olarak, iPad Pro bir dizüstü bilgisayarın yerine geçmez. İkincisi, bu profesyoneller için bir cihazdır. Ve mesele bu. Gerçekten profesyoneller için olan bir cihaz olmak, başkaları için olmamak anlamına gelir.
iPad Pro bir sonraki dizüstü bilgisayarınız mı?


iPad Pro, benim de dahil olmak üzere birçok kişinin dizüstü bilgisayarın yerini alacak uygun bir cihaz olmayı hayal ettiği bir rüya makinesidir. Bir klavyeye eklenebilen ve not almak için Apple Pencil desteğine sahip şık bir yazı tahtası mı? Evet. Apple'ın tuşlar ve bir izleme dörtgeni ile birlikte gelen Magic Keyboard'ları, iPad Pro'yu uygun bir günlük sürücü dizüstü bilgisayarı olarak görüyor. Ne yazık ki, tam olarak orada değil.

Sorun donanım değil. Magic Keyboard küçük olmasına rağmen yeterince rahat, pil ömrü sorun değil ve iPad Pro kesinlikle güçten yoksun değil. Sorun şu ki, iPad Pro, bir bilgisayarın işletim sisteminden çok bir telefonun işletim sistemine benzeyen iPadOS'u çalıştırıyor.

hero-1-static-d195o2nfxt26-large.jpg

Çoğu durumda, iPadOS'un tuhaflıkları yalnızca basit geçici çözümler gerektirir. Örneğin: Google Dokümanlar. Uygulama, okuma ve yazma modları arasında geçiş yapmanızı gerektirdiğinden, Google Dokümanlar uygulaması, tarayıcı deneyimine kıyasla hantaldır. Hızlı bir şekilde bulduğum çözüm, uygulama yerine Safari tarayıcısı aracılığıyla Google Dokümanlar'a erişmekti. Birçok küçük görevi bu şekilde yeniden düşünmek zorunda kaldım, ancak birkaç gün sonra neredeyse tüm işimi iPad Pro'da yapabildim.

Neredeyse her şey.


İşimin ˜'ini iPad Pro'da yapabilirim ama maalesef kalan %2 çok önemli. Örneğin, MakroKedi içerik sisteminde iyi hikayeler yazabilirim, ancak çoğu zaman yayınlamakta sorun yaşarım. Açıkçası, bu bir sorun. Benzer şekilde, e-posta istemcimiz sık sık her türlü sıkıcı ama acı verici şekilde beni üzüyor - Outlook sürümümüz bilgisayarlara kopyalayıp yapıştırabilir, ancak iPhone veya iPad Pro'mda değil - onu güvenilmez kılıyor. Bunların hiçbiri Apple'ın suçu değil. Şirketlerin iPadOS gibi hibrit işletim sistemleri yerine bilgisayarlarda çalışacak araçlar geliştirmesi buna yardımcı olamaz, ancak gerçek şu ki çoğu şirket iPad'ler için yeniden dahili araçlara sahip olmayacak.

Apple'ın kontrol edebildiği kadarıyla, iPad istek listemdeki en büyük öğe, harici bir ekranla çift ekran özelliği. Şu anda iPad Pro'nun ekranını harici bir ekrana yansıtabilirsiniz, ancak bir ekranı diğerine genişletemezsiniz. Tabletin gücü ve USB-C girişi göz önüne alındığında, bu, Apple'ın bir donanım sınırlaması yerine bir yazılım güncellemesiyle kilidini açabileceği (ve sonunda açacağı) bir şey gibi geliyor.

Birçoğu, Eylül ayında iPad'leri vuran iPadOS15 ile gerçek çoklu monitör desteğinin geleceğini ummuştu. Durum böyle değildi. Bunun yerine, iPadOS15, iPad Pro ile çalışmayı daha sorunsuz hale getiren birkaç başka iyileştirme sunar: Çoklu görevi daha kolay hale getirir, ana sayfa için widget desteğini entegre eder ve köşelerden birinden çapraz bir kaydırma ile Notlar'ı getirmenize olanak tanıyan şık bir özellik ekler. Apple Pencil kullanıyorsanız.

Ekran Ve İşlemci Kalitesi

iPadOS15'in güncellemeleri, iPad Pro deneyimini kesinlikle iyileştiriyor - 2021'de widget'lar ne kadar heyecan verici olmasa da, onları özellikle yararlı buldum - ancak bunu kökten değiştirmeyin. Ama mesele şu: iPad Pro'yu bir dizüstü bilgisayar olmasını bekleyerek satın almamalısınız.

Bu belirsiz kelimeye geri dönüyor, Pro. Pro, "en iyi versiyonu" anlamına gelmez, "profesyoneller için" anlamına gelir. iPad Pro, bu anlamda XDR Pro ekranı gibidir. Birçoğumuz bu monitörün 6.000 dolarlık fiyat etiketi ve alay konusu olduğunu görürken, bir dizi yaratıcı profesyonel bunu, beş rakamla karşılaşan endüstri düzeyinde monitörlere bir alternatif olarak görüyor. Süslü bir ekran görmüyorlar, bir sorunu çözen bir cihaz görüyorlar. 6.000 dolara kadar yapılandırılabilen yeni 16 inç MacBook Pro ile aynı.

iPad Pro'ya bakıp çözülmesine yardımcı olacak bir sorun gören birçok profesyonel var. 2021 iPad Pro'nun Procreate, LumaFusion ve Photoshop gibi uygulamaların daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olan ekstra işlem gücünü ve RAM'ini gören reklam öğeleri olabilirler. Hatta bazıları görünüşe göre iPad Pro'nun lidar kameralarından yararlanan bir uygulamayı seven tenisçiler bile olabilirler.

MacBook Pro'nun hala bir dokunmatik ekranı yok, bir Kalem kalemi ile çalışmıyor veya iPad'in gelişmiş kameralarına sahip değil. iPad Pro, her şeyden çok bu sanat ve fotoğraf aracıdır. Geri kalan? Belki başka bir şey düşünmelisin. Bu, sizi nasıl daha üretken hale getireceğini bilmiyorsanız, muhtemelen bir iPad Air, Mini veya normal bir iPad almaktan daha iyisiniz demektir.

Veya, büyük olasılıkla, bir Mac.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.