iPhone'da HEIF Fotoğrafları Nedir ve Bunları Nasıl Devre Dışı Bırakırsınız?

iPhone'da HEIF Fotoğrafları Nedir ve Bunları Nasıl Devre Dışı Bırakırsınız?

Daha yeni iPhone'lar, görüntüler için varsayılan olarak HEIF dosya biçimine sahiptir. Daha az depolama alanı kaplarlar ancak belirli web siteleri ve yazılımlarla uyumlu olmayabilirler.

iPhone , herhangi bir akıllı telefondaki en iyi kamera sistemlerinden birini sunar, ancak iPhone varsayılan olarak benzersiz HEIF ve HEVC biçimlerine ayarlandığından, kullanıcılar fotoğraf çekerken uyumluluk sorunlarıyla karşılaşabilir. Popüler Apple akıllı telefon, 2007'de piyasaya sürülmesinden bu yana büyük değişiklikler gördü ve kamera sistemi de bir istisna değil. İlk iPhone'un video çekme özelliği bile yoktu ve yalnızca görüntüleri yakalayabilen küçük bir sensörle sınırlıydı. Yıllar geçtikçe, iPhone'daki kameralar son derece gelişti ve çoğu modelde artık birden fazla kamera bulunuyor.

iPhone kameralarında yapılan son güncellemeler daha iyi fotoğraflar üretti ve bu da daha büyük dosyalar oluşturdu. Apple'ın "Pro" iPhone serisi, iOS 14.3 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13 Pro veya iPhone 13 Pro Max'te çekilebilen ProRAW fotoğrafları içerir. ProRAW fotoğrafları , bir fotoğrafta, üretim sonrası düzenlemede çok önemli olan daha fazla ayrıntıyı korur. Ancak, bir bedeli vardır - ProRAW fotoğrafların boyutu ortalama olarak yaklaşık 25 MB'dir, bu da tipik bir fotoğrafın kabaca 10 katıdır. Daha yüksek kaliteli fotoğraflar sunmasına rağmen, Apple, kendi niş dosya formatının oluşturulması da dahil olmak üzere dosya boyutlarını minimumda tutmanın yeni yollarını buldu.

iPhone'larda fotoğraf çekmek için varsayılan biçim , yüksek verimli dosya biçimi anlamına gelen HEIF'dir. Tipik olarak, HEIF dosyaları, JPG ve JPEG'ler gibi daha yaygın dosya biçimlerinden önemli ölçüde daha küçüktür. Bir cihazda daha küçük dosyalara sahip olmanın bir yararı olsa da - HEIF dosyaları ortalama 1,3 MB iken, JPEG'ler fotoğraf başına ortalama 2,5 MB'dir - bazı dezavantajlar vardır. Apple, HEIF formatının, daha yaygın depolama türlerinin fazla verisi olmadan, tipik dosya formatlarının tüm ayrıntılarını ve netliğini koruduğunu iddia ediyor, ancak sonuç olarak, belirli web siteleri ve uygulamalarla uyumlu değiller. Dosya yüklemeleri sunan çoğu web sitesi JPEG gibi biçimleri tercih eder ve iPhone'un varsayılan biçimini reddeder.

IPhone'da HEIF Ve HEVC Formatları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

iphone-camera-1x.webp

Apple'ın yüksek verimli dosya biçimleri desteği - fotoğraflar için HEIF ve videolar için yüksek verimli video kodlaması (HEVC) - iOS 11 ve MacOS High Sierra ile birlikte tanıtıldı. Ancak şirket, bazı HEIF ve HEVC içeriklerinin eski cihazlarda ve yazılımlarda düzgün çalışmayabileceğini belirtiyor . iPhone 7 (ve 7 Plus) ve daha yenisi, yüksek verimliliğe sahip dosyalarla ve aynı zamanda piyasaya sürülen belirli iPad'lerle tamamen uyumludur. Diğer cihazlar dosyaları görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve çoğaltabilir, ancak fotoğrafın çözünürlüğüne veya videonun kare hızına bağlı olarak sınırlamalarla karşılaşabilir. Daha eski cihazlar ve yazılımlarla kullanım için Apple , daha yüksek kare hızları veya çözünürlükler kullanılırken sorunlar ortaya çıkabileceğinden, HEVC videolarının 1080p ve 60 fps veya daha düşük hızda çekilmesini önerir .

Fotoğraf ve video depolama için varsayılan seçenek, iPhone'da çekilen içeriği daha fazla cihaz, web sitesi ve uygulamayla uyumlu hale getirmek için Ayarlar'da kolayca değiştirilebilir. Varsayılan dosya biçimini değiştirmek için Ayarlar > Kamera > Biçimler'e gidin. Bu menüde, yalnızca yerel olarak HEIF ve HEVC dosyalarını destekleyen cihazlarda bulunan En Uyumlu seçeneğini belirleyin. Bunu seçtikten sonra, fotoğraflar otomatik olarak JPEG dosyaları olarak kaydedilecek ve videolar ortak H.264 dosya formatında kaydedilecektir. Daha yeni dosya biçimlerini kullanmaya geri dönmek için aynı menüde Yüksek Verimlilik ayarının seçilmesi, içeriği HEIF ve HEVC biçimlerinde kaydedecektir. Apple'ın yüksek verimli varsayılan dosya biçimleri, depolama alanından tasarruf edebilir.iPhone , belirli cihazlarla, web siteleriyle ve uygulamalarla uyumsuzlukları yolda sorunlara neden olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.