iPhone'da Face ID'ye Birden Fazla Kişi Nasıl Eklenir

iPhone'da Face ID'ye Birden Fazla Kişi Nasıl Eklenir

Bir iPhone'un Face ID'sine ikinci bir yüz eklemek uygun olsa da, o kişinin sahibi olarak kimliği doğrulanacağı için riskler de var.

Apple'ın Face ID özelliği, iPhone'unuzun kilidini hızlı bir şekilde açmak için harikadırve bir iPhone'u başka biriyle paylaşırsanız birden fazla kişiyle bile çalışabilir. Akıllı telefonlarda biyometrik güvenlik yıllar içinde çok değişti. Arkaya monte parmak izi sensörleri, ekran altı parmak izi sensörleri ve daha yakın zamanda yüz tanıma gördük.

Apple, 2017'de iPhone X ile Touch ID'den Face ID'ye geçti. O zamanlar tartışmalı bir değişiklik olsa da, Face ID yavaş yavaş gelişti ve şimdiye kadarki en iyi telefon kilit açma yöntemlerinden biri haline geldi. Hızlı, güvenli ve kullanımı kolaydır. Apple, Face ID'yi yüz maskeleriyle çalışacak şekilde güncelledi ve kullanıcıların yüzleri kapalıyken bu özelliği kullanmaya devam etmelerini sağladı.

Tüm bunlara ek olarak, bir başka harika Face ID özelliği de birden fazla kişi/kullanıcı eklemektir. Apple, bundan hiçbir yerde bahsetmese de, bir iPhone'un Face ID'sine başka bir kişi eklemek kolaydır. Bunun yerine, Apple buna 'alternatif görünüm' diyor . Farklı görünüşlere sahip bir kişi için tasarlanırken, tamamen farklı bir kişi eklemek için de kullanılabilir. Apple, sahibinin tamamen farklı bir yüz eklemesini engellemez, ancak yalnızca bir alternatif görünüm/kişi sınırı koyar. Birkaç yüz eklemek sistemin doğruluğunu ve güvenliğini azaltacağından, bu bir güvenlik özelliği anlamına gelir.

Face ID'ye Başka Bir Kişi Nasıl Eklenir

apple-iphone-12-with-lock-icon.jpg

iPhone'unuzun Face ID'sine başka bir kişi eklemek saniyeler içinde yapılabilir. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip etmek:

  • iPhone'unuzda Ayarlar uygulamasını açın.
  • Sayfayı aşağı kaydırın ve ' Yüz Kimliği ve Parola'ya dokunun .
  • iPhone'unuzun parolasını girin.
  • 'Alternatif Bir Görünüm Ayarla'ya dokunun.

Bu, tıpkı iPhone'unuzu ilk kurduğunuzda olduğu gibi, diğer kişinin yüzünün bir Face ID taramasını tamamlamasını ister. Tarama tamamlandığında, diğer kişi Face ID'yi sizinle aynı şekilde kullanabilir. Buna App Store satın alma işlemlerini onaylama, hassas uygulamaların kilidini açma, Apple Pay kullanarak onaylama vb. dahildir.

Neden Face ID'ye Birden Fazla Kişi Eklemelisiniz?

apple-iphone-13-render-with-face-id-setup-on-screen.webp

Face ID'ye birden fazla kişi eklemek yeterince kolay olsa da, bu hangi durumda gerçekten yararlıdır? Bu, düzenli olarak birbirlerinin telefonlarını kullanan ortaklar için harika bir numara. Biriyle bir ilişkiniz varsa ve gerektiğinde telefonunuzu kullanabilmelerini istiyorsanız, onları iPhone'unuzun Face ID'sine eklemek gerçekten yardımcı olabilir. Bu, bir ebeveynseniz ve çocuğunuz için bir Face ID profili oluşturmak istiyorsanız da işe yarar. iPhone'unuzu başka bir kişiyle paylaştığınız herhangi bir durum, Face ID'sinde birden fazla kişinin olması iyi bir fikirdir.

Bununla birlikte, ikinci bir kişi eklemek için bu numaradan yararlanırken dikkatli olunmalıdır. İPhone, onları Apple hesabının sahibi ve telefonun sahibi olarak kabul edecektir. Bu, iPhone'daki tüm bilgilerin diğer kişiye açık olacağı anlamına gelir. Örneğin, Safari geçmişi, yer imleri ve otomatik doldurma bilgileri, ikinci kişi için sahibiyle aynı şekilde çalışacaktır. Bu, Face ID'ye yalnızca tam olarak güveniyorsanız başka bir kişiyi eklemeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu yaparsanız, Face ID'yi Apple'ın amaçladığından daha kullanışlı hale getirebilecek kullanışlı bir geçici çözüm.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.