Google'ın Sinek Kuşu Güncellemesi Arama Algoritmasını Nasıl Değiştirdi?

Google'ın Sinek Kuşu Güncellemesi Arama Algoritmasını Nasıl Değiştirdi?

Google Hummingbird, özellikle konuşma aramasını etkinleştirerek, mobil cihazlarda arama yapma ihtiyaçlarını bilinçli olarak öngören Google algoritmasının yeniden yazılmış haliydi.

Google Hummingbird, özellikle konuşma aramasını etkinleştirerek, mobil cihazlarda arama yapma ihtiyaçlarını bilinçli olarak öngören Google algoritmasının yeniden yazılmış haliydi.

Hummingbird, aramada çarpıcı ilerlemeler için zemin hazırladı.

Google hiçbir zaman Hummingbird'ün ne olduğuna dair bir açıklayıcı yayınlamadı.

Ancak, bunun ne olduğunu açıklayan Google çalışanlarının kayıtları var.

Google'ın Hummingbird güncellemesinin ne yaptığına, doğal dil aramasını nasıl etkilediğine ve Google çalışanları ile SEO sektör uzmanlarının bu konuda neler söylediğine bir göz atalım.

Google Sinekkuşu

Google Hummingbird güncellemesi Ağustos 2013'te yürürlüğe girdi ve bir ay sonra Eylül 2013'te duyuruldu.

Hummingbird güncellemesi, Google tarafından 2001'den bu yana algoritmada yapılan en büyük değişiklik olarak tanımlandı .

Ayrıca, birden fazla Google çalışanı tarafından çekirdek algoritmanın tamamen yeniden yazılması olarak tanımlandı.

Ancak, bu güncellemenin ölçeğine rağmen, anında etki o kadar belirsizdi ki güncelleme büyük ölçüde fark edilmedi.

Bir güncellemenin hem geniş kapsamlı hem de farkedilemez olması çelişkili görünüyor.

Bununla birlikte, Hummingbird, kendisinin mümkün kıldığı sonraki yenilik dalgalarının başlangıç ​​noktası olarak görüldüğünde çelişki daha anlaşılır hale gelir.

googlehummingbird2.jpg

Sinek Kuşu Tanımlı

Google'ın çekirdek algoritmasını daha kesin ve hızlı hale getirdiği söylendiği için güncellemeye Hummingbird adı verildi.

Hepimiz hızlı ne demek biliyoruz.

Muhtemelen Hummingbird'ün en önemli kısmı "kesin" kelimesidir çünkü kesinlik doğruluk ve kesinlik ile ilgilidir.

Google çalışanlarının yaptığı aşağıdaki bağlantılı konuşmalarda göreceğiniz gibi, Hummingbird Google'ın bir sorgunun ne anlama geldiği konusunda daha kesin olmasını sağladı.

Google, bir sorgudaki anahtar kelimeleri bir web sayfasındaki anahtar kelimelerle eşleştirmekten uzaklaşarak , arama sorgusunda bulunan konuyla eşleşen sayfaları gösterme konusunda daha kesin hale geldi.

Çekirdek Algoritmanın Tam Bir Yeniden Yazımı

Eski Google Yazılım Mühendisi Matt Cutts, Hummingbird'ü tüm çekirdek algoritmanın yeniden yazılması olarak tanımladı.

Bu, onun yepyeni bir algoritma olduğu anlamına gelmez, bunun yerine çekirdek algoritma, işini daha iyi yapabilmesini sağlayacak şekilde yeniden yazılmıştır.

4 Aralık 2013 tarihli bir video röportajında ​​Matt Cutts, Hummingbird algoritmasının Google'ın temel arama algoritmasının yeniden yazılmış hali olduğunu söyledi.

Matt Cutts açıkladı ( bu videonun 1:20:00 işaretinde ):

"Sinek Kuşu, temel arama algoritmasının yeniden yazılmış halidir.

Özellikle doğal dil sorguları için, kullanıcıların sorgularını belgelerle daha iyi eşleştirmek için, sorguların uzadığını, içlerinde daha fazla kelime olduğunu ve bazen bu kelimelerin önemli olduğunu ve bazen olmadığını bilirsiniz.”

Bazı insanlar Hummingbird'ü Google'ın temel algoritmasının bir bileşeni olarak düşünür, tıpkı Panda ve Penguin'in temel algoritmanın parçaları olması gibi.

Matt Cutts, Hummingbird'ün çekirdek algoritmanın bir parçası olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Çekirdek algoritmanın yeniden yazılmasıydı.

Yeniden yazmanın hedeflerinden biri, çekirdek algoritmanın sorguları web sayfalarıyla daha iyi eşleştirebilmesini ve daha uzun konuşma arama sorgularını işleyebilmesini sağlamaktı.

Aramaların %90'ını Sinek Kuşu Etkiledi

Matt Cutts, Hummingbird'ün kesinliği ve çabukluğunun aramaların %90'ında bulunduğunu paylaşarak devam etti.

Matt dedi ki:

"Ve böylece Hummingbird tüm aramaların %90'ını etkiliyor.

Ancak genellikle sadece küçük bir dereceye kadar çünkü bu belirli belgenin gerçekten kullanıcının aradığı şeyle ilgili olmadığını söylüyoruz çünkü belki de 'Tamam Google, şimdi bir rutabaga'yı uzaya nasıl koyabilirim, gerçekten önemli olan rutabaga'dır. ve uzay ve nasıl yapacağım değil.”

Sinek Kuşu ve Doğal Dil Arama

Hummingbird ortaya çıktığında, arama topluluğundaki bazı kişiler, arama yapanların arama şekline uyması için içeriğin yazılma şeklini değiştirmenin iyi bir fikir olabileceğini tavsiye etti.

Ortak tavsiye, makaleleri, nasıl yapılır gibi daha fazla ifade kullanacak şekilde dönüştürmekti .

Nasihat iyi niyetli olmakla birlikte yanlıştı.

Hummingbird'ün yaptığı, uzun konuşma arama sorgularını arama motoru için anlaşılır kılmaktı.

Matt'in örneğinde Google, arama sorgusunun gerçekte ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için belirli kelimeleri görmezden geliyordu.

Eski algoritmada Google, arama sorgusu ile web sayfası arasında kelime kelime eşleştirme yapmak için bir arama sorgusundaki tüm kelimeleri içeren bir web sayfasını sıralamaya çalışırdı.

Matt'in açıkladığı şey, Google'ın artık sorguları anlamak için belirli kelimeleri görmezden geldiği ve ardından bu anlayışı bir web sayfasını sıralamak için kullandığıydı.

Hummingbird, Google'ın web sayfalarıyla anahtar kelimeleri eşleştirmeye güvenmeyi bırakmasını ve bunun yerine arama sorgusunun ne anlama geldiğine daha fazla odaklanmasını sağladı.

Sinekkuşu açıklamasına şu sözlerle başlarken demek istediği buydu:

“Sadece, özellikle doğal dil sorguları için, kullanıcıların sorgularını belgelerle eşleştirmek için daha iyi bir iş yapmak için…”

Sinek Kuşu Patenti Var mı?

Hummingbird'ün arama sorgularıyla yaptığı şeylerden bazıları, sorgu genişletme gibi teknikleri kullanarak onları yeniden yazmaktı.

Örneğin, aynı şeyi farklı kelimeler kullanarak aramanın birden çok yolu vardır.

Beş farklı arama sorgusu, bir arama sorgusuna eşit olabilir, tek fark, birbirleriyle eşanlamlı farklı kelimeler kullanmalarıdır.

Google, sorgu genişletme gibi bir şeyle, sıralanacak potansiyel web sayfaları grubunu genişletmek için eş anlamlıları kullanabilir.

Bill'in keşfettiği ve hakkında yazdığı patent, arama sorgularının nasıl ele alındığı konusunda bir atılımı anlatıyor.

Bu patent, bir arama motorunun doğal dil arama sorguları için daha iyi performans göstermesini sağlamanın bir yolunu tanımladı.

Matt Cutts sayesinde, Hummingbird'ün Google'ın arama algoritmasının tamamen yeniden yazıldığını biliyoruz.

Bill Slawski sayesinde, Hummingbird güncellemesinin mümkün kıldığı bazı yeni şeyleri açıklayan bir patenti okuyabiliyoruz.

Hummingbird Güncellemesi Yeni Şeyler Yapıyor mu?

Bill Slawski'nin keşfettiği patent hakkında değindiği şeye benzer şekilde Matt Cutts, Hummingbird güncellemesinin Google'ın bir mobil arama sorgusundan kelimeleri kaldırmasına izin verdiğini söyledi.

Matt Cutts, bir Pubcon 2013 açılış oturumunda , Hummingbird'ün algoritmanın, bir kullanıcının mobil sesli arama sorgusundan bulmak istediği bağlamla alakalı olmayan kelimeleri kaldırmasına izin verdiğini söyledi.

Matt'in Google Hummingbird'ü tartışmasını bu videoda saat 6:35'te izleyebilirsiniz:

“…Sinek Kuşu'nun arkasındaki fikir, eğer bir sorgu yapıyorsanız, bu doğal bir dil sorgusu olabilir ve ille de ihtiyacınız olmayan bazı kelimeleri dahil edebilirsiniz, uh… [ Teksas'ın başkenti neresi canım] ?

Peki, ' canım' gerçekten bu sorguya hiçbir şey eklemiyor.

[Teksas'ın başkenti neresidir? ]

Veya, [ hiç sevmeyen Teksas'ın başkenti neresidir?]

Veya, [çılgın asi güzel Teksas'ın başkenti neresidir?]

Bu kelimelerin bazıları o kadar önemli değil.

Ve daha önce Google, yalnızca sorgudaki kelimeleri eşleştirirdi.

Şimdi, hangilerinin aslında daha yararlı ve hangilerinin daha önemli olduğunu söylemeye başlıyoruz.

Ve böylece Sinek Kuşu bu yönde atılmış bir adımdır, burada daha uzun bir sorgu yazıyorsanız veya yazıyorsanız, o zaman hangi kelimelerin daha önemli olduğunu bulacağız…”

Matt'in Hummingbird'ün ne yaptığına ilişkin açıklamasından üç önemli çıkarım var:

  • Google artık arama sorgusunda yalnızca eşleşen anahtar kelimelere güvenmiyor.
  • Google, bir sorgudaki hangi kelimelerin önemli, hangilerinin önemsiz olduğunu belirler.
  • Sinek kuşu, sorguları daha kesin olarak anlama yönünde bir adımdır.

Sinek Kuşu Başlangıçta SEO'yu Etkilemedi

Daha önce de belirtildiği gibi, bazı SEO'lar web sayfalarının daha uzun konuşma arama sorgularıyla eşleşmelerini sağlamak için güncellenmesini tavsiye etti.

Ancak Google'ın sohbet amaçlı arama sorgularını anlamayı öğrenmesi, web sayfalarının daha fazla sohbete dayalı hale gelmesi gerektiği anlamına gelmiyordu.

2013 Pubcon açılış konuşmasının yukarıdaki video kaydında Matt, Hummingbird'ün SEO'yu etkilemediğini söylemeye devam ediyor.

Matt gözlemledi:

“Şimdi, Hummingbird hakkında yazılmış bir sürü makale var, sadece kod adı biliniyorken bile insanlar " Tamam, Hummingbird SEO'yu nasıl etkileyecek?

Ve insanlar Hummingbird'ün tam olarak ne olduğunu bilmeseler de Hummingbird'ün SEO'yu nasıl etkilediği hakkında 500 kelime yazacaklar.

Ve gerçek şu ki, onu o kadar fazla etkilemiyor.”

Sinek Kuşunun Arama Üzerindeki Etkisi İnceydi

Matt daha sonra, Hummingbird'ün getirdiği değişikliklerin nasıl incelikli olduğunu ve yıkıcı olmadığını anlatıyor.

Hummingbird güncellemesinin etkisinin geniş olduğunu ancak etkisinin küçük olduğunu söyledi.

Matt açıkladı:

"Sorguların %90'ını etkiledi, ancak yalnızca küçük bir dereceye kadar ve bunu insanların farkına bile varmadan bir aydan fazla bir sürede kullanıma sunduk.

Yani bu ince bir değişiklik, endişelenmeniz gereken bir şey değil. Panda ve Penguin gibi dünyanızı sallamayacak.

Sadece sonuçları biraz daha iyi hale getirecek ve özellikle uzun kuyruklu sorgularda veya gerçekten özel sorgularda onları çok daha iyi hale getirecek.”

Sinek Kuşu ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Cutts, son derece spesifik uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyen siteler üzerindeki etkisini açıklayarak Hummingbird hakkındaki tartışmasına devam etti.

Matt Cutts'ın bahsettiğini daha iyi anlamak için burada durup uzun kuyruklu ifadeler hakkında konuşmamız gerekiyor çünkü Hummingbird güncellemesinin bu kısmı bazı SEO uygulamaları üzerinde etkili oldu .

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, çok sık aranmayan arama ifadeleridir.

Birçok kişi uzun kuyruk kelimesini, içinde çok fazla kelime bulunan anahtar kelime öbekleriyle ilişkilendirir – ancak uzun kuyruk bu değildir .

Uzun kuyruk, SEO bağlamında basitçe nadiren aranan anahtar kelime öbeklerini tanımlar.

Bazı uzun kuyruklu ifadelerin içinde çok sayıda kelime olsa da, bir arama sorgusundaki kelimelerin miktarı, uzun kuyruklu arama ifadesinin tanımlayıcı özelliği değildir.

Bir ifadenin arama sorgusu olarak ne sıklıkta kullanıldığının nadirliği , uzun kuyruklu arama sorgusunun ne olduğunu tanımlar.

Uzun Kuyruk Arama Sorgusunun tersi, Başlık İfadesi Arama Sorgusu'dur.

Baş ifadeler, yüksek arama sorgusu hacmine sahip anahtar

İnterneti kullanan çok fazla insan olduğundan, spam gönderenler, nadir arama sorguları için sıralamanın kolay olduğunu anladılar ve her gün binlerce site ziyaretçisini çekmek ve reklamlardan para kazanmak için milyonlarca uzun kuyruklu arama ifadesini hedeflemeye başladılar.

Hummingbird'den önce, birçok meşru site, spam göndericilerle aynı nedenden dolayı rutin olarak nadir anahtar kelime öbeği kombinasyonlarını hedef aldı, çünkü sıralamaları kolaydı.

Hummingbird'den sonra Google, Bill Slawski'nin Google patentiyle ilgili makalesinde incelediği bazı teknikleri kullanmaya başladı.

Google'ın Hummingbird'ün sunduğu uzun kuyruklu anahtar kelime öbeklerini işleme biçimindeki bu değişiklik, içeriğin nasıl yazıldığı üzerinde derin bir etkiye sahipti, çünkü birçok yayıncı binlerce ayrıntılı uzun kuyruklu arama sorgusuna odaklanmanın karlı olmadığını öğrendi.

Cutts, Hummingbird güncellemesinin bu uzun kuyruk yönünü açıkladı:

"Yani bir spam gönderici değilseniz ve 'bir ampulü değiştirmek için kaç SEO uzmanı gerekir' diye hedeflemiyorsanız ve tüm anahtar kelimelere sahipseniz, bunun 15 çeşidine sahipsiniz, bir her biri için sayfa, biliyorsun.

Bu gerçekten uzun kuyruklu şeyleri yapıyorsanız, sizi etkileyebilir.

Ama genel olarak insanların Sinek Kuşu hakkında o kadar endişelenmesine gerek yok.”

Bu değişikliğin normal siteleri etkilemeyeceğine olan inancına rağmen, Hummingbird, web sayfalarını oldukça spesifik arama sorguları için optimize eden bazı meşru, spam olmayan siteleri etkiledi.

Sinek Kuşu Sohbet Aramaya Doğru Bir Adımdı

Hummingbird, onu daha kesin ve hızlı yapan eski algoritmanın yeniden yazılmış hali olduğundan, günümüzün daha modern arama motoruna doğru bir adım olarak görülebilir.

Arama sorgusundaki anahtar kelimelerin bir web sayfasındaki anahtar kelimelerle bire bir eşleşmesi ortadan kalktı.

Bilgi Grafiği'nin tanıtımı gibi diğer iyileştirmelerle birleştiğinde Google, kullanıcıların arama sorgularıyla ne demek istediğini ve web sayfalarının gerçekte ne hakkında olduğunu daha iyi anlama yolunda ilerliyordu.

Bu, arama sorgularındaki anahtar kelimeleri web sayfası içeriğiyle eşleştiren eski arama motoruna göre çok büyük bir gelişme.

Google Hummingbird tarafından sunulan iyileştirmeler bu yönü mümkün kılmış olabilir.

Cutts, ilk etkiyi incelikli olarak tanımlasa da, bu değişiklikler sonunda hangi web sayfalarının sıralandığı ve hangi sayfaların sıralanmadığı üzerinde derin bir etkisi olan daha sağlam bir konuşma dili arama deneyimine yol açtı.

Arama İnovasyonları Sinek Kuşunun Ardından Hızlandı

Hummingbird hakkında bildiğimiz şey, Google'ın konuşma arama sorgularını daha iyi anlamasına yardımcı olduğudur; eski Google çekirdek algoritmasının yeniden yazılmasıydı; Google'ın arama sorgularının bağlamını anlamasına yardımcı olduğunu; ve Google'ın uzun kuyruklu arama sorgularını yanıtlama yeteneğini geliştirdiğini.

Google'ın algoritmasında birçok önemli değişiklik, Hummingbird güncellemesinin yayınlanmasından sonraki aylar içinde gerçekleşti.

Kullanıcı Amacı

Tabii ki, konuşma kullanıcı arama sorgularını anlamakla ilgiliyse, artık kullanıcı amacını anlama alanına giriyoruz .

Gereksiz kelimeleri kaldırabilmek ve bir arama sorgusunun ne anlama geldiğini anlamak, kullanıcının amacını anlamaya bir adım daha yakındır.

Hızlı Konuşma Araması – 11 Haziran 2014

Hummingbird'ün tanıtılmasından yaklaşık altı ay sonra, 2014 baharında konuşma araması büyük bir şekilde başladı.

Google o anki güncel olayları arama sonuçlarına entegre edebildi.

Google Hummingbird, hızlı ve doğru olduğu için böyle adlandırıldı.

Bu yeni özellik, Google Arama'ya spor skorlarını gerçek zamanlı olarak görüntüleme yeteneği verdi.

Gerçek zamandan daha hızlı bir şey yoktur ve spor skorları kesin bilgilere bir örnektir.

Ok Google Çevrimiçi - 26 Haziran 2014

Birkaç hafta sonra Google, “Ok Google” konuşmalı arama ürününü tanıttı.

“Ok Google” sesli komutunun kullanıma sunulmasının, Google'ın nihayet gerçek bir konuşma arama deneyimi sağlama hedefine ulaştığı an olduğu söylenebilir.

Konuşma araması, büyük ölçüde insanların bir soru sorduklarında ne demek istediğini anlamaya bağlıdır. Bu ileriye doğru büyük bir sıçrama.

Bunu, konuşma aramasında başka birçok atılım izledi

Sohbet Arama ve Planlama – 14 Ekim 2014

Google Asistan Mühendislik Kıdemli Direktörü Pravir Gupta, Google'ın blogunda, Google'dan sözlü olarak bir restoran bulmasını istemek veya kullanıcıya bir hatırlatma yapmak gibi şeyler yapmak için konuşma aramasının nasıl kullanılacağını anlatan bir makale yayınladı.

Belki bu bir tesadüf ya da belki de bu sohbet amaçlı arama yeniliklerinin çoğu Google'ın Hummingbird güncellemesinden aylar sonra piyasaya sürülmedi.

Ne olursa olsun, bu tür konuşma arama geliştirmeleri, Google Hummingbird'ün desteklemesi gereken türden şeylerdir.

Google Hummingbird anlayışımız daha iyi olsa da, bildiklerimiz Hummingbird güncellemesinin Google'ı mobil aramanın zorluklarını karşılamaya yönelttiğini ve SEO topluluğunun arama için optimize edilmiş içerik oluşturmanın ne anlama geldiğini yeniden değerlendirmesine neden olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.