Elon Musk Twitter Anlaşmasından Çekiliyor mu?

Elon Musk Twitter Anlaşmasından Çekiliyor mu?

Musk, Twitter'ın istenen bilgileri sağlama konusundaki isteksizliğinin bir anlaşma ihlali olduğunu ve bunun üzerine anlaşmayı feshetme hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

Twitter devralma teklifine bir başka pahalı büküm ekleyen milyarder Elon Musk , sosyal medya şirketi aradığı verileri sağlayamadığı için anlaşmayı sona erdirmekle tehdit etti, Musk'ın ekibi bunu anlaşmanın ihlali olarak algıladı. Musk'ın böyle bir beyanda bulunması ilk değil. Birkaç hafta önce Musk, Twitter'ın kendisini platformun bot ve sahte hesap sorunu hakkında yanlış yönlendirdiğini iddia etmişti. Ve bu ikilem nedeniyle, Twitter'ı satın almak için yapılan yaklaşık 44 dolarlık anlaşma beklemeye alındı. Daha sonra, satın alma planlarını uygulamaya devam etmeyi planladığını ancak kısa bir süre sonra buna bir başka pahalı şüphe kattığını da ekledi.

Musk, Miami'deki bir etkinlikte, şirketin bot sorunu beklediğinden veya kendisine söylendiğinden çok daha kötü olduğu için Twitter için daha düşük bir fiyat ödeyebileceğini kamuoyuna açıkladı. Twitter'ın hesapların sadece yüzde beşinin sahte veya bot olduğu iddialarıyla alay ettiği bir etkinlikte, " İddia ettiklerinden çok daha kötü bir şey için aynı fiyatı ödeyemezsiniz " dedi. Piyasa analistleri, Musk'ın bazı üst düzey yöneticilerinin platformuna yaptığı saldırılarla nihai fiyatı düşürmeye çalıştığını zaten tahmin etmişti. Ekibi , Tesla şefinin Twitter hesabının 100 takipçisini rastgele seçerek Twitter'ın bot sorununun kaba bir testini bile yaptı ve hesapların yaklaşık yüzde 20'sinin sahte, bot veya spam olduğunu ilan etti

Şimdi Musk, anlaşmayı feshetme tehdidini bir kez daha geri çekti ve bu sefer Twitter'dan istediği önemli verilerin bulunmamasından bahsediyor. Musk'ın yasal temsilcisi Mike Ringler, 6 Mayıs'ta Twitter'ın Hukuk Baş Sorumlusu Vijaya Gadde'ye gönderdiği bir mektupta , anlaşmanın ihlali olarak sınıflandırılan olaylarda Musk'ın satın alma taahhüdünü yerine getirmeme ve " birleşme sözleşmesini feshetme" hakkına sahip olduğunu yazdı.Musk'ın hukuk müşaviri, Twitter'ın kendisine talep ettiği spam hesaplarıyla ilgili veri ve bilgileri sağlamadığı anlaşmanın ihlaline atıfta bulundu. Ayrıca mektup, Twitter'ın bot sorununu değerlendirme metodolojilerinin gevşek testler içerdiğini ve bunların yanlış olduğunu iddia ediyor. Musk açısından yetersiz ve bu yüzden Musk, Twitter'ın bot sorunlarına ilişkin kendi analizini yapmak için bilgi istedi.

Bununla birlikte, Twitter gerekli verileri sağlamadı ve mektubun iddia ettiği gibi bot durumunu analiz etmek ve çözmek için aldığı önlemler hakkında ek bilgi sağladı . Mektupta vurgulanan bir diğer önemli nokta da Musk'ın yukarıda bahsedilen verileri Twitter'dan talep etme gerekçesini açıklamakla yükümlü olmadığıdır. Ayrıca, Tesla şefi tarafından talep edilen bilgileri saklayan Twitter'ın, Musk'ın bağımsız soruşturmasının ortaya çıkarabilecekleri konusunda endişe duyduğuna dair şüphe uyandırıyor. İki taraf arasındaki tüm bu mücadelenin ortasında, Wall Street analistleri birkaç başka şeyle ilgileniyor.

Musk'ın hissesi açıklandığından beri Twitter'ın elde ettiği tüm kazanımlar artık silindi. Ek olarak, Tesla'nın hisseleri de önemli ölçüde düştü ve Musk'ın fon toplamak için kendi kötüleşen Tesla hissesini kullandıktan sonra onlara kar sağlayıp sağlayamayacağı konusunda bankacıları endişelendirdi. Öte yandan Tesla hissedarları, Musk'ın Twitter'ın başında olması nedeniyle, bunun yalnızca onu Tesla yükümlülüklerinden uzaklaştırmaya hizmet edeceğinden endişe duyuyor. Musk'ın zaten devralma anlaşmasının şartlarını ihlal ettiği söyleniyor.Gadde dahil olmak üzere platform ve yöneticileri hakkında olumsuz şeyleri tweetleyerek. Dahası, birden fazla analist, Musk'ın sonunda anlaşmadan çekileceğini uzun süredir tahmin ediyor, ancak bu anlaşmadan dönmenin cezası olarak bir milyar veya daha fazla ödemeden önce değil. İş açısından bakıldığında, Musk'ın gerçekten anlaşmayı kapatma havasında olmadığı ya da sadece şartların değerini düşürmek için onu sürüklediği görülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.