Android 12'nin Tek Elle Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Android 12'nin Tek Elle Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Google, daha büyük akıllı telefonların kullanımını kolaylaştırmak için Android 12 ile yerel tek el modunu tanıttı. Bunu nasıl etkinleştireceğiniz ve özelleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Birçok cihazın Android 12 güncellemesini almasıyla birlikte, daha fazla kullanıcı, akıllı telefonlarını tek elle kullanmalarını sağlayan yeni bir özellikten yararlanabilir. Bugünlerde çoğu akıllı telefon, 6 inçten büyük büyük ekranlara sahip. Samsung Galaxy S22 Ultra, Google Pixel 6 Pro ve hatta OnePlus 10 Pro dahil olmak üzere yakın zamanda piyasaya sürülen en yeni Android amiral gemilerinin tümü, en az 6,7 inç ölçen ekranlara sahiptir.

Daha büyük ekranlar, metin okurken veya video izlerken içeriği tüketmeyi gözler için daha kolay hale getirir. Ek olarak, Android amiral gemilerindeki kaliteli ekranlar, izleme deneyimini daha da iyi hale getiren canlı renkler üretir. Büyük bir akıllı telefonu yatay yönde tutmak pek sorun yaratmazken, özellikle bir kullanıcı ekranın üst kısmındaki bildirim gölgesine ulaşmak istiyorsa, onu dik tutmak ve tek elle kullanmak rahatsız edici olabilir.

Google, işleri kolaylaştırmak için Android 12'ye yerel bir tek el modu ekledi. Tek el modu, ekranın kullanılabilir kısmını azaltır ve dikey olarak küçültür, böylece kullanıcılar ekranın üst yarısında bulunan kontrollere kolayca ulaşabilir başparmaklarıyla. Bir ekran hareketi olarak çalışır ve bir Android akıllı telefonun Ayarlarında etkinleştirilebilir. Bu özelliği kullanmak için bir telefonda hareketle navigasyonun etkinleştirilmesi gerektiğini unutmayın. Tek el modunu etkinleştirmek için akıllı telefondaki Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem'e gidin . Hareketler üzerine dokunun ve ardından Tek elle mod yazan seçeneğe dokunun . Alternatif olarak, Tek elle mod yazınMenüyü getirmek için Ayarlar arama çubuğunda Ekranı ulaşmak için çek seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun ve Tek elle modunu kullan seçeneğinin yanındaki düğmeyi açın .

Tek El Modu Nasıl Özelleştirilir

android-12-pixel.webp

Ayarlar'da tek el modu açıldıktan sonra, kullanıcılar istedikleri zaman basit bir hareketle etkinleştirebilir. Bunu yapmak için ekranın alt kısmından aşağı doğru kaydırın. Mod etkinleştirildiğinde, kullanıcılar telefonu normalde olduğu gibi kullanmaya devam edebilir. Tam ekran görünümüne dönmek için, ekranın küçültülmüş kısmının üzerindeki boş alana dokunun veya ekranın alt kenarından yukarı kaydırın. Bir kullanıcı yaklaşık sekiz saniye boyunca telefonuna dokunmazsa moddan çıkar. Android 12 özelliği, iPhone'daki tek elle kullanım moduna oldukça benzer .

Kullanıcılar yanlışlıkla tek el modunu açarlarsa, devre dışı bırakmak için Hareket ayarlarındaki geçişi kapatabilirler. Kullanıcılar ayrıca, aynı aşağı kaydırma hareketiyle yalnızca bildirimleri aşağı çekme seçeneğine de sahiptir. Bunu yapmak için Tek elle mod ayarları içindeki Bildirimleri göster seçeneğine dokunun. Artık, bir kullanıcı herhangi bir uygulamada ekranı aşağı kaydırdığında, bildirim gölgesini ve hızlı ayarları indirecek. Google, Android 12'de yalnızca tek el modunu tanıtırken, Samsung ve Xiaomi gibi birçok telefon markası, bu özelliği özel Android dış görünümleriyle yıllardır sunuyordu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.