Zelda Oyununun İlk Efsanesinden Bu Yana Link Nasıl Değişti?

Zelda Oyununun İlk Efsanesinden Bu Yana Link Nasıl Değişti?

Link, 1986'daki ilk Legend of Zelda oyunundan bu yana hem fiziksel görünümü hem de teknik oynanışı açısından çok değişti.

The Legend of Zelda ilk olarak 1986'da piyasaya sürüldü. Oyun, bugün Legend of Zelda oyunları için birçok temel unsuru oluşturan basit, yukarıdan aşağıya bir maceraydı. Temalı bölgeler, müzik parçaları, düşman türleri ve tekrar eden ana karakter Link ile geniş dünyalar, ilk olarak orijinal Zelda oyununda ortaya çıktı ve o zamandan beri sürekli olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte, Link göründüğü kadar basit bir kahraman değil.

Link'in tasarımı anında tanınabilir: elf benzeri sivri kulaklı ve yeşil tunikli sarışın bir çocuk. Link'in tasarımının temel yönleri tutarlı kalsa da, birçok değişiklik geçirdi. Bağlantı, her oyunda mekanik olarak daha da ilerler ve Breath of the Wild 2'nin henüz en karmaşık gibi görünen Link'in yeni yinelemesi ile doruğa ulaşır.

Link'in Yukarıdan Aşağıya Evrimi

ereerer.jpg

The Legend of Zelda her zaman teknik olarak etkileyici bir seri olmuştur. Çağ ne olursa olsun, her oyun yenilik yapmaya çalıştı. İlk Legend of Zelda , günümüz standartlarına göre basit olsa da, o zamanlar başka hiçbir şeye benzemeyen bir oyun dünyasını kullanması sayesinde 1986'da bir mucizeydi ve Link'in kılıcı, yayını ve bombalarının ötesinde gezinmeye yardımcı olacak birden fazla aracı vardı.

Zelda oyununun bu tarzı, A Link to the Past, The Minish Cap ve A Link Between Worlds gibi başlıklarla bir süre devam etti , ancak her oyun kendi teknik dönüşünü olaylara koyuyor. Link to the Past , Link'e daha fazla hareket seçeneği verdi ve onun karanlık bir boyuta geçmesine izin verdi. Minish Cap , Link'e yeni, küçük alanları keşfetmek için küçülme yeteneği verir. Link Between Worlds , Link to the Past 'ın dünyasına genişler , ancak Link'e duvarlarla birleşme yeteneği de verir. Link'in hamle ve yetenek cephaneliği de her oyunda gelişiyor.

zelda-botw-link-arrow.webp

Orijinal Legend of Zelda'nın sonraki her yukarıdan aşağıya giriş için temel oluşturması gibi, Ocarina of Time her 3D başlığın şablonudur. Ocarina of Time , 2D Zelda başlıklarından çalışan her şeyi alır ve sorunsuz bir şekilde 3D'ye çevirir. Link'teki en büyük değişiklik, oyun boyunca kendisinin genç ve yaşlı bir versiyonu arasında gidip gelerek formları değiştirebilmesidir.

Bu form değiştiren mekanik, gelecekteki Zelda oyunlarında genişletildi . Zelda Efsanesi: Majora'nın Maskesi , Link'in çeşitli türlerin şeklini alması için birden fazla maske takmasına izin verir. Twilight Princess , Link'in istediği zaman kurda dönüşmesine izin veriyor. Bununla birlikte, The Wind Waker gibi oyunlar - ve onun devamı olan Phantom Hourglass ve Spirit Tracks - biçim değiştirme mekaniğini ihmal eder ve dünya inşa etmeye ve keşfetmeye odaklanmak yerine Link'in hareketlerini basitleştirir.

Breath of the Wild, Link'te 3D'deki en büyük değişikliği temsil ediyor. Oyun, geleneksel Zelda oyunlarının neredeyse tüm kurallarını değiştirerek, zanaat ve sıcaklık göstergesi gibi hayatta kalma mekaniklerini, tırmanma ve yamaç paraşütü gibi keşif araçlarını ve ayrıca Link'in eylemlerini sınırlayan Skyward Sword'dan geliştirilmiş bir dayanıklılık ölçeri tanıtıyor. Link ayrıca metal nesneleri manipüle edebilen Magnesis gibi yeni güçlere erişim kazanır; ve nesneleri yerinde dondurabilen Stasis. Breath of the Wild'ın devamı , bu güçleri daha da genişletecek ve Link'e nesneler arasında geçiş yapma yeteneği gibi bazı yeni güçler kazandıracak gibi görünüyor.

zelda.webp

Link, yıllar boyunca çok sayıda teknik değişiklik geçirdi, ancak aynı zamanda neredeyse aynı sayıda fiziksel güncelleme aldı. Link'in Ocarina of Time öncesi görünümleri oldukça tutarlıdır ve A Link to the Past'ın yinelenen pembe saçını engeller. Bu tutarlılık, Ocarina of Time ve Majora's Mask tarafından kullanılan ilk 3B modellere çevrildi. Bu oyunlar Link'in 3D'ye ilk sıçramasını temsil ettiğinden, karakterin görünümünde büyük bir değişiklik gerekli değildi.

Bu oyunlardan sonra, daha karanlık, daha gerçekçi bir Link'in takıldığı GameCube dönemi geldi. Bu teaserlar nedeniyle, Wind Waker'ın stilize, karikatürize grafikleri o zamanlar tartışmalıydı. Sonra Twilight Princess , şimdiye kadarki en cesur Zelda olarak hizmet ederek bu vaadi yerine getirdi . Skyward Sword , Twilight Princess'in gerçekçi oranlarını Wind Waker'ın göz alıcı renkleriyle birleştirir ve Breath of the Wild buna özel bir estetik katar.

Breath of the Wild , Link'in sanat stilini değiştirmekten öteye gidiyor; varsayılan kıyafetini tamamen değiştirir. Geleneksel yeşil gömlek ve şapka geride kaldı, Link şimdi mavi bir Champion's Tunic giyiyor. Breath of the Wild ayrıca birçok farklı zırh setine sahiptir , böylece oyuncular Link'in görünümünü uygun gördükleri şekilde özelleştirebilirler. Breath of the Wild'ın devamı, Link'in temel görünümünü daha da ileriye taşıyor ve onu yeni dövmeler sergileyen açık, yırtık giysilerle donatıyor.

Legend of Zelda serisi 1986'daki başlangıcından bu yana önemli ölçüde değişti. Link geçen her oyunda daha da gelişti ve görünüşü de bir o kadar değişti. Breath of the Wild'ın yaklaşan devamı, her iki açıdan da Link'i daha da değiştirecek gibi görünüyor. Breath of the Wild 2 ertelendikten sonra, oyuncuların bu Bağlantıyı çalışırken görmeleri biraz zaman alacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.