Tüm Zamanların En İyi 15 Hayatta Kalma Oyunu

Tüm Zamanların En İyi 15 Hayatta Kalma Oyunu

Hayatta kalma oyunları yaygındır, ancak bu on oyun en iyinin en iyisidir ve oyuncuları hayatta kalmak için savaşmaya tam olarak neyin teşvik ettiğini gösterir.

survival-game-header.webpHayatta kalma oyunu tam olarak nedir? Dürüst olmak gerekirse, tanım biraz gevşek olabilir. Amnesia: The Dark Descent ve Outlast gibi oyunların hayatta kalma oyunları olduğunu iddia edebilirsiniz, çünkü asıl amaç hayatta kalmaktır. Bize göre, "hayatta kalma" etiketi, yaşamak için kaynak toplamanızı ve ayırmanızı gerektiren oyunlarla ilgilidir. Bu sürümler, belirli değişkenleri kontrol altında tutmak için yiyecek, yakıt veya diğer öğeleri bulmanızı gerektirir.

İLİŞKİLİ:Video Oyunlarında En İyi 10 Hayatta Kalma Korku Kahramanı

Evet, bu listede kesinlikle "kalçanızda bir sürü silahla ne pahasına olursa olsun hayatta kalın" olan bazı başlıklar var, ancak çoğunlukla, sizi daha fazlasını yapmaya zorlayan bir yayın koleksiyonu toplamaya çalıştık. önce ateş et, sonra soru sor.

Bununla birlikte, elinize alabileceğiniz en iyi 15 hayatta kalma oyunu burada.

5 Nisan 2022, Russ Boswell tarafından güncellendi : Dışarıda gerçekten büyüleyici bazı hayatta kalma oyunları var ve görünüşe göre geliştiriciler, büyük bir hayatta kalma unvanını oluşturan şeyin sınırlarını zorlamaya niyetli görünüyor. Bağımsız yapımlar, üçlü A teklifleri ve gerçekten benzersiz bazı oyunlar Survival türüne girerek zorlu bir oyun dünyasına karşı kendilerine meydan okumak isteyen oyunculara kaslarını esnetebilecekleri bir yer sunuyor. En iyi hayatta kalma oyunlarını arayanlar kesinlikle bu listedeki tüm oyunlara göz atmak isteyeceklerdir. Oyunculara daha fazla seçenek sunmak için bu makale daha da fazla girişle güncellendi.

15 Valheim

valheim-wolf.webp

Valheim kesinlikle geçen yıl çıkan en büyüleyici Indie sürümlerinden biriydi. Terraria ve Minecraft gibi sürümlerle oyunculara tanıdıkları ve sevdikleri her şeye erişim sağlarken, aynı anda daha fazla meydan okuma isteyen oyuncuları yatıştırmak için zorluğu artırır. Valheim'da bunalmak oldukça kolaydır ve patronlar hazırlıksız olanlar için düpedüz cezalandırıcı olabilir.

Onları düşman orduları, güçlü patronlar ve hatta elementlerle yetinmeye zorlayarak hayatta kalma becerilerini zorlayacak zorlu bir macera arayan oyuncular, Valhem'in sunduğu şeylere bayılacaklar.

14 topraklanmış

grounded32.webp

Grounded, belki de bir süredir en eşsiz hayatta kalma oyunudur. Bu Honey, I Shrunk the Kids tarzı macera, oyuncuları bir banliyö arka bahçesine bırakıyor. Oyuncular kendilerini mikroskobik boyuta küçülmüş bulmadıkça, arka bahçede olmanın özellikle korkutucu bir yanı yoktur. Bu bükülme, "normal boyutta" biri için hiç tehdit oluşturmayan bir manzarada üsler inşa etmeye ve hayatta kalmaya çalışırken devasa karıncalara, örümceklere ve diğer tehlikelere karşı hayatta kalmaya çalışan oyunculara sahiptir.

Tek başına çok eğlenceli ama en çok satan noktalarından biri de diğer oyuncularla çevrimiçi olarak tadını çıkarabilmesi.

13 Sal

feature-image-13.webp

Biraz farklı bir şey arayanlar kesinlikle Raft yüklemeyi düşünmeli. Bu hayatta kalma sürümü, oyuncuları adalarla karşı karşıya getirerek, onları denizde sürüklenen yolculuklarına başlamaya zorluyor. Her şey başladığında, oyuncular kendilerini yakındaki adalara gitmelerine yardımcı olmak için kullanabilecekleri bir Raft'tan hayatta kalmak için savaşırken bulacaklar. Bu keşif amaçlı bir sürüm, ancak oyuncuların hayatta kalma arayışları boyunca insan yiyen köpekbalıklarını geride bırakmaları gerekeceğinden, yine de oldukça hayatta kalma oyunu.

En iyi yanı, Raft'ın tek başına veya bir arkadaşla büyüleyici bir işbirliği modunda oynanabilmesidir.

12 Frostpunk

frostpunk-screenshot.jpg

Bazı hayatta kalma oyunları diğerlerinden çok daha "gerçekçi". Bu listedeki oyunların birçoğu, oyuncuların "hayatta kalmak" için izlemesi gereken mekaniklere sahiptir, ancak bunların çoğu çarpıktır veya basitçe yoktur. Açlık ölçer, Minecraft'ta bazıları için can sıkıcıdır, ancak oyuncuyu tamamen öldürmez. Frostpunk gibi oyunları bu kadar sürükleyici ve zor bir deneyim yapan da budur. Bu yukarıdan aşağıya strateji hayatta kalma oyunundaki hayatta kalma yönleri, "yan mekanikler" olarak orada değil, aslında önemli.

Yiyecek depolarını, yakıt kaynaklarını ve diğer çeşitli malzemelerini doğru bir şekilde tahsis edemeyenler, kendilerini iç savaşa meyilli bir nüfusla karşı karşıya bulacaklar. Frostpunk sadece hayatta kalmakla ilgili değil, HERKESİN hayatta kalmasını sağlamakla ilgili ve bu inanılmaz derecede zor bir görev olabilir. Oyuncular bu oyunda sadece malzemeleri toplamakla kalmayacak, aynı zamanda zorlu soruları yanıtlamak ve hayatta kalmak için zor kararlar vermek zorunda kalacaklar.

11 Minecraft

minecraft-february-update.webp

Minecraft , belki de son on yılda piyasaya çıkan en etkili açık dünya hayatta kalma oyunudur. Sevin ya da sevmeyin, bu çok oyunculu yapım festivalinin bildiğimiz şekliyle mevcut "hayatta kalma" türünü şekillendirmeye ve şekillendirmeye yardımcı olduğu inkar edilemez.

Elbette, Minecraft'ın hayatta kalma mekaniği oldukça basittir (ye ve çok fazla hasar almayın) ama yine de bir üs inşa etmenizi, malzeme toplamanızı ve hayal gücünüzü serbest bırakmanızı sağlayan harika (ve tüm yaş grupları için erişilebilir) bir macera sunuyor. canavar ordularıyla ve bazen diğer oyuncularla savaşırken vahşice koş.

10 teraryum

terraria-screen.jpgMinecraft'ı seviyorsunuz ama 2D yandan kaydırma oyunlarını mı tercih ediyorsunuz? Eğer öyleyse, Terraria sizi rahatsız eden şeyin tedavisidir. Bu iki başlık, birbirleriyle o kadar sevilen ve arkadaş canlısıdır ki, başlık ekranlarında (rastgele karşılama mesajları aracılığıyla) aslında birbirlerine atıfta bulunurlar. Terraria'nın aslında Minecraft'tan daha fazlasını sunabileceği bir "oyun perspektifi" var. Daha yapılandırılmış bir maceraya can atanlarınız, tüm patronların, zindanların ve diğer "görevlerin" keyfine varacak. Minecraft'ta bir oyunsonu olmadığı söylenemez , ancak Terraria 2D dünyasına çok daha fazlasını sığdırıyor.

9 Orman

the-forest-molotov-cocktail.jpg

The Forest , Steam'de ilk ortaya çıktığında , "yayın öncesi" oyunların yaptığı birçok sorundan muzdaripti. Harika bir kabuk ve bazı benzersiz oyun öğeleri sunuyordu ancak içerikten çok yoksundu. Hikaye paramparçaydı ve amaçlandığı gibi çalışmayan birçok mekanik vardı. Bu, herhangi bir oyun için çekişmeye neden olmak için yeterlidir, ancak The Forest'ın arkasındaki geliştiriciler projelerine bağlı kaldılar ve 3D birinci şahıs hayatta kalma maceralarını cilalamaya devam ettiler.

Yaptıkları için minnettarız çünkü "bitmiş ürün" oynamak için mutlak bir patlama ve tüm zamanların en iyi ortak Korku-Hayatta Kalma deneyimlerinden biri.

8 açlıktan ölme

dont-starve-wilson.jpg

Korku-Hayatta Kalma'dan bahsetmişken, Minecraft - Terraria bağlantısı gibi, The Forest ve Don't Starve'ın benzer bir ilişkiyi paylaştığını iddia edebilirsiniz . Biri vahşi yamyamlarla dolu bir 3D macera, diğeri ise her türden karikatürize korkuyla ağzına kadar dolu bir 2D yukarıdan aşağıya hayatta kalma oyunu.

Aptalca ve Tim Burton-esque gibi görünse de (ki bu bizim gözümüzde dürüstçe bir satış noktasıdır), Don't Starve'ın hayatta kalma mekaniği ve "köy inşası" açısından sunacağı çok şey var. Don't Starve Together ile daha da açılan dizi sayesinde arkadaşlarınızla bile oynayabilirsiniz .

7 Ölen Işık

dying-light-dlc-3-year-anniversary.webp

Bu listedeki hayatta kalma oyunlarının çoğu, oyuncunun boş zamanlarında tamamlanabilecek ince, yan takipli hikayelere sahiptir. Dying Light hemen hemen aynıdır, ancak çoğu hayatta kalma sürümünden çok daha geniş ve daha derin bir hikayeye sahiptir. Açık dünyayı keşfetmekte ve uygun gördüğünüz şekilde malzeme ve silah toplamakta özgürsünüz, geniş şehir manzarası boyunca dağınık bulunabilecek yan görevleri tamamlayın.

Yine de, kendinizi hikayeye kaptırmak istediğinizde, kıyamet sonrası bir zombi salgını sırasında harika bir şekilde yürütülen bir mücadele ve zorluk hikayesi bulacaksınız.

6 Çürüme Durumu

state-of-decay-2-baseball-bat.jpg

Zombiler, pek çok hayatta kalma oyununun konusu gibi görünüyor, bu da çoğumuz aç ölülerin açgözlü ordularından kaçmanın heyecanını yaşadığımız için sorun değil. Bu kadar çok tehlikeyle çevrili olmanın oldukça heyecan verici bir yanı var (video oyunu açısından, burada gerçek bir zombi salgını istemiyoruz). State of Decay , konu kıyamet sonrası planlama ve hayatta kalma olduğunda sizi sürücü koltuğuna oturtuyor.

Başlık, bir üs kurmanız ve hayatta kalanları olabildiğince güvende tutmanız gereken geleneksel çöpçülük ve dünya kurmanın bir karışımıdır. Sonuçta, sayılarda güç var.

5 DayZ

dayz-entering-beta.jpgDayZ'nin bu listede bir yer bulmasına karşı çıkacak en az birkaç kişi var . The Forest gibi , başlık da yayın öncesi sıkıntılardan payını aldı. Birkaç yıl ileri sar ve DayZ'ye biraz daha cila verildi ve pürüzlü kenarlarını yuvarlamak için çalıştı. Deneyim hala mükemmel olmaktan uzaktı ama o zamanlar en eşsiz hayatta kalma deneyimlerinden birini sunduğu inkar edilemez.

DayZ bizi kıyamet sonrası bir dünyada tek tehdidin zombiler olmadığı fikriyle tanıştırdı. Diğer oyuncular da aynı derecede tehlikeli olabilir ve bu sürüm oyunculara istedikleri gibi oynama seçeneği verdi.

4 ARK: Hayatta Kalma Gelişti

ark-survival-evolved-volcano-eruption-001.webp

"Yeni ve heyecan verici" bir şey sunan bir hayatta kalma oyunu arıyorsanız, kesinlikle ARK: Survival Evolved'a göz atmak isteyeceksiniz . Maceranıza kesinlikle hiçbir şey olmadan başlayacaksınız ve kelimenin tam anlamıyla ağaçları yumruklamanız ve sadece geceyi geçirmek için çıplak ihtiyaçları hazırlamanız gerekecek. Hızla bir üs kurabilen ve kendilerini savunmak için silahlar üretebilenler, olanaklar ve dinozorlarla dolu bir dünya bulacaklar.

Bu doğru, ARK dinozorları avlamanıza ve evcilleştirmenize izin veriyor, ardından kendi kişisel paket katırlarınıza dönüştürebilirsiniz. ARK , maceranız boyunca mağara insanını kullanan ilkel bir araçtan tam gelişmiş zırhlı silahlı bir T-rex sürücüsüne geçmeniz anlamında da benzersizdir.

3 Pas

rust-characters-driving-in-a-truck-cropped.jpg

DayZ, yıllar önce devralan "sert hayatta kalma" formülünü başlatmaya yardımcı olduysa, oyuncular bunu rafine etmek için Rust'a işaret edebilir. Zombi sürülerini ortadan kaldıran Rust, bunun yerine doğrudan hayatta kalmaya odaklanır ve belirli bir alan üzerinde hakimiyet kurmak için oyuncuları diğer oyunculara karşı savaşa sokar. Tutarlı sunucu silmeleri sayesinde, oyuncuların "fazla güçlenmesi" önlenir ve her aralıkta baştan başlamalı, bu kritik zamanlarda oyuna girenler için oyun alanını eşitlemelidir.

Rust, bir hayatta kalma hikayesi olduğu kadar, bir aldatma ve kıyasıya karar verme oyunudur. Yalnızca tehlikeyi önleyebilen, dengede kalabilen ve güçlenebilenler gerçekten zirveye çıkacaktır.

2 Hiçbir Adamın Gökyüzü

no-mans-sky-next-multiplayer-update-1-1.jpg

Boos ve tıslamaların gök gürültülü dalgasını işaretleyin. Şaka bir yana, No Man's Sky'ın tüm oyun dünyasının mutlak alay konusu olduğu bir dönem kesinlikle vardı. Oyuncuların neden Kickstarter çılgınlığına çok fazla kapılmamaları gerektiğinin en iyi örneğiydi ve oyunun tüm vaatlerini geniş gözlü ve umutlu bir hayran kitlesine ulaştırmada büyük bir başarısızlığı kesinlikle inkar edilemez.

Ancak, geliştiricilere orada takılıp (hak edilmiş) tüm eleştirileri ve tepkileri adım adım attıkları için gerçekten hayran olmalısınız. Şimdi hızlı ileri sar ve No Man's Sky eski benliğinin bir gölgesi. Şimdi çok, çok daha iyi bir sürüm ve arkadaşlarla oynamak için mutlak bir patlama olabilir. Hâlâ hepimize söz verilen oyun değil ama kesinlikle en benzersiz seçeneklerden biri ve başlatması kesinlikle çok güzel.

1 denizaltı

483678-subnautica-review-001.webp

Dürüst olacağız, bizi kesinlikle korkutan şeylerden biri Okyanusun derinliği. Uzaya çok benzer şekilde, en derin sularda insan tarafından dokunulmayan, evcilleştirilemez ve hatta keşfedilemez alanlar ve kanallar vardır. Bilinmeyenden korkmak çok gerçek bir şeydir ve Okyanus bunu fazlasıyla sunar.

Subnautica , oyuncularını uçsuz bucaksız bir su dünyasında hayatta kalmaya zorlayarak bu korkular üzerinde oynuyor. Dışarıdan, bu mutlu bir dalış macerası gibi görünüyor, ancak bu dünyanın gazileri bu sürümün daha çok bir Survival-Horror'a benzediğini onaylayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.