Roblox CEO'su Büyük Sunucu Kesintisinde Ne Olduğunu Açıklıyor

Roblox CEO'su Büyük Sunucu Kesintisinde Ne Olduğunu Açıklıyor

CEO ayrıca kesinti sırasında gelirlerini kaybeden içerik oluşturucuların "ekonomik olarak bütün" hale getirileceğini de ortaya koyuyor.

Roblox, dünyanın en popüler oyunlarından biridir ve büyük bir kesintinin parçası olarak Cadılar Bayramı hafta sonu boyunca 60 saatten fazla çevrimdışı kaldı. Roblox Corp.'un kurucusu ve CEO'su David Baszucki, neyin yanlış gittiğini açıklayan bir blog yazısı yayınladı.

Roblox ile ilgili sorunlar 28 Ekim Perşembe öğleden sonra ortaya çıkmaya başladı ve bu sırada oyuncular giriş yapmakta sorun yaşadıklarını bildirdiler. Baszucki, o sırada ekiplerinin sorunun kaynağını bulmak ve sorunu çözmek için "24 saat çalışmaya" başladığını söyledi. oyun geri yükleniyor ve çalışıyor.

Ama bu kolay değildi, dedi Baszucki. Kısacası, sunucu sorunlarına, oyunun arka ucundaki "ince bir hatanın" neden olduğu Roblox'un veri merkezleri için "sunucu sayısındaki büyüme" neden oldu.

Baszucki, "Bu, birkaç faktörün bir kombinasyonunu içerdiği için özellikle zor bir kesintiydi. Ağır yük altındayken arka uç hizmet iletişimlerimizde ince bir hatanın yol açtığı altyapımızdaki bir çekirdek sistem boğuldu." Dedi. "Bu, harici trafikteki herhangi bir zirveden veya belirli bir deneyimden kaynaklanmıyordu. Başarısızlık, veri merkezlerimizdeki sunucu sayısındaki büyümeden kaynaklandı. Sonuç olarak, Roblox'taki çoğu hizmet etkin bir şekilde iletişim kuramadı ve konuşlandıramadı."

Baszucki, ekibin Roblox'u tekrar çalıştırıp çalıştırmasının birkaç gün sürmesinin nedeninin "gerçek hatayı teşhis etme zorluğu" olduğunu söyledi.

roblox.jpg

"Kurtarma, herhangi birimizin isteyeceğinden daha uzun sürdü. Bu temel nedeni başarıyla belirledikten sonra, sorunu performans ayarlaması, yeniden yapılandırma ve bazı yüklerin ölçeklendirilmesi yoluyla çözebildik. Şu andan itibaren hizmeti tamamen geri yükleyebildik. Bu öğleden sonra," dedi Baszucki, 31 Ekim tarihli gönderisinde.

Baszucki, ileriye dönük olarak, Roblox Corp.'un ekipler analizlerini tamamladıktan sonra neler olduğu hakkında daha ayrıntılı bir ölüm sonrası raporu yayınlayacağını söyledi. Bu mesaj ayrıca, bu tür bir kesintinin tekrarlanmamasını sağlamak için stüdyonun ne yaptığına ilişkin ayrıntıları da içerecektir. Ek olarak, Roblox Corp., kesintiyle ilgili kayıpları telafi etmek için içerik oluşturuculara bir tür ödeme teklif edecek gibi görünüyor.

Baszucki, "Bu kesintinin bir sonucu olarak yaratıcı topluluğumuzu ekonomik olarak bütünleştirmek için bir politika uygulayacağız. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı gelecek." Dedi.

Son olarak Baszucki, oyuncuların kesinti sonucunda "oyuncu kalıcılık verilerinin" tehlikeye girmesi konusunda endişelenmelerine gerek olmadığını söyledi.

Yönetici, "Bu süre zarfında oyuncularımızın, geliştiricilerimizin ve ortaklarımızın sabrı ve desteği için minnettarız" dedi.

Roblox Corp., kesintiyi etkilenen insan sayısına göre perspektif haline getirmek için oyunun Ağustos ayında 48 milyon oyuncuya sahip olduğunu bildirdi. Diğer teknoloji şirketleri gibi, Roblox Corp. da Roblox ile bir çeşit meta veri tabanı oluşturmaya çalışıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.