Hiçbir Yerde Bulamayacağınız Bir Elden Ring İncelemesi 2022

Hiçbir Yerde Bulamayacağınız Bir Elden Ring İncelemesi 2022

Açık dünya Dark Souls'tan daha fazlası olan FromSoftware'in Elden Ring'i, hayranlara tanıdık ve tatmin edici hissettirecek yeni bir deneyim sunuyor.

FromSoftware , Demon's Souls'u 2009'da piyasaya sürdü ve oyun Japonya dışında hızla kritik ve ticari bir başarı elde etti ve iki yıl sonra Dark Souls ile sonuçlandı. Stüdyoların, kazanan Souls benzeri formüle kendi yaklaşımlarını geliştirme konusunda ilham vermesiyle yeni bir tür doğdu ve oyuncular o zamandan beri Salt and Sanctuary, Star Wars Jedi: Fallen Order ve Nioh gibi bir oyun akışından keyif aldılar. Ancak çok az oyun, FromSoftware'in dünya inşasını A Song of Ice and Fire yazarı George RR Martin tarafından denetlenen en son Elden Ring kadar beklenti uyandırdı . Ve oyunun 2022 lansman günü yaklaşırken, hevesli hayranlar şaka yollu bir şekilde daha önce ölebileceklerinden endişelendiler.Elden Ring yayınlandı .

Oyun, Elden Ring'in yok edilmesinden ve parçalarının dağılmasından sonra Lands Between adlı bir bölgede gerçekleşir. Yüzük kırıldığında, dünya da kırıldı. Birçoğu denemiş olsa da, hiçbiri toprağı yeniden inşa edecek kadar güçlü olduğunu kanıtlamadı ve bu nedenle savaşan sakinler arasında bir açmaz var. Oyuncu, Erdtree'nin zarafetini kaybetmiş ve Aradaki Topraklardan sürgün edilmiş bir kişi olan Tarnished'dir. Bununla birlikte, Parçalama'dan sonra, Kararmışlar geri dönüp Elden Ring'in parçalarını aramaya çağrılmışlardır. Onlardan biri dünyayı yeniden birleştiren ve Elden Lord olan şampiyon olacak.

elden-ring-sellia-crystal-tunnel-1.jpg

George RR Martin tarafından kaleme alınan bir hikayeye sahip bir oyundan beklendiği gibi, Elden Ring'in bilgisi derin ve çekici, oyunculara şifreli öğe açıklamaları ve diyalogda ortaya çıkan cesaret verici ipuçları ile besleniyor. Önceki Souls oyunlarında olduğu gibi, genellikle trajik hikayeler, gizemleri birçok kişiyi iç organ çıkarma zorluğu onları bırakmak istemesine rağmen oynamaya devam etmeye itecek çok katmanlı bir dünya inşa eder. Evet, Elden Ring'in dövüşü, önceki FromSoftware oyunları kadar acımasızdır ve amansız mücadeleden hoşlanan türün meraklılarını tatmin edecektir. Yine de oyun, oyun direktörü Hidetaka Miyazaki'ye göre, istemeden de olsa sıradan oyuncular için daha erişilebilir .Ruh hayranları. Küçük oynanış ayarlamaları Elden Ring'i kolaylaştırır ve böylece birçok oyuncunun takdir ettiği sürekli huzursuzluk hissini azaltır.

Bu değişikliklerden biri basittir: Bir düşman grubunu yenmek şişeleri yeniden doldurur. Bu, oyuncuların sağlık veya mana öğelerini yenilemek için dinlenmeye ihtiyaç duyma sıklığını ortadan kaldırır ve bu nedenle aynı düşmanlarla tekrar tekrar savaşma gerekliliğini azaltır. Elden Ring'in açık dünyası göz önüne alındığında, bu değişiklik anlaşılabilir, çünkü aynı geniş alanlarda birden çok kez savaşmak sıkıcı hale gelir. Ancak, dövüşleri tekrar etme tehdidi, Souls oyunlarını benzersiz kılan bir oyun unsuruydu. Canın düşük olmasına rağmen ilerlemeye karşı matara ihtiyacını tartmak, tehlike hissini artırdı ve bir sonraki alana kumarla geçmek, başarı hissine eklendi.

Elden Ring'in karakter sınıfları veya arketipleri başka bir önemli değişiklik getiriyor . Önceki Souls oyunlarında, oyuncular oyunun başında bir uzmanlık seçtiler ve daha sonra deney için çok az yer olan istatistikler ve yetenekler tarafından kısıtlandılar. Elden Ring , oyuncuların Ashes of War kullanarak silahları üzerindeki etkileri değiştirmelerine olanak tanır ve bu, oyunculara mevcut kurulumlarından hoşlanmazlarsa oyun stillerini ayarlama şansı verir. Küller silahlar arasında serbestçe değiştirilebilir, bu da belirli dövüşler için ayarlamayı kolaylaştırır ve önceki oyunlarda bulunmayan bir dereceye kadar esneklik ekler.

Oyuncular ayrıca savaşta yardım etmek için ruhları, spektral düşman formlarını çağırabilir. Bu, görünüşte imkansız bir savaşı sadece bir hız tümseğine dönüştürebilir ve özellikle her zaman kendi başına ayakta kalamayan solo oyuncular için kullanışlıdır. Örneğin, büyü kullanıcıları son derece güçlü olsalar da, yakın dövüş, güçlü zırh ve büyük boy sağlık çubuklarının tercih edildiği bir dünyada çok savunmasızdırlar. Kuzey Paralı Asker ruhunu aggro'yu tanklamak ve tutmak için çağırmak, kullananların geri adım atmasını ve kesintisiz hasar vermesini sağlar.

Elden Ring'de pasif NPC'lerle karşılaşmalar olsa da , herkesin ve her şeyin düşman olduğunu varsaymak ve kalkanı kaldırarak yaklaşmak daha güvenlidir. Bir kamp ateşinin yanında dinlenen iyi bir adam gibi görünen şey, büyük olasılıkla kalp atışlarını hızlandıran bir düşman karşılaşmasına dönüşecek. Neyse ki, diğer oyuncular, Elden Ring'in Arasındaki Topraklar etrafında yararlı ipuçları saçarak gözden kaçabilecek potansiyel tehlikelere veya güzelliklere işaret ediyor. Ancak bu, Souls hayranlarının sorun yaşayabileceği başka bir değişikliği gündeme getiriyor: istila sistemi. Önceki FromSoftware oyunlarında, diğer oyuncular uygun olmayan zamanlarda istila ederek ölüme, hüsrana ve düşen ruhları kurtarmak için uzun bir yolculuğa yol açabileceğinden çevrimiçi oynamak riskliydi.

elden-ring-margit-the-fell-omen-first-boss.jpg

Yine, bu, oyunları bu kadar farklı kılan şeyin bir parçasıydı. Bazıları için istenmeyen bir durum olsa da, işgal tehdidi diğerleri için hoş bir heyecandı. Bloodborne'a benzer şekilde , Elden Ring'in istilaları, yalnızca oyuncu bir Alaycının Dilini kullanmayı seçerse veya işbirliği modunda takım kurarsa mümkündür. Dark Souls'taki istila sistemlerinden gelen bu değişiklikle ilgili birçok kişi öfkesini dile getirirken , bu oyunlarda sadece çevrimdışı oynayarak istilalardan kaçınmanın mümkün olduğunu unutmamak gerekir. Elden Ring , notların, kan lekelerinin ve oyuncu hayaletlerinin çevrimiçi etkileşimini kaybetmeden, insanların istenmeyen ziyaretçiler tarafından saldırıya uğramaktan kaçınmasını sağlar.

Elden Ring , diğer güncel nesil oyunlar gibi inanılmaz grafik ayrıntılarla herkesin gözünü kamaştırmayabilir, ancak FromSoftware'in yarattığı dünya yine de güzel. Aradaki Topraklar, önceki Souls oyunlarından daha parlak bir renk paletine sahiptir ve bu nedenle, örneğin Bloodborne kadar boğucu veya önsezili hissettirmez . Ancak oyun, hayranların geliştiriciden beklediği, ufka uzanan ve keşif için yalvaran nefes kesici manzaralarla ortam çeşitliliğine sahiptir. Rüzgarlı tarlalar, ara sıra yağmur fırtınaları ve gökten çakan şimşekler, bir gece ve gündüz döngüsüyle birleşerek Aradaki Toprakları canlı hissettirir.

elden-ring-stormhill.jpg

Film müziği, oyunun en az dikkat çeken alanlarından biri ve oyuncular zamanlarının çoğunu ihmal edilebilir ortam gürültüsünü ve yarı sessizliği dinleyerek geçirecekler. Buna rağmen, Elden Ring'deki bazı sesler inanılmaz derecede etkilidir. Başlangıç ​​alanının yakınında bir uçurumun üzerinde dururken, oyuncular uzakta ürkütücü uluma ve inilti duyacaklar. Kaynak aşağıdaki arazidedir ve sesler bölgeyi keşfetme zamanı geldiğinde endişe hissini arttırır. Sonunda, oyuncular karanlığa dönüşen karanlık bir çukur keşfederler ve tüyleri diken diken eden iniltilerin derinliklerinden yayıldığını fark ederler. Çukurun etrafındaki kan lekeleri, ulumanın bazı oyuncuların cevap aramak için atlamasını engellemeye yetmediğini veya belki de onları cezbeden şeyin bu olduğunu ortaya koyuyor.

İnsanlar kaçınılmaz olarak Elden Ring'i diğer Souls oyunlarıyla karşılaştıracak ve yüzeyde FromSoftware'in en son eseri bir açık dünya, daha az kasvetli Dark Souls gibi görünüyor. İnce oynanış ayarlamalarına rağmen, daha önce gelenin devamı gibi geliyor ve hatta diğer oyunlardan karakterlere ve öğelere doğrudan geri aramalar bile var. Bu, hayranların çoğunluğunu tatmin edecek olsa da, bazı oyuncular için Elden Ring , bu oyunları bu kadar unutulmaz kılan yoğunluk ve gotik huysuzluğun bir kısmından yoksun olduğundan, en üst sıradaki önceki oyunların yerini almayabilir.

Ancak, kendi özelliklerine göre değerlendirildiğinde, Elden Ring çok azını hayal kırıklığına uğratan olağanüstü bir oyundur. Türün hayranlarının aradığı bileşenlerin çoğuna sahiptir: harika bir estetik, keşfetmeye davet eden bir gizem hissi, ustalıkla tasarlanmış ve göz korkutucu düşmanlar ve çeşitli sınıflar ve yapılar sayesinde çok sayıda tekrar oynanabilirliğe sahip zengin oyun. Sonunda, Elden Ring bir açık dünya Dark Souls'tan daha fazlasıdır. Hala tanıdık hissettiren canlandırıcı yeni bir deneyim yaratan klasik Souls planına yapılan ince ayarlarla kendi başına güçlüdür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.