Neden Bazı Elf Kadınları Ölümlü Erkeklerle Evleniyor Ama Elf Erkekleri Ölümlü Kadınlarla Evlenmiyor?

Neden Bazı Elf Kadınları Ölümlü Erkeklerle Evleniyor Ama Elf Erkekleri Ölümlü Kadınlarla Evlenmiyor?

Elfler güzel ve bilgedir ve Yüzüklerin Efendisi'nde bazı yönlerden İnsan Irkından üstün görünmektedir. Öyleyse neden elf kadınları ölümlü erkeklerle evleniyor?Neden Bazı Elf Kadınları Ölümlü Erkeklerle Evleniyor Ama Elf Erkekleri Ölümlü Kadınlarla Evlenmi

Elfler güzel ve bilgedir ve Yüzüklerin Efendisi'nde bazı yönlerden İnsan Irkından üstün görünmektedir. Öyleyse neden elf kadınları ölümlü erkeklerle evleniyor?

Yüzüklerin Efendisi'ndeki elfler güzel, güçlü ve bilgedir. Bazı açılardan Orta Dünya'daki İnsan Irkından üstün görünüyorlar. Öyleyse neden bazı elf kadınları ölümlü erkeklerle evleniyor? Bu evlilik gerçek aşkın bir zaferi mi? Yoksa bir trajedi mi? Ve neden tam tersi bir durum olmuyor? Elf erkekleri neden ölümlü kadınlarla evlenmez?

Belki de bu durum yaşandı ama gerçekten bahsedilmediğini düşünebilirsiniz. Yani belki de bir nedenden dolayı kaydedilmedi. Her halükarda, tüm ünlü elf-insan eşleşmeleri, ölümlü erkeklerle evlenen elf kadınları gibi görünüyor. Ve bu ilginç. Elbette bir noktada, bir elf adam ölümlü bir kadına aşık olmuş olmalı.

Bu soruların cevabını anlamak için, nadir görülen elf-insan eşleşmelerinin arkasındaki nedenleri anlamaya çalıştık.

Aragorn ve Arwen'in evliliği , Yüzüklerin Efendisi hikayesinde daha büyük bir amaca hizmet ediyor

Örneğin, Aragorn ve Arwen , Yüzüklerin Efendisi'ndeki en iyi bilinen elf-insan çiftidir. Arwen sadece Aragorn'a olan aşkı nedeniyle ölümlü olmayı seçmekle kalmıyor, aynı zamanda Kings of Gondor ve Arnor'un yeniden başlatılmasında da rol oynuyor. Arwen o noktada teknik olarak ölümlü olsa da, hala bir elfin bilgeliğine ve gücüne sahip olabilir. Ve bu kraliyet soyuna sahip olmak için iyi bir şey. Bu nedenle, Aragorn ve Arwen'in evliliği , Yüzüklerin Efendisi hikayesinde daha büyük bir amaca hizmet ediyor

aragorn-and-arwen-1.jpg

Bu elf-insan eşleşmeleri, bu nedenle, yalnızca aşk eşleşmeleri değildir, aynı zamanda Yüzüklerin Efendisi evreninde bir amaca hizmet eder. Örneğin, Beren ve Lúthien Silmarillerden birini kurtarmayı başarır ve bu nedenle Yüzüklerin Efendisi dünyasında önemli karakterlerdir.

Beren aslında bir noktada vefat eder ama Lúthien'e olan sevgisinden dolayı onu Mandos'un koridorlarında bekler. Daha sonra Mandos'u bir şarkıyla onu Beren'le yeniden bir araya getirmesi için ikna etmeyi başarır. Ancak Mandos'un bunu yapma yetkisi yoktur, bu yüzden Manwë'ye sorar, o da daha sonra Eru Ilúvatar'a sorar. Lúthien'e bir seçenek sunulur: Ya sonsuza kadar Valar'la yaşayabilir ya da Orta Dünya'da Beren'le tekrar yaşayabilir ama ölümlü olurdu. Lúthien ikincisini seçer.

Elrond elfleri seçer, Elros ise insanları seçer

Arwen aslında Lúthien'in soyundandır ve genellikle onunla karşılaştırılır. Lúthien gibi o da ölümlü bir adam olan Aragorn'a aşık olur. Her iki kadın da son derece güzel, zamanlarının en güzeli olarak kabul ediliyor. Lúthien'in torunu Elwing, aslında Elrond ve Elros'un büyük büyükannesidir. Elrond ve Elros, elfler arasında mı yoksa insanlar arasında mı sayılmak isteyip istemedikleri konusunda bir seçime sahiptir. Elrond elfleri seçer, Elros ise insanları seçer ve Númenor'un ilk Kralı olur. Arwen ve Aragorn'un evliliği de Lúthien'in soyundan gelen iki soyu yeniden birleştiriyor. Bu nedenle Beren ve Lúthien ilişkisine bir paralellik sağlamanın yanı sıra bu amaca hizmet eder.

Peki neden tersi olmuyor? Elf erkeklerle ölümlü kadınlar arasında neden evlilik yok?

Pekala, bunun birkaç nedeni olabilir. Muhtemel sebeplerden biri, iş romantik partnerler olduğunda, elf erkeklerin elf kadınlardan biraz daha seçici olmalarıdır. Ölümlü bir kadınla evlenmeyi çekici bir seçenek olarak görmezlerdi, birine aşık olsalar bile, çünkü onlar için elf kadınları her zaman daha iyi olurdu. Elf kadınları ise daha açık fikirli ve ölümlü aşklarıyla birlikte olmak için her şeyi riske atmaya istekli olacaklardı.

lotr-aragorn-and-arwen-face-to-face-cropped.jpg

Diğer olası bir nedeni olduğunu Yüzüklerin Efendisi bir fantezi hikaye. Fantastik hikayeler, bazen modern izleyicilere ne kadar gerçekçi görünseler de, olası olmayan çiftlerle doludur. Ayrıca, alçakgönüllü kökenlerden gelen bir adamın prens veya kral olduğunun ortaya çıktığı ve soylu bir kadınla evlendiği bir hikaye, fantezi türünde çok yaygındır. Tersi de yaygındır, ancak Tolkien Yüzüklerin Efendisi'ni yazarken belki de o kadar fazla düşünmemiştir. Öyle olsa bile, Tolkien onu tam tersi kadar romantik görmemiş olabilir. Özellikle kendini bir şekilde Beren gibi karakterlerde gördüğünden ve karısını bir ölçüde Lúthien olarak gördüğünden olabilir.

Ve son olarak, bir başka olası sebep de , Yüzüklerin Efendisi evreninde elf-insan eşleşmelerinin hala nadir olmasıdır. Hakkında yazılan tüm elf-insan çiftlerinin, ölümlü bir adamla evlenen bir elf kadını olması bir tesadüf olabilir. Ayrıca, görünüşe göre, bir elf adam olan Aegnor'un ölümlü bir kadın olan Andreth'e aşık olduğu bir vaka vardı. Ancak, o sırada elfler savaştaydı ve savaş sırasında evlenmek veya çocuk sahibi olmak istemiyorlardı. Aegnor daha sonra ölür ve Andreth yas tutar.

Belki de bu, elf-insan eşleşmelerinin bu kadar nadir olmasının bir başka nedenidir. Eru Ilúvatar'dan veya başka bir ilahi güçten herhangi bir müdahale olmadıkça, elfler ve insanlar çok farklı kaderlere sahiptir. Ve sevdiğinden sonsuza kadar ayrı kalmak trajik olurdu. Bu yüzden Tolkien bunun yerine birkaç elf-insan çiftinin biraz daha mutlu bir kadere sahip olmasını tercih ediyor.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.