NuCypher (NU) Coin Nedir? Nu Koin Yorum Haberler ve Projesi Nedir?

NuCypher (NU) Coin Nedir? Nu Koin Yorum Haberler ve Projesi Nedir?

NuCypher, Ethereum gibi genel blok zincirleri üzerine kurulu merkezi olmayan uygulamalar için bir güvenlik ve gizlilik katmanı sağlamayı amaçlayan bir yazılımdır.

NuCypher, geliştiricilerin özel verileri depolamasına, paylaşmasına ve yönetmesine olanak tanır ve geliştiricilerin bir dizi dapp üzerindeki hassas bilgilere izin verebileceği çeşitli blok zincirlerine birlikte çalışabilir bir güvenlik katmanı eklemeyi amaçlar.

Platform iki ana hizmet sunar:

  • Sırlar Yönetimi – şifreler ve özel anahtarlar dahil olmak üzere hassas verileri depolar
  • Dinamik Erişim Kontrolü – hassas verilere koşullu olarak erişim izni verir ve erişimi iptal eder

Ağın yerel kripto para birimi NU, kullanıcılar için şifreleme hizmetleri gerçekleştiren düğümleri teşvik etmek için kullanılır.

nucypher-coin-nedir-coin-turk-com.png

Nucypher NU Nedir

NuCypher'ın Kurucusu Kimdir?

NuCypher, 2015 yılında San Francisco'da MacLane Wilkison ve Michael Egorov tarafından, kullanıcıların bulut sağlayıcılarıyla güvenli bir şekilde veri alışverişinde bulunmalarına yardımcı olmak için kuruldu. NuCypher ekibi, teknolojilerini akıllı sözleşmelere uygulamak için 2017'de harekete geçirdi.

NuCypher, hem 750 bin dolar topladıkları özel bir tohum turu hem de iki satış üzerinden 15 milyon doların üzerinde para topladıkları Future Token (SAFT) için Basit Anlaşma ön satışları yoluyla finanse edildi. NuCypher platformu resmi olarak Ekim 2020'de piyasaya sürüldü.

NuCypher Corporation, geliştirme aşamaları boyunca NuCypher'a rehberlik etmesine yardımcı olurken, proje, Haziran 2020'de gücü, kullanıcıları tarafından kontrol edilen NuCypher Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) adlı yazılım tabanlı bir sisteme aktardı.

NuCypher Nasıl Çalışır?


NuCypher, genel blok zincirlerinin özel verilerini güvenli bir şekilde depolayarak çeşitli protokollere şifreleme hizmetleri sağlar.

Platform, Umbral, şifreleme şeması ve bir işletim düğümleri ağı olan Ursula aracılığıyla bir sır yönetim sistemi ve dinamik erişim kontrol hizmetleri sunar.

Umbral ve Ursulalar

Umbral, NuCypher'in kullanıcıların hem verileri gizli tutmasına hem de bilgileri güvenli bir şekilde paylaşmasına olanak tanıyan şifreleme şemasıdır.

Veri sahipleri, alıcılar için verileri yeniden şifreleyen Ursulas adı verilen "vekil" düğümler tarafından gerçekleştirilen bir işlemde bir veri alıcısına şifre çözme hakları verir. (Unutmayın ki, proxy'lerin temel verilere veya kilit açma anahtarlarına erişimi yoktur, yalnızca verilerin kilidini açmak için karşılanması gereken diğer koşulları uygularlar.)

Ursula'ların ağ görevlerini yerine getirmek ve yeni basılmış NU jetonlarını kazanmak için NU'yu stake etmeleri gerekiyor. Düğümler, hatalı yeniden şifreleme gerçekleştirirlerse veya önemli kesinti süreleri yaşarlarsa, stake edilen NU'larının bir kısmını veya tamamını kaybedebilir.

NU ödüllerine ek olarak, Ursula düğümleri, temeldeki Ethereum ağında barındırılan uygulamalara NuCypher'in güvenlik ve gizlilik hizmetlerini sağlamak için ETH işlem ücretlerinde de ödüllendirilir.

NU Neden Değerli?

NU kripto para birimi, NuCypher ağının korunmasında ve işletilmesinde önemli bir rol oynar ve tutma, gönderme veya stake etme için kullanılabilir.

Kullanıcılar, NU'ya sahip olarak ve bunları stake ederek, bir NuCypher Ursula düğümü çalıştırma ve NuCypher'ın DAO'suna katılma yeteneği kazanır ve protokol yükseltmeleri, ücret oranlarındaki değişiklikler ve DAO'nun kendisinde yapılan ayarlamalar için oy kullanabilir.

Ayrıca, Ethereum üzerine inşa edilmiş ikinci bir katman olarak, NuCypher'in NU jetonları, diğer Ethereum ağ jetonları ile değiştirilebilir ve Ethereum tabanlı uygulamalarda kullanılabilir.

NU Hangi Amaçla Kullanılır?

Kullanıcılar, güvenlik ve gizlilik planlarını halka açık blok zinciri platformlarına uygulama girişimine dayanarak NuCypher'i çekici bulabilir.

NuCypher ağı, özel bilgileri saklamaya veya gizlilik hizmetlerini merkezi olmayan uygulamalarına entegre etmeye çalışan akıllı sözleşme geliştiricileri için de ilginç olabilir.

Yatırımcılar ayrıca, piyasanın bir gün blockchain uygulamaları için oluşturulmuş gizlilik ve veri yönetimi hizmetlerini tercih edeceğine inanırlarsa, NU'yu satın alıp portföylerine eklemeye çalışabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.