Cardano (ADA) Coin Nedir? ADA Projesi Nedir?

Cardano (ADA) Coin Nedir? ADA Projesi Nedir?

Bir dizi rakip hisse kanıtı blok zincirinden biri olan Cardano, ADA kripto para birimi sahiplerinin ağını işletmesine ve yazılım kurallarındaki değişiklikleri oylamasına yardımcı olur. Benzer şekilde geliştiriciler, özel programlama mantığı çalıştırma (akıllı sözleşmeler) ve program oluşturma (merkezi olmayan uygulamalar) dahil olmak üzere tanıdık özellikler için Cardano blok zincirini kullanabilir. Bununla birlikte Cardano, tasarımına yönelik araştırma odaklı bir yaklaşımı vurgulayarak diğer projelerden ayrılıyor ve teknolojisinin benimsenmesini teşvik edeceğine inandığı akademik bir titizlik elde etmeyi hedefliyor. Bu nedenle, Cardano çığır açan yeni özellikler vaat etmese de, kullanıcılar ve geliştiriciler, kripto para birimini, kodunun matematiksel olarak doğrulandığı bir süreç olan bilimsel araştırmaya ve resmi doğrulamaya dayalı çekici optimizasyonlar bulabilirler. Örneğin, konsensüs algoritması Ouroboros, resmi bir inceleme süreciyle "kanıtlanabilir şekilde güvenli" kabul edildi. Ek olarak, Cardano'nun kodu, bankacılık ve savunma sektörlerinde yaygın olarak kullanılan, resmi olarak belirtilen Haskell programlama dilinde yazılmıştır. 2020 itibariyle, Cardano'yu kuran şirket olan IOHK, teknolojisini özetleyen 90'dan fazla akademik makale yayınladı ve bu süreçte küresel üniversitelerle ortaklıklar kurdu. Cardano ekibi şimdi bu araştırmayı resmi web sitesi aracılığıyla yayınlıyor ve daha az teknik kullanıcıyı blog gönderileri ve videolar aracılığıyla yol haritasının durumu hakkında bilgilendiriyor.

Cardano'yu Kim Yarattı?

Cardano, 2017 yılında teknoloji uzmanları Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından oluşturuldu. İki kurucu ortağın en yüksek profillisi olan Hoskinson, Ethereum'un (ETH) kurucu ortağıdır ve kısaca proje için planlanmış bir kar amacı gütmeyen kuruluşun CEO'su olarak görev yapmıştır. Bugün Cardano, üç ayrı ve bağımsız kuruluş tarafından yönetilmektedir. Bunlar şunları içerir: Cardano Vakfı - İsviçre'de bulunan bu kar amacı gütmeyen kuruluş, Cardano blok zincirinin gelişimini denetlemekten ve denetlemekten sorumludur. IOHK – Hoskinson ve Wood tarafından ortaklaşa kurulan IOHK, Cardano'yu kurdu ve Ouroboros'u tasarladı, Cardano'nun ağını işletmek için kullandığı Proof-of-stake algoritması. Emurgo – İşletmeleri ve daha büyük kuruluşları Cardano teknolojisini benimsemeye teşvik etmekle görevli şirket. Piyasaya sürüldüğü sırada, yaklaşık 26 milyarı satışı yönetmek için kiralanan Japonya merkezli bir şirket tarafından yatırımcılara satılan yaklaşık 31 milyar ADA oluşturuldu. Katılımcılar, yazılımın piyasaya sürülmesiyle daha sonra ADA ile değiştirilebilecek kuponlar satın alabildiler. Kalan 5 milyar ADA, IOHK, Emurgo ve Cardano vakfına dağıtıldı.

Cardano Nasıl Çalışır?

Cardano'nun birincil kullanım durumu, yerel kripto para birimi ADA'da işlemlere izin vermek ve geliştiricilerin, onun tarafından desteklenen güvenli ve ölçeklenebilir uygulamalar oluşturmasını sağlamaktır.

Cardano Blockchain

Cardano blok zincirinin kendisi iki katmana ayrılmıştır: Cardano Settlement Layer (CSL) – CSL, ADA'yı hesaplar arasında aktarmak ve işlemleri kaydetmek için kullanılır. Cardano Hesaplama Katmanı (CCL) – CCL, geliştiricilerin fonları programlı olarak taşımak için kullanabileceği akıllı sözleşme mantığını içerir. Ayrıca Cardano yazılımını çalıştıran bilgisayarlar üç düğümden biri olarak katılabilir. mCore düğümleri - ADA belirteçlerini alın ve blok zinciri yönetimine katılın Aktarma düğümleri – mCore düğümleri ve genel internet arasında veri gönderin Kenar düğümleri – Kripto para birimi işlemleri oluşturun. 2017'den bu yana Cardano, ADA kripto para biriminin transferini ilk kez sağlayan Byron ve kullanıcıların yazılım değişiklikleri için geliştirmeyi nasıl finanse edebilecekleri konusunda yeni bir model sunan Voltaire dahil olmak üzere 5 büyük platform yükseltmesi gördü.

Ouroboros Nedir?

Orobouros, Cardano yazılımını çalıştıran bilgisayarlar tarafından ağı güvenceye almak, işlemleri doğrulamak ve yeni basılmış ADA kazanmak için kullanılan hisse kanıtı (PoS) konsensüs algoritmasıdır. Ouroboros, zamanı, dönemlerin kapsayıcı zaman çerçeveleri olduğu ve dilimlerin dönemler içinde 20 saniyelik artışlar olduğu dönemlere ve dilimlere ayırır. Her slotta bir slot lideri rastgele seçilir ve blok zincirine eklenen blokları seçmekten sorumludur. Slot lideri olmak için yalnızca mCore düğümleri seçilebilir. Ouroboros, blok zincirine eklenen iki tür blok sağlar: Genesis blokları: Çağla ilişkili tüm slot liderlerinin listesini içerir ve bir dizi ana blok içerir Ana bloklar: Tüm işlem bilgilerini, yazılım güncelleme tekliflerini ve bu güncellemeler için oyların listesini içerir. Çağ sona erdiğinde, önceki yuva liderleri bir sonraki çağın yuva liderlerini seçer. Oylar, her bir slot liderinin, Cardano ekibinin yeni slot liderlerinin seçildiği rastgeleliği arttırdığını söylediği bir “yazı tura atma eylemi” gerçekleştirdiği bir mekanizma aracılığıyla gerçekleşir.

ADA'nın Neden Değeri Var?

Cardano kullanıcılarının işlemleri kolaylaştırmak ve yönetime katılmak için ADA satın alması gerekir. Tokenin mülkiyeti, kimin slot lideri olacağını ve yeni bloklar ekleyeceğini ve bloklardaki işlemler için ödenen ücretlerden kimin pay alacağını belirler. ADA belirteçleri, enflasyon oranı gibi yazılım politikalarına oy vermek için de kullanılır ve katılımcılara ADA'yı tutma ve gelecekteki değerini sağlama konusunda teşvik verir. Shelley platform yükseltme sürümüyle Cardano, yetkilendirilmiş stake'i etkinleştirdi. Bu, ADA sahiplerinin diğer kullanıcılara oy tahsis etmesine ve canlı blok zincirinde ADA ödülleri kazanmasına olanak tanır. ADA'nın maksimum arzı ayrıca 45 milyar token ile sınırlandırılmıştır. 2020'nin başlarında 31 milyar ADA dolaşımda olup, kalan 14 milyarının darp yoluyla çıkarılması planlanmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.