Bitcoin Vadeli İşlemleri Nelerdir?

Bitcoin Vadeli İşlemleri Nelerdir?

Bitcoin vadeli işlemlerini nerede yapabilirsiniz? Bitcoin Vadeli İşlemleri Yatırımı Nedir?

Bitcoin vadeli işlemleri, yatırımcıların temel kripto para birimini tutmak zorunda kalmadan Bitcoin'e (BTCUSD) yatırım yapmalarını sağlar. Yatırımcıların kripto para biriminin gelecekteki fiyatı hakkında spekülasyon yapmalarına izin vermeleri bakımından bir emtia veya hisse senedi endeksi için vadeli işlem sözleşmesine benzerler. Chicago Ticaret Borsası (CME), nakit ödeme için aylık sözleşmeler sunar. Bu, bir yatırımcının sözleşmenin ödenmesi üzerine bitcoin'in fiziksel teslimatı yerine nakit alması anlamına gelir.

Cboe Options Exchange, ilk bitcoin vadeli işlem sözleşmesini 10 Aralık 2017'de teklif etti. Ancak Mart 2019'da yeni sözleşmeler sunmayı bıraktı. CME, bitcoin vadeli işlem platformunu 18 Aralık 2017'de açtı. Standart bitcoin sözleşmelerine ek olarak, borsa Micro teklifleri Standart bir bitcoin sözleşmesinin 1/10'u büyüklüğündeki Bitcoin vadeli işlemleri ve bitcoin vadeli işlemlerine ilişkin seçenekler. Bakkt ve Intercontinental Exchange gibi diğer borsalar, fiziksel teslimat için günlük ve aylık bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri sunar.

Önemli Öneriler

Hisse senedi veya emtia vadeli işlemlerinde olduğu gibi, bitcoin vadeli işlemleri yatırımcıların Bitcoin'in gelecekteki fiyatı hakkında spekülasyon yapmalarına olanak tanır.
Yatırımcılar, aylık bitcoin vadeli işlemleri yapmak için çeşitli mekanlar arasından seçim yapabilir. Bazıları düzenlenir; diğerleri değil.
Bitcoin, bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapmayı riskli hale getiren değişken fiyat dalgalanmalarıyla bilinir.


Bitcoin Vadeli İşlemleri Yatırımı Nedir?

Bitcoin vadeli işlemleri, Bitcoin ekosistemindeki farklı aktörler için her biri benzersiz olan birçok amaca hizmet eder. Bitcoin madencileri için vadeli işlemler, kriptonun gelecekteki fiyat yörüngesinden bağımsız olarak madencilik yatırımlarından geri dönüş sağlayan fiyatları kilitlemenin bir yoludur. Yatırımcılar, spot piyasadaki pozisyonlarına karşı korunmak için bitcoin vadeli işlemlerini kullanır. Örneğin, bir yatırımcı spot piyasada bitcoin için bir fiyat artışı üzerine bahse girerse, vadeli işlemlerini bir hedge olarak açığa çıkarabilir. Böylece, bitcoin fiyatı bahsinde belirtilenin tersi yönde hareket etse bile para kazanmaya devam eder. Vadeli işlemlere sık sık girip çıkan spekülatörler ve tüccarlar, kısa ve uzun vadeli kârlar için bitcoin vadeli işlemlerini kullanabilir.

Altta yatan kripto para birimi yerine bitcoin vadeli işlemleriyle ticaret yapmanın çeşitli faydaları vardır. İlk olarak, bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, büyük kurumsal yatırımcılara katılmak için bir miktar güven verebilecek olan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından düzenlenen bir borsada işlem görmektedir. Kısa varlığının çoğu için, kripto para birimi düzenleme sınırlarının dışında işlem gördü ve bu da onu kurumsal para için riskli bir varlık haline getirdi.

İkincisi, vadeli işlemler nakit olarak ayarlandığından, bir Bitcoin cüzdanı gerekli değildir. İşlemde herhangi bir fiziksel bitcoin değişimi gerçekleşmez. Bu nedenle, bir bitcoin vadeli işlem ticareti, dik fiyat değişiklikleri ile değişken bir varlık sınıfını tutma riskini ortadan kaldırır. Ayrıca, bitcoin'i gözetim altında tutmak pahalı bir iş olabilir ve genel maliyetlere katkıda bulunabilir. Son olarak, vadeli işlem sözleşmelerinin, yatırımcıların belirli bir varlık sınıfına maruz kalma risklerini azaltmalarını sağlayan pozisyon limitleri ve fiyat limitleri vardır.

Bitcoin vadeli işlemlerini nerede yapabilirsiniz?

Bitcoin vadeli işlem piyasasının büyümesi, kripto para biriminin spot piyasasının büyümesine paralel olmuştur. Kripto para borsaları, bitcoin vadeli işlem ticaret yeteneği sunan ilk yerlerdi. Ancak kripto para birimleri için düzenleme olmaması, onları ciddi tüccarlar için riskli yerler haline getirdi.

CME ve Cboe'de bitcoin vadeli işlemlerinin başlatılması statükoyu değiştirdi. Cboe, yerinde bitcoin vadeli işlemlerini durdururken, CME kripto para birimlerini ikiye katladı ve onunla ilgili diğer türev ürünleri tanıttı. Örneğin, Micro Bitcoin vadeli işlemleri, CME'deki standart bir bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin 1/10'u büyüklüğündedir.

NYSE sahibi Intercontinental Exchange tarafından desteklenen Bakkt, 2019'da piyasaya sürüldü ve kendisini, düzenlenmiş fiyat keşfini ve piyasa likiditesini teşvik etmek için uçtan uca bir çözüm olarak tanıtıyor. Aynı zamanda, fiziksel olarak sabitlenmiş bitcoin vadeli işlemleri ve opsiyonlarında alım satım imkanı sunar. ErisX, üst ve alt sınırlar belirleyerek kripto para birimine maruz kalmayı sınırlayan nakit takaslı sınırlı bitcoin vadeli işlem alım satım kapasitesi sunan Chicago merkezli bir ticaret firmasıdır.

Seyşeller merkezli OKEx ve Malta merkezli Binance gibi borsalar, bitcoin vadeli işlemlerinde alım satım yapmak için en büyük yerlerden bazıları. Aslında ikinci borsa, platformundaki açık faiz sözleşmelerinin sayılarına göre ilk sırada yer alıyor. Ancak, ABD makamları tarafından düzenlenmemiştir.

Bitcoin Vadeli İşlem Ticareti Nasıl Çalışır?

Bitcoin vadeli işlemleri için kurallar ve kurulum, normal vadeli işlem ticareti ile aynıdır. İlk olarak, ticarete başlamak için aracı kurum veya borsa ile bir hesap oluşturmanız gerekir. Hesabınız onaylandıktan sonra ticarete başlayabilirsiniz.

Vadeli işlem ticareti, işlemleri yürütmek için kaldıraçtan yoğun şekilde yararlanır. Düzenlenmemiş Vahşi Batı kripto para birimlerinde, kaldıraç miktarı borsalar arasında çılgınca değişebilir. Örneğin Binance, kripto para birimleri için vadeli işlem alım satım özelliğini ilk başlattığında alım satım miktarının yüzde 125'ine kadar kaldıraç teklif etti. Temmuz 2021'de kaldıraç miktarını yüzde 20'ye indirdi.

Bitcoin vadeli işlem hesapları için ana hususlar, marj gereksinimleri ve sözleşme detaylarıdır. Marjlar, alım satım yapmak için hesabınızda olması gereken minimum teminattır. Alım satım miktarı ne kadar yüksek olursa, komisyoncu veya borsa tarafından alım satımı gerçekleştirmek için gereken marj miktarı o kadar büyük olur.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, borsaların ve aracı kurumların farklı marj gereksinimlerine sahip olabileceğidir. Örneğin, CME'nin bir temel marj gereksinimi vardır ve ürün paketinin bir parçası olarak CME bitcoin vadeli işlem ticareti sunan TD Ameritrade gibi aracı kurumlar, CME tarafından belirlenen temel oranın üzerine marj oranlarını belirleyebilir.

Bitcoin riskli ve değişken bir varlık olduğundan, düzenlenmiş borsalar genellikle diğer varlıklara kıyasla daha yüksek marj tutarları gerektirir. Binance gibi bazı kripto para borsaları, kripto para birimlerinin marj olarak kullanılmasına izin verir. Örneğin, Binance'deki işlemleriniz için marj olarak Tether veya bitcoin gibi sabit paraları kullanabilirsiniz.

Bitcoin Vadeli İşlemleri İçin Sözleşme Ayrıntıları

CME tarafından sunulan Bitcoin vadeli işlemleri için sözleşme detayları aşağıdadır:

  • Sözleşme birimi: CME CF Bitcoin Referans Oranı ile tanımlanan 5 bitcoin
  • Fiyat teklifi: USD
  • İşlem saatleri: Pazar – Cuma, 18:00 – 17:00
  • Ürün kodu: BTC
  • Marj gereksinimleri: Sözleşme tutarının P'si nakit.
  • Listelenen sözleşmeler: Ardışık altı ay ve iki ek Aralık için listelenen sözleşmeler
  • Uzlaşma yöntemi: Mali olarak ödendi


Bir CME Group bitcoin vadeli işlem sözleşmesi için aşağıdaki örneği göz önünde bulundurun. Bir yatırımcının toplam 10 bitcoin değerinde iki bitcoin vadeli işlem sözleşmesi satın aldığını varsayalım. Vadeli işlem sözleşmesi satın alındığında tek bir bitcoinin fiyatı her biri 5.000 ABD Dolarıdır, yani her iki vadeli işlem sözleşmesinin toplam fiyatı 50.000 ABD Dolarıdır. CME'de bitcoin vadeli işlem ticareti için marj gereksinimleri P'dir, bu da yatırımcının marj olarak 25.000 $ yatırması gerektiği anlamına gelir. Kaldıraç kullanarak sözleşme alımının geri kalanını finanse edebilir.

Sözleşmenin değeri, dayanak varlığın (yani Bitcoin) fiyatına göre değişir. Bitcoin Referans Oranı, CME tarafından bitcoin fiyatını belirlemek için kullanılır. Birden fazla borsadan elde edilen bitcoin için hacim ağırlıklı ortalama fiyattır ve her gün 14:59 ve 15.00 arasında hesaplanır.

Bitcoin'in fiyat dalgalanmalarına bağlı olarak, yatırımcı vadeli işlem sözleşmelerini elinde tutabilir veya başka bir tarafa satabilir. Yatırımcı, sözleşmelerinin süresinin sonunda, sözleşmeleri yenilerine devretme veya vadelerinin dolmasına izin verme ve vadesi gelen nakit uzlaşmayı tahsil etme seçeneğine sahiptir. Bakkt ve ErisX'tekiler gibi bazı sözleşmeler fiziksel olarak yapılır. Bu, yatırımcının emtianın nihai teslimatını-bu durumda Bitcoin'i-sona erdiğinde alacağı anlamına gelir.

Fiziksel olarak düzenlenmiş bir vadeli işlem sözleşmesinde kripto para biriminin nihai teslimatını aldığınızda, Bitcoin'in muhafazası ve saklanmasıyla ilgili maliyetlerin olduğunu unutmayın.
2021'de CME, Micro Bitcoin vadeli işlem (MBT) ticaretini başlattı. Bir MBT sözleşmesinin boyutu, bir bitcoin'in 1/10'u veya daha büyük BTC vadeli işlem sözleşmesinin 1/50'si kadardır. Bu nedenle, Bitcoin Referans Oranı 20.000$ olarak ayarlanırsa, bir Bitcoin Referans Oranının kavramsal değeri 400$ olur. İlk piyasaya sürüldükten sonra Micro Bitcoin vadeli işlemlerinde 3.500'den fazla hesap işlem gördü.

El Salvador, 9 Haziran 2021'de Bitcoin'i yasal ihaleye çıkardı. Bunu yapan ilk ülke oldu. Kripto para, işletmenin kabul edebileceği herhangi bir işlem için kullanılabilir. ABD doları, El Salvador'un ana para birimi olmaya devam ediyor.

bitcoin-vadeli-islemler-bilinmesi-gerekenler.png


Bitcoin Vadeli İşlemleri İçin Özel Hususlar

Hacim olarak artmasına rağmen, bitcoin vadeli işlem ticareti, piyasa dinamikleri ve bileşenleri açısından hala yenidir. Bu nedenle, diğer varlık türleri için diğer vadeli işlemlerden farklıdır. İşte bitcoin vadeli işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken bazı özel hususlar vardır.

Bitcoin vadeli işlem ticareti, ekosisteminde diğer emtialar için mevcut olan derin likidite havuzundan veya yeterli sayıda aktörden yoksun olması nedeniyle kripto para birimi için spot piyasalara benzer. Bu nedenle, işlem hacimleri düşük olabilir ve fiyat dalgalanmaları, özellikle kripto para biriminin fiyatının değişken uzantıları sırasında yüksek olabilir. Diğer emtialar için vadeli işlemler, gösterge sağlayabilir veya spot piyasa fiyatlarını önceden tahmin edebilir. Bununla birlikte, Bitcoin vadeli işlemleri ya spot piyasa fiyatlarını takip eder ya da önemli bir prim veya indirimle işlem görür.
Bitcoin vadeli işlem ticareti için düzenleyici manzara hala belirsiz. Yukarıda belirtildiği gibi, düzenlenmiş vadeli işlem ticareti sunan çok az borsa vardır. Amerika Birleşik Devletleri dışındaki borsalarda sunulan

Bitcoin vadeli işlemleri, ülkede bulunan ajansların kapsamına girmez. Bu tür durumlar, düzenleyici arbitrajlar yoluyla kâr potansiyeline sahiptir, ancak aynı zamanda üstel riskle de sonuçlanabilir.
Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatı, değişken bir dayanak varlığın fiyatına bağlıdır. Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatını hesaplamak için teorik bir formül olsa da, gerçek dünya senaryosunda birkaç başka faktör devreye giriyor. Bir varlığın oynaklığına ilişkin yatırımcı algısı birdir. Büyük haber olayları başka bir şey. Devasa fiyat dalgalanmaları ve balonları ile Bitcoin, fiyat oynaklığı konusunda yatırımcılar arasında zaten bir üne sahiptir. Ve başlangıçta günlük işlemler için bir araç olarak tasarlanan ancak şimdiye kadar bu vaadi yerine getiremeyen bir kripto para birimi hakkında yorum sıkıntısı yok. Tüm bunlar, bitcoin vadeli işlemlerinin, temel varlıklarının oynaklığına karşı etkili bir korunma olmadığı anlamına gelir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.