Sanat Tarihine Damga Vurmuş Kadınlar, Eserleri, Hikayeleri

Sanat Tarihine Damga Vurmuş Kadınlar, Eserleri, Hikayeleri

Sanat Tarihine Damga Vurmuş Kadınlar, Eserleri, Hikayeleri...Muhtemelen isimlerini duymuş veya çalışmalarını görmüşsünüzdür, bu kadın öncülerden daha fazlasını keşfedin.

Muhtemelen isimlerini duymuş veya çalışmalarını görmüşsünüzdür, bu kadın öncülerden daha fazlasını keşfedin.

Cinsiyet eşitliği için verilen mücadele öfkeyle devam ediyor. Bazı insanlar ücret farkının bir efsane olduğunu iddia etsede, gerçek şu ki bu birçok düzeyde ve meslekde oluyor.

Sanat, eşit maaşın hala çözümlenmediği bir alandır. Social Currents, sanat dünyasındaki ortalama bir kadının erkek meslektaşından nasıl 20 bin dolar daha az kazandığını gösteren verilerin yayınlanmasıyla sonuçlanan bir araştırma yaptı. Bu araştırma sadece sanatçıları değil aynı zamanda kurumsal ve idari düzeydekileri de kapsıyordu.

Kadınlar çalışmaları için takdir edilmeyi hak ediyor ve sanat da bir istisna değil. Burada, emekleri için takdir edilmek için gereken yeteneğe sahip olan bazı kişileri sizler için araştırdık.


Lee Krasner

lee-krasner.jpg

Modern sanatın hayati bir figürü olan sanatçı, sanat eğitimine genç yaşta başladı. Kocası Jackson Pollock’u ve onun çalışmaları koşulsuz olarak desteklendi. Ancak bu, soyut dışavurumcu çalışmalarının eşininkinden daha üstün olmasına ve çeşitli müze ve galerilerde sergilenmesine rağmen, ününün gölgesinde yaşamasına da neden oldu.


Maud Wagner

maud-wagner.png
Tarihteki ilk profesyonel kadın dövme sanatçısı, vücut sanatı zanaatını kocasının önderliğinde öğrendi. Bu, erkeklerin egemen olduğu bir sektörde öncü olmasına neden oldu.

Margaret Bourke

margaret-bourke.jpg
İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD muhabiri olan profesyonel bir fotoğrafçı olan Boutke, oldukça korkusuzdu ve muharebe alanlarının ortasında olmaktan korkmuyordu.


Louise Elisabeth Vigée Le Brun

louise-elisabeth-vigee-le-brun.jpg

Geç Barok döneminin öncü ressamı, Marie Antoinette'in kişisel portre sanatçısıydı. Çalışmaları 600'den fazla portre ve 200 manzara içermektedir. Fransız kraliçesi zamanında çok ünlüydü, ancak son Sanat Tarihi tarafından unutulmuş gibi görünüyor.


Mary Cassat

mary-cassat.jpg

Babasının onaylamamasına rağmen sanatçı olan bu Empresyonist ressam, eserlerinde kadınları ve küçük çocuklara yer vermekten hoşnut olmuştur.

Harriet Powers

harriet-powers.jpg

Hikayesi bir tutku halini almış ve tüm negatif olasılıkların üstesinden gelmiştir. Georgia plantasyonunda köle olarak dünyaya geldi, Amerikan İç Savaşı'ndan sonra özgür bir kadın oldu. Hayatını İncil hikayelerini tasvir eden aplikeli yorganlar yaparak geçirdi.

Gertrude Stein

gertrude-stein.jpg

Yirminci yüzyılın başlarından şair ve yazar olarak karşımıza çıkan Stein, eserleriyle tartışma yaratan bir kadındı. Kayıp Kuşak terimini onun icat ettiğine inanılıyor.

Georgia O'Keeffe

georgia-okeeffe.jpg

Bu ünlü ressamın eseri, olağan konuları nedeniyle kolayca ayırt ediliyor: soyut çiçekler, Amerikan modernizmi, manzaralar ve bölgesel manzara.

Caterina van Hemessen

caterina-van-hemessen.jpg

Bu Flaman Rönesans ressamı, şövalesinin önünde bir otoportre yaratan ilk kadındı.

Marianne North

Viktorya döneminde bir biyolog ama aynı zamanda bir botanik sanatçısıydı. Bitkileri inceleyerek ve sanatıyla etrafındaki dünyayı yakalayarak dünyanın her yerine babasıyla birlikte seyahat etti.

Cindy Sherman

Bu Amerikalı film yapımcısı ve fotoğrafçının çalışmaları, savaş sonrası dönemden kadınlar, medya ve toplumun doğası ile ilgili temaları kapsar. En çok kullandığı kaynak otoportresidir.

Selma Lagerlöf

1909'da bu İsveçli yazar, Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan ilk kadın oldu. Öğretmenliği sayesinde yazılarını geliştirdi ve ailesinin borçlarını ödemek için çalışmalarını satmaya başladı.

Maddalena Casulana

Rönesans döneminde bir besteci ve şarkıcı olan sanatçının müzik tarzı biraz kontrapuntal ve Luca Marenzio'nun eserlerini andırıyor. Batı dünyasında müzik parçalarını basıp yayınlayan ilk kadın olarak tarihe adını yazdırdı.

Hildegard von Bingen

12. yüzyılda Papalık'tan Kutsal Kitabı erişilmesi zor yerlerde vaaz etmesi için izin aldı; bu görev o zamana kadar yalnızca erkeklere verilmişti. Orgazm hissini tanımlayan ilk kadındı, rahibelerin kendi aralarında iletişim kurmaları için bir dil yarattı ve Tıp, Botanik ve Biyoloji ile yakından ilgilendi.

Berthe Morisot

Bir başka empresyonist ressam olan Morisot, kayınbiraderi Edouard Manet ile olan dostluğundan etkilenmiştir. Sanatı, ev senaryolarına ve aile portrelerine odaklanıyor. 1864 ve 1868 yılları arasında Paris Salonunda çalışmalarını sergileyen ilk kadınlardan biriydi.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.