NASA, Artemis astronotlarının 2025'e kadar aya inmeyeceğini söyledi

NASA, Artemis astronotlarının 2025'e kadar aya inmeyeceğini söyledi

Nihayet resmileşti. NASA, başlangıçta astronotları 2024 yılına kadar ayın yüzeyine geri döndürmeyi amaçlayan Artemis programı için Trump yönetimi sırasında belirlenen zaman çizelgesine bağlı kalmıyor.

NASA yöneticisi Bill Nelson Salı günü gazetecilerle yaptığı görüşmede, "Ajansın ciddi değişiklikler yapması gerekeceği açık" dedi.


Nelson, inişe kalkışmadan astronotları ayın etrafında taşıyacak olan Artemis II misyonunun artık Mayıs 2024'ten önce fırlatılmasının hedeflendiğini söyledi. Ay yüzeyine ilk mürettebatlı iniş olan Artemis III, muhtemelen 2025'ten önce olmayacak.

nasa2.jpg

Uzay ajansı başkanı, Blue Origin ve Dynetics tarafından SpaceX'in Starship'inin Artemis programı için tek aya iniş aracı olarak seçilmesinden sonra açılan bir davaya ve şikayetlere atıfta bulunarak NASA'nın "davada yedi ay kaybettiğini" kaydetti. Nelson ayrıca COVID-19 salgını nedeniyle kaybedilen zamana değindi ve Trump yönetimine biraz gölge düşürdü ve 2024'te tekrar aya bot giyme hedefinin "teknik fizibiliteye dayanmadığını" da sözlerine ekledi.

NASA, SpaceX ile çalışmaya devam ediyor

Blue Origin'in davası devam ederken NASA, SpaceX ile Starship üzerindeki çalışmayı gönüllü olarak askıya alsa da, Elon Musk'ın şirketi Texas tesisinde yeni nesil uzay aracını geliştirmeye devam etti. Dava geçen Perşembe günü reddedildi ve NASA, SpaceX ile çalışmaya devam ettiğini duyurdu.

İnsanların en son 1972'de aya ayak basmasından bu yana neredeyse yarım yüzyıl geçti. NASA, ilk kadın astronotu Artemis aracılığıyla ay yüzeyine göndermeyi ve inisiyatifi Ay'da kalıcı bir varlık oluşturmak için kullanmayı ve aynı zamanda Ay'a doğru ilerlemeyi taahhüt etti. Mars'a ilk insan inişi.

Starship şu anda Teksas'tan fırlatılacak ve Hawaii kıyılarında bir iniş yapacak olan ilk yörünge uçuşu için çevre izni ve Federal Havacılık İdaresi'nden bir fırlatma lisansı bekliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.