Merck, COVID-19 hapı için FDA onayı istiyor

Merck, COVID-19 hapı için FDA onayı istiyor

Merck, COVID-19 hapı için FDA onayı istiyor

Merck, molnupiravir olarak bilinen antiviral hapın hastaneye yatış veya ölüm riskini azaltabileceğini öne sürdü.

İlaç üreticisi Merck Pazartesi günü yaptığı açıklamada, molnupiravir olarak bilinen COVID-19 için deneysel antiviral hapı için ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden acil durum izni istediğini söyledi. Merck ve Ridgeback Bioterapötik tarafından geliştirilen hapın, daha ciddi bir vaka geliştirme veya hastaneye yatma ihtiyacı olan yetişkinlerde hafif ila orta şiddette COVID-19 vakalarını tedavi etmesi amaçlanıyor.

Ridgeback Biotherapy CEO'su Wendy Holman, "FDA'ya başvuru, COVID-19 teşhisi konulduktan kısa bir süre sonra evde alınabilecek bir oral antiviral ilaçtan yararlanabilecek kişilere molnupiravir'i erişilebilir kılmak için kritik bir adımdır" dedi.

120784527-molnupiravircapsulesmsd2021.jpg

İzin verilirse, molnupiravir COVID-19'u tedavi etmek için ilk antiviral hap olacaktır. FDA tarafından COVID-19'u tedavi etmek için onaylanan diğer antiviral ilaç, IV veya enjeksiyon yoluyla uygulanması gereken ve yalnızca COVID-19 ile hastaneye yatırılan kişiler için olan remdesivir'dir. FDA ayrıca, ciddi COVID-19 riski yüksek Amerikalılar için ücretsiz ve mevcut olan monoklonal antikor tedavisine de izin verdi. Antikor tedavisi genellikle damardan verilir ve hastane dışında da uygulanabilir, ancak bazı sağlık hizmeti savunucuları bunun yeterince kullanılmadığını veya yetersiz dağıtıldığını düşünüyor.

Bu ayın başlarında Merck, molnupiravirin hastaneye yatış veya ölüm riskini kabaca yarı yarıya azalttığını söyledi. Molnupiravir için erken sonuçlar, COVID-19 semptomları geliştirdikten sonraki beş gün içinde hapı alan yüksek riskli yetişkinlerin, plasebo alan hastalara kıyasla hastaneye yatma veya ölme olasılığının yaklaşık Plasebo'ya göre daha az olduğunu gösterdi (%7.3'e karşı .1) , Merck'e göre. Klinik deney, hafif ila orta şiddette COVID-19'lu ve obezite veya kalp hastalığı gibi en az bir risk faktörüne sahip 775 yetişkini içeriyordu. İlaç üreticisi ayrıca, hapı alan kişilerde görülen yan etkilerin, plasebo hapı alanlardakilere benzer olduğunu bildirdi.

Merck'in hapı kullanılabilir hale gelirse, tedavide birçok kişinin umduğu buluş olabilir. Salgın, ABD'de 700.000'den fazlası dahil olmak üzere dünya çapında 4,8 milyondan fazla insanı öldürdü.

FDA, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.