Her Yıl Rusya'da Milyarlarca Ton Buzul Eriyor

Her Yıl Rusya'da Milyarlarca Ton Buzul Eriyor

Rusya’nın kuzeyinde bulunan buzullar, her yıl beş milyon olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar buz kaybediyor. Rusya'da küresel ısınmanın etkisiyle nehirlerden kopan devasa buzul kütleleri sahile vurunca halkı büyük bir korku sardı. Rusya'nın uzak doğu bölgesinde yer alan Amur Nehri'de havaların ısınmasının ardından buzullar erimeye başladı. Erimeye başlayan bu buzullar nehrin su seviyesinde büyük bir artışa neden olurken, kopan bu buzullar kıyıya vurdu. Habarovsk şehrinden geçen Amur Nehri'nin kıyısında yürüyüş yapan yerel halk kıyıya vuran buzulları görünce durumu korku ve panikle karşıladı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, Amur Nehri'nde buzulların çözülmesinden dolayı su seviyesinin yaklaşık 2 buçuk ile 3 metre arasında yükseldiğini bu durumun başlıca sebepleri arasında bölgede sıcaklıkların hızla artarak mevsim normallerinin üzerine çıkmasından kaynaklandığını belirtti. Bakanlık, buzulların oluşturduğu tehlikelerin önüne geçmek amacıyla, nehir kıyısında bulunan yürüyüş yolunda çeşitli güvenlik tedbirleri alınacağını kamuoyuna duyurdu. Yapılan araştırmalar sonucu Rusya'da bulunan iklim değişikliği nedeniyle buzulların her yıl büyük miktarda hacim kaybederek yok olmaya başlayabileceği haberi insanların paniklemesine neden oldu. Küresel ısınma ile birlikte Dünya'nın ortalama sıcaklıkları her geç yıl bir önceki yıla göre daha da yüksek seviyelere çıkmaya devam ediyor. Bu durum, en çok kutuplardaki buzulların hızla erimesine ve buzul bölgelerindeki canlı ekosistemini kötü yönde etkiliyor.

8 Yılda Hollanda Kadar Buzul Alanı Yok Oldu

Buzulların çözülmesinde en önemli etkenlerden birisi iklim ve ani sıcaklık değişimleri oluyor. İklim değişikliklerinin buzulların üzerindeki etkisini incelemek için Avrupa Uzay Ajansı'nın CryoSat-2 uydusu aracılığıyla toplanan verileri inceleyen bilim insanları, 2010-2018 yılları arasında yol olan buzul alanının büyüklüğünün Hollanda büyüklüğünde bir alanı kapsadığını ortaya çıkarttı.

Her Yıl 11,4 Milyar Ton Eriyor

Araştırmacılar, yaklaşık 129 bin 499 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Novaya Zemlaya ve Severnaya Zemlya takımadaları üzerinde bir takım araştırmalar yaptı. Bu araştırmalar sonucunda da bu takımadalarının her yıl 11.4 milyar ton buz kaybettiği gözlemlendi. Dünya ısınmaya devam ettikçe, Rus Kuzey Kutbu’nda yaşanan buzul erimelerinin artacağı ve deniz seviyelerinin yükseleceği belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.