Belarus havayolu, Ortadoğu vatandaşlarına Türkiye'den uçmayı durdurdu

Belarus havayolu, Ortadoğu vatandaşlarına Türkiye'den uçmayı durdurdu

Devlete ait havayolu şirketi Belavia, göçmen krizi büyüdükçe Suriyelilerin, Yemenlilerin ve Iraklıların Ankara'nın talebi üzerine uçaklara binmelerini yasakladı.

Belarus devlete ait havayolu Belavia, Türk makamlarının talebi üzerine Irak, Suriye ve Yemen vatandaşlarının Türkiye'den Belarus'a uçuşlarına izin vermeyi durduracağını söyledi.

Belavia Cuma günü internet sitesinde yaptığı açıklamada, "Türk makamlarının kararı doğrultusunda, Irak, Suriye ve Yemen vatandaşları ile 12.11.2021 tarihinden itibaren Türkiye'den Beyaz Rusya'ya yapılacak uçuşlarda ulaşım için kabul edilmeyecektir." denildi.


Türk Sivil Havacılık Otoritesi, Minsk'e uçak biletinin Türkiye'den üç ülkeden insanlara satılmayacağını söyleyerek açıklamayı doğruladı.

Hareket, Belarus-Polonya sınır krizinin tırmanmasıyla geldi ve binlerce göçmen ve mülteci AB'ye girme umuduyla sınırın yakınında mahsur kaldı.

Polonya ve diğer AB üye ülkeleri aylardır Belarus'u, uzun süredir Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'ya altıncı bir dönem veren tartışmalı Ağustos 2020 seçimlerinin ardından Minsk'e uygulanan Batı yaptırımlarının intikamını almak için insanları Polonya sınırını denemeye ve geçmeye teşvik etmekle suçluyor. Minsk bu suçlamaları reddediyor.

Bu hafta daha fazla insan geldi ve bu da Batı'nın Beyaz Rusya'ya yönelik iddialarına yol açtı.

ria-fan-ankara-multecilerin-belarus-tasinmasina-nasil-yardimci-oluyor.jpg

Varşova, sınır boyunca güvenliği daha da artırırken, AB, Lukashenko hükümetine ve "hibrit saldırıya" karıştığını söylediği havayollarına yeni yaptırımları tartıyor.

Cuma günü, AB'nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu'nun bir sözcüsü, göçmenlerin ve mültecilerin Belarus'a ulaşmasını durdurmak için Türkiye'den Minsk'e giden tüm uçuşların geçici olarak durdurulacağı bir anlaşmaya varıldığını söyledi.

Çoğunluğu Suriyeli dört milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, anlaşmayı hemen onaylamadı, ancak daha önce Ankara ve bayrak taşıyıcısının “sorunun bir parçası” olarak tasvir edilmesini reddetmişti.

Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Türkiye … bu konuda taraf değil” dedi.


BMGK toplantısı

Ayrı bir gelişmede Perşembe günü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Batılı üyeleri, binlerce kişinin Belarus-Polonya sınırında yeterli malzeme veya tıbbi bakıma erişimleri olmadan dondurucu koşullarda mahsur kalması nedeniyle Minsk'i kınadı.

Estonya, Fransa, İrlanda, Norveç, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık, 15 üyeli organın kapalı kapılar ardında yaptığı toplantıda durumla ilgili endişelerini dile getirdiler.

“Belarus tarafından, komşu ülkeleri ve Avrupa Birliği'nin dış sınırlarını istikrarsızlaştırmak ve dikkatleri kendi artan insan hakları ihlallerinden uzaklaştırmak amacıyla siyasi amaçlarla yaşamları ve refahları tehlikeye atılan insanların planlı araçsallaştırılmasını kınıyoruz.” bir açıklamada söylediler.

Açıklama, Lukashenko'yu bölgesel istikrar için bir tehdit olmakla suçladı ve Minsk'i sorumlu tutmak için "güçlü bir uluslararası tepki" çağrısında bulunarak "alabileceğimiz daha fazla önlemi tartışmaya" söz verdi.

Ancak Lukashenko'nun uzun zamandır müttefiki ve alacaklısı olan Rusya, iddiaları reddederek, Belarus ile de sınırı olan ve son günlerde geçiş girişimlerinde artış olduğunu bildiren Polonya ve Litvanya'yı göçmenlere ve mültecilere kötü muamele yapmakla suçladı.

Rusya'nın BM büyükelçi yardımcısı Dmitry Polyanskiy, "Polonya ve Litvanya sınır muhafızlarının göçmenleri dövüp Belarus topraklarına geri ittiği birçok vaka var" dedi.

Bunun tam bir utanç ve olası tüm uluslararası sözleşme ve kuralların tamamen ihlali olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Belarus Savunma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Polonya'nın ortak sınıra askeri yığılmasına yanıt olarak, bağımsız olarak ve Moskova ile birlikte "uygun tepki önlemleri" alacağını söyledi.

Krize karıştığını reddeden Rusya, Perşembe günü üst üste ikinci gün Belarus hava sahasında devriye gezmek için iki nükleer yetenekli stratejik bombardıman uçağı gönderdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.