Angry Birds Cerrahın 'Oyun Değiştirici' Aracına İlham Verdi

Angry Birds Cerrahın 'Oyun Değiştirici' Aracına İlham Verdi

Travma cerrahı David Howie, sanal gerçeklik teknolojisinin kırık kemikleri onarmada nasıl yardımcı olabileceğini buldu.İskoç cerrah, bir bilgisayar oyununu kızıyla oynadıktan sonra "oyun değiştirici" fikriyle ortaya çıktı.

Travma cerrahı David Howie, sanal gerçeklik teknolojisinin kırık kemikleri onarmada nasıl yardımcı olabileceğini buldu.
İskoç cerrah, bir bilgisayar oyununu kızıyla oynadıktan sonra "oyun değiştirici" fikriyle ortaya çıktı.
Ekibi, ameliyathane dışında karmaşık işlemleri prova etmenin bir yolunu geliştirmiş ve karmaşık operasyonları dönüştürmüştür.
NHS Lanarkshire'daki cerrahlar şimdi düşük maliyetli sistemin diğer ortopedik cerrahlara da yardımcı olma potansiyeline sahip olduğuna inanmaktadır.
Bay Howie, BBC Scotland News'e şunları söyledi: "Kızım ve ben bir VR kulaklık aldık ve oyun oynamak ve Angry Bird gibi şeyler için harikaydı.
Aniden aklıma geldi, bu aynı teknolojiyi kullanarak CT taramalarını görmemiz gerekti ve bu yazılımı zaten oluşturan zeki insanlar olmalı.
Etrafıma baktım ve yazılımın birkaç sürümünü buldum ve kullanmak için birini seçtik."
NHS Lanarkshire'ın BT personeli projeyi geliştirmek için katıldı ve şimdi Wishaw Üniversite Hastanesi'ndeki doktorlar, karmaşık yaralanmaların yüksek teknolojili 3D görüntülerini görüntülemek için VR kulaklıklarını kullanıyorlar.
Bu, onlara kırığı daha iyi görme ve anlama imkanı sunar, bu da daha hassas bir cerrahi planlamalarına yardımcı olur.

131097589-virtualrealitysurgeryivsandgvs14091-jpg.webp
Medicalholodeck adlı bir şirketin yazılımını kullanarak, mevcut teknoloji, doktorların hastaların taramalarını görmek ve ameliyatlarını mümkün olduğunca gerçekçi bir ortamda prova etmek için kullanmasına uygun hale getirildi.
Bay Howie şunları söyledi: "Kullandıktan sonra, neye baktığınızı anlamanın ne kadar etkili olduğunu fark edersiniz.
Kırığın nerede olduğunu, konfigürasyonun ne olduğunu, diğer küçük parçacıkları ve nerede kırıldığını çok net bir şekilde görebilirsiniz. Ve onu nasıl düzelteceğimizi planlamamıza gerçekten yardımcı olur.
Gerçekten karmaşık olanlarda, altı veya yedi farklı parça olduğunda, işte bu bir oyun değiştirici."
Her hasta için işe yaramayabilir, ancak Bay Howie, bazı durumlarda büyük bir fark yaratabileceğini söyledi.
"Gerçekten karmaşık durumlarda, biraz dağılmış bir karmaşayı çözmeye başlamadan önce karmaşayı anlamak gerçekten güzel," dedi.
Sanal Gerçeklik zaten cerrahi eğitimde kullanılıyor ve sağlık hizmetinin diğer alanlarında hastalara destek olmak için giderek daha fazla kullanılmaktadır, ancak bu, İskoçya'daki cerrahların ameliyat öncesi hazırlıkların bir parçası olarak teknolojiyi kullanmaya başladığı ilk kezdir.

131097585-virtualrealitysurgeryivsandgvs1409-jpg.webp
Travma Cerrahı Elizabeth Crichton'un önünde uzun bir ameliyat günü var. Üst kolunda karmaşık bir humerus kırığı olan bir hastaya ameliyat yapacak. Bu, elini hareket ettirememe nedeniyle sinir zayıflığına yol açmıştır.
Bayan Crichton şunları söyledi: "Kırık, çok küçük, farklı parçalara bölünmüş ve farklı yönlere bakmıştır, bu yüzden VR kulaklık sayesinde bunu önceden görselleştirebildik, bu da operasyonumuzu planlamamızda gerçekten işe yarar, böylece kemiklerin farklı parçalarının nerede olduğunu ve nasıl bir araya getireceğimizi biliyoruz.
Bunu mükemmel bir şekilde düzeltmek için yalnızca bir şansınız var ve bu karmaşık üç boyutlu kırıkların bir X-ışını üzerinde çok iyi görünmediği yer burası, bu yüzden VR bizim için devreye giriyor."
Bay Howie, şirketlerin aynı şeyi yaptığı ve muhtemelen daha iyi yaptığı bir teknoloji geliştirdiğini söyledi.
Ancak bu pahalıdır ve büyük donanım gerektirir. NHS Lanarkshire'ın geliştirdiği şey, işe yarayan düşük maliyetli bir yoldur.
Bu pilot proje, iki kalça operasyonu için gereken malzemelerden daha az maliyete mal oldu.
Personel, başarısını ölçmek için veri topluyor. Eğer maliyet etkin olduğu ve sonuçları ile hasta deneyimini iyileştirebileceği kanıtlanırsa, bunu diğer ameliyatlara da genişletme olanağı bulunmaktadır.
NHS Lanarkshire'ın E-sağlık geçiş yöneticisi Lyle Boylan şunları söyledi: "Klinik riski azaltmaya yardımcı olacağını düşünüyoruz çünkü bu işlemleri başlatmadan önce ihtiyaç duyulanı daha iyi anlamamız gerektiği için operasyonları hızlandırmalıdır.
Ayrıca, hasta deneyimi açısından da kullanabileceğimizi düşünüyoruz ve operasyon sırasında neler olduğunu insanlara anlayışlı bir şekilde gösterebiliriz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.