Activision Blizzard CEO'su Bobby Kotick yönetim kurulu koltuğunu elinde tutuyor

Activision Blizzard CEO'su Bobby Kotick yönetim kurulu koltuğunu elinde tutuyor

Bu, iddiaya göre şirketin toksik işyeri kültürünün sürdürülmesinde rol oynamasına rağmen.

Bobby Kotick, şirketin toksik işyeri kültürünü yaratmada oynadığı iddia edilen rol hakkında eleştirilere rağmen Activision Blizzard'ın yönetim kurulundaki yerini koruyacak. Video oyunu geliştiricilerinin yıllık hissedarlar toplantısında, yatırımcılar birkaç teklifin yanı sıra önümüzdeki yıl şirketin yönetim kurulunda kimlerin yer alacağını oyladı. Toplam 533.703.580 hissedar Kotick'in yönetim kurulunda kalması yönünde oy kullanırken, 62.597.199 hissedar aleyhte oy kullandı. GameInformer'ın belirttiği gibi , bu, 2023'teki bir sonraki toplantıya kadar koltuğunu tutacağı anlamına geliyor.

Activision Blizzard çalışanları , Wall Street Journal'ın CEO'nun şirketteki en kötü suistimal örneklerini bildiğini ve hatta tacizle suçlanan çalışanları koruduğunu bildirmesinin ardından geçen yıl işlerinden ayrıldı ve Kotick'in istifasını istedi . Hatırlarsanız, California'nın Adil İstihdam ve Konut Departmanı, Temmuz 2021'de yayıncıya bir "kardeş çocuğu" kültürünü teşvik ettiği iddiasıyla dava açmıştı . California ajansı, şirketi iki yıl boyunca araştırdı ve Activision Blizzard için çalışan kadınların erkek meslektaşlarından daha az ücret aldığını ve sürekli cinsel tacize maruz kaldığını tespit etti.

Daha yakın zamanlarda, New York Şehri Çalışanları Emeklilik Sistemi , Kotick'e dava açtı ve "Activision'ın bozuk iş yeri için kişisel sorumluluğu ve sorumluluğu" nedeniyle şirketin Microsoft'a bekleyen satışını müzakere etmeye uygun olmadığını söyledi. NYC'nin emeklilik sistemi şehrin polisini, öğretmenlerini ve itfaiyecilerini temsil ediyor ve Activision Blizzard hissesine sahip. Şirket , şirketin daha kapsayıcı bir işyerine sahip olmasına yardımcı olmak için Nisan ayında yeni bir çeşitlilik, eşitlik ve katılım sorumlusu atadı . Buna karşılık, işçileri ayrımcılığa karşı korumayı amaçlayan bir grup çalışan, Kotick ve yeni çeşitlilik şefi için bir talep listesi oluşturmak üzere bir komite oluşturdu .

Hissedarların çoğunluğu Kotick'i yönetim kurulunda tutmayı seçmiş olsa da, Activision'ın cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı anlaşmazlığını nasıl ele aldığını ayrıntılandıran yıllık bir kamu raporunu yayınlama planını da onayladılar . Rapor ayrıca, şirketin bu olayların olmasını nasıl engellediğini ve bunları çözmek için gereken süreyi kısaltmak için ne yaptığını detaylandırmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.