Stephen King'in Macroverse'si Açıklandı: Karakterler Nedir ve Hangi Karakterleri Bağlıyor?

Stephen King'in Macroverse'si Açıklandı: Karakterler Nedir ve Hangi Karakterleri Bağlıyor?

Stephen King'in karakterleri ve canavarları, Macroverse olarak bilinen bir çoklu evrende yaşıyor ve farklı hikayeleri birbirine bağlayan karakterler var.

Stephen King'in tüm hikayeleri Macroverse adı verilen bir çoklu evrende yaşıyor ve birçoğunun karakterler, olaylar ve daha fazlası aracılığıyla birbirleriyle farklı bağlantıları var, ancak bu geniş evreni farklı zaman çizelgeleri ve boyutları ile takip etmek zor olabilir. Stephen King onlarca yıldır çeşitli korku, gerilim ve bilim kurgu romanları ve kısa öyküleriyle nesiller boyu okuyucuları korkuttu ve haklı olarak “Korku Kralı” adını kazandı ve bunların hepsi Macroverse'de yer alıyor, ancak bazıları yaşıyor. King hikayelerinin bu çoklu evrenini takip etmeyi biraz zorlaştıran belirli zaman çizelgelerinde ve boyutlarda.

Stephen King'in korku yazarı olarak kariyeri 1974'te Carrie'nin yayınlanmasıyla başladı ve başarılı olmasına rağmen (çoğunlukla iki yıl sonra Brian de Palma'nın uyarlaması sayesinde), King'i korku türünde önde gelen bir yazar haline getiren roman, The Shining , 1977'de. O zamandan beri King çeşitli senaryoları, yaratıkları, canavarları (insan ve doğaüstü) ve korkuları araştırdı ve zamanla hepsi Macroverse olarak bilinen bir çoklu evren oluşturdu ve bu sayede, Macroverse'in etrafında hala birçok gizem olmasına rağmen, IT gibi doğaüstü yaratıkların varlığı açıklandı.

Macroverse'in kökeni hakkında birçok ayrıntı ve daha fazlası The Dark Tower romanlarında bulunabilir ve bunlara göre her şey “her şeyin arkasındaki karanlık” olan Prim ile başladı. Ondan , Kara Kule'nin yarattığı evrenleri ve sonsuz alternatif evrenleri yaratan metafizik varlık Gan (Tanrı veya Diğer olarak da bilinir) ortaya çıktı.yerinde tutar. Kule altı kirişle desteklenir ve on iki Muhafız tarafından korunur: tavşan, ayı, at, köpek, kartal, fil, sıçan, kurt, kaplumbağa, balık, yarasa ve aslan. Kaplumbağa, doğası gereği nazik, bilge, şefkatli ve iyiliksever olan, ancak çok uyur, kabuğuna çekilir ve nadiren dışarı çıkan devasa bir kaplumbağa olan Maturin'den başkası değildir. Bunlardan biri, King'in hikayelerinin çoğunun geçtiği ana akım evreni kusmasına neden oldu.

randall-flagg-pennywise.webp

Macroverse içinde bir boşlukta var olan IT, Maturin'in doğal düşmanı ve King'in evrenindeki en gizemli yaratıklardan biridir, çünkü gerçek şekli hala bilinmemektedir, ancak “ölü ışıklar” olarak bilinen dönen, yıkıcı turuncu ışıklar kütlesi olarak tanımlanmaktadır. BT, Dünya'ya büyük bir felaket olayıyla geldi ve Kuzey Amerika'ya, özellikle de Derry, Maine olacak bölgeye indi. Ana evrendeki/Prime Earth'teki diğer dikkate değer yerler, Jerusalem's Lot, Castle Rock, Haven ve Shawshank Eyalet Hapishanesidir ve IT, King'in birçok eserini ona referanslar veya ince görünüşler yoluyla birbirine bağlayan yaratıklardan biridir. Örneğin, Tommyknockers'da Tommy, " gözleri parlak gümüş doları olan bir palyaço görür .” Maine'den geçerken, Dreamcatcher'da bir “Pennywise Lives” grafiti var ve IT'den Bev Marsh ve Richie Tozier gibi karakterler görünüyor veya başka hikayelerde de bahsediliyor. Macroverse'deki farklı hikayeleri birbirine bağlayan bir başka büyük karakter, Walter o'Dim ve The Man in Black olarak da bilinen Randall Flagg , King'in çoklu evreninin ana düşmanı olarak kabul edilen ve hatta Carrie gibi bazı hikayelerde gizli kötü adam olan Randall Flagg , baş karakterin gerçek babası olduğu ima edildiği gibi.

Sonuç olarak, Macroverse'in kökeni nedeniyle her şey Kara Kule'ye bağlanır ve King'in geri kalan hikayelerinin keyfini bağımsız hikayeler olarak çıkarırken, Kara Kule romanları Macroverse'e ve potansiyel olarak sonsuz sayısına daha derin bir bakış sunarak deneyimi zenginleştirir. paralel boyutlar ve birçok zaman çizelgesi. Tabii ki, Stephen King ne kadar çok yazarsa , gerçek hayattaki evrene çok benzeyen Macroverse'e o kadar fazla karakter, canavar, dünya ve olay eklenir, gizem ve kökenleri için farklı açıklamalarla çevrili olmaya devam edecek, mistik varlıklar ve daha fazlası ortaya çıkmaya devam edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.