Snapchat ve TikTok Harika Eğitim Platformları Olabilir

Snapchat ve TikTok Harika Eğitim Platformları Olabilir

Artık sıkıcı dersler yok

  • Snapchat'in ASL lensi size Amerikan İşaret Dilini kullanmayı öğretiyor
  • Viral sosyal platformlar, erişilebilirliği ve daha fazlasını öğretmek için ideal yollar olabilir
  • Bazıları bunun eğitimden çok tanıtımla ilgili olduğundan endişeleniyor

gettyimages-1328269964-068bc85e4b82419d849c785beab61baa-1-001.webp

Suriuawaut Suriya / Getty Images

Snapchat, Amerikan İşaret Dili (ASL) öğrenmenize yardımcı olmak istiyor .

Yeni ASL Alfabe Lensi , insanların ASL alfabesini kullanmasını, isimlerini imzalamayı öğrenmesini ve oyun oynamasını sağlıyor. İşaret dilini okumak ve çevirmek için AR ve kameralar kullanan Signall teknolojisine dayanmaktadır . Ancak Snapchat - veya TikTok veya benzeri - eğitim için iyi bir platform mu? Yoksa bu sadece sağır farkındalığını bir halkla ilişkiler dublörlüğü olarak mı kullanıyor, bir tür yeşil yıkama gibi ama erişilebilirlik için mi?

İşitme engelli tasarımcı ve yazar Graham Bower , Lifewire'a verdiği bir röportajda , "Apple's Fitness+'ta elde ettiğiniz tokenizmin ötesinde bir şey öğretmek için ciddi bir girişim gibi görünmüyor" dedi.

Öğretme Anı

Herkes bu kadar alaycı değil. Lifewire'ın yorum talebine yanıt veren birkaç kişi, Snapchat ve TikTok'un erişiminin bu platformları eğitim için iyi hale getirdiğine dikkat çekti - küçük bir kullanıcı yüzdesine bile ulaşabilirseniz, bu iyi bir şeydir.

"Snapchat ile ilgili olarak, ASL'yi daha fazla kişiye öğretmenin ve ASL'nin kullanımını normalleştirmenin bir dezavantajı yok. Asıl endişe, Snapchat'in sağır topluluğa programlarında danışıp uygun işaretlerin öğretilmesini sağlamasıdır", engellilik avukat Ceasarae Galvan , Lifewire'a e-posta yoluyla söyledi.

asl-alphabet-tryptich-81efb9f6b71046b6bf8c3a0abea88a7b-001.webp

Snapchat

Ve Snapchat sağırlar topluluğuna danışmanlık yapıyor. Snap'teki ekip, İngilizce'ye karşı bir suç olabilecek ancak tamamen sağır ve işitme güçlüğü çeken ekip üyeleri tarafından yönetilen "Sağırcılar" olarak adlandırıyor. Bu lensin arkasındaki fikir, herkese imzalamayı öğretmek değil, farkındalığı artırmak ve imzalayanların çevrimiçi iletişim kurmasını kolaylaştırmaktır.

Radikal Erişilebilirlik

Erişilebilirlik konularını teknoloji açısından yakından takip ediyorum ve görünüşe göre son birkaç yılda yükselişe geçti ve ana akım farkındalık haline geldi. Bu yılın En İyi Film Oscar'ı kazananı bile ağırlıklı olarak sağır bir kadroya sahip. Ancak bu erişilebilirlik dalgasının nedeni oldukça tanıdık olabilir.

İşitme engelli erişilebilirlik danışmanı Meryl Evans , Lifewire'a e-posta yoluyla "Erişim, pandemi nedeniyle şu anda sıcak" dedi. "Şirketler dijital olarak daha fazla iş yapmak zorunda kaldılar ve çok sayıda insanı, yani engellileri kilitlediklerini gördüler. Bir Forrester araştırması , şirketlerin yüzde 80'inin dijital erişilebilirlik elde etmek için çalıştığını tespit etti."

Dijital iletişim, erişilebilirlik için çok uygundur çünkü kurulumun bir parçası olarak her zaman bir kameranız ve bir bilgisayarınız olur. Signall'ın AR işaret dili çevirisi gibi teknolojiler bir yönde çalışabilir ve otomatik olarak oluşturulan altyazılar diğer yönde çalışabilir. Ve bu canlı iletişim olduğu ve örneğin YouTube videolarında otomatik olarak oluşturulan alt yazılar olmadığı için, çevirideki herhangi bir aksaklığın üstesinden genellikle bağlam veya tekrar sorma yoluyla gelinebilir.

gettyimages-1158249965-5b497b969a1548cb9451c43693b871b7.webp

Motor / Getty Images

Bu arka planla, Snapchat gibi platformların bizi işaret dili gibi şeylere alıştırması çok mantıklı. Üniversite düzeyinde bir eğitim olmayabilir, ancak çok daha acil ve imzalamayı teşvik etmenin mükemmel bir yolu olabilir.

Galvan, "TikTok'ta algoritma inanılmaz" diyor. "Engelli yaratıcıları, onları gerçekten duymak ve desteklemek isteyen insanların önüne koyuyor ve bir topluluk bulmayı kolaylaştırıyor. Baskıcı sistemlere ve erişim engellerine karşı konuşuyoruz ve değişim talep ediyoruz ve sosyal medya bize platformu verdi. böyle yaparak."

TikTok ve Snapchat'i sosyal veya eğlence platformları olarak düşünüyoruz, ancak erişimleri, aciliyetleri ve daha genç demografileri onları pedagojik tohumlar ekmek için ideal yerler haline getiriyor. Eğitim kaynakları, viral videolar veya eğlenceli Snapchat lensleri dahil olmak üzere her türlü şekilde paketlenebilir. Ve TikTok'un ünlü algoritması dahil olduğunda, Galvan'ın dediği gibi, aniden alıcı izleyiciler, daha çeşitli bir yaratıcılar dünyasına sürüklenecek.

Tıbbi düzenleme uzmanı Essenvia Başkan Yardımcısı Daivat Dholakia , Lifewire'a e-posta yoluyla "Aslında ASL'yi oyunlaştırmanın herhangi bir dezavantajını göremiyorum" dedi. "Ne kadar çok insan bunu bilirse, dünya o kadar erişilebilir hale geliyor. Bence, genel olarak, Gen-Z ve ötesi erişilebilirliğe daha fazla odaklanıyor. Bu, çok şiddetli empatiye ve değişim dürtüsüne sahip bir nesil, nedeni bu olabilir. erişilebilirlik 'trendi' için."

Bu bir trend ise, o zaman hoş karşılanır. Ancak, her yerde iyi haber olan çevrimiçi iletişim için yeni bir normal olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.