Netflix Parolanızı Paylaşmayı Durdurmanız Gerekecek

Netflix Parolanızı Paylaşmayı Durdurmanız Gerekecek

Hala söylenmeyen tek şey Netflix'in yeni planlarını nasıl uygulayacağı.

Panasonic uzaktan kumandayı üzerinde 'Netflix' yazan bir televizyona doğrultmuş kişi

Netflix, klasik "ilk vuruş bedava" iş modelinden kazanç sağlıyor olabilir.

Netflix aboneleri uzun süredir şifrelerini evlerinin dışındaki arkadaşlarıyla paylaşıyor ve Netflix bu konuda oldukça havalı. 2016'da şirketin CEO'su Reed Hastings bunu "olumlu bir şey" olarak nitelendirdi. Ancak şimdi, insanları hesap ayrıntılarını başkalarıyla paylaşmayı bırakmaya zorlamanın yollarını deniyor. Daha doğrusu paylaştığınız her kişi için bir ek ücret ödemenizi istiyor .

Netflix şifre paylaşan ve web pazarlamacısı Simone Colavecchi , Lifewire'a e-posta yoluyla "Şu anda hesabımı diğer iki aile üyesiyle paylaşıyorum ve üç farklı ülkede yaşıyoruz" dedi. "Bana sorarsanız, kendi hesabıma sahip olmak için tam bedeli ödemeden önce iki kez düşünürdüm. Bir tarafta Netflix izlemeye alışmış insanlar tam bedeli öder, ama benim durumumda bir müşteri kaybederler."

Zaman değişir

Bir grup arkadaşın birlikte kulüp yapması, Netflix'in aylık ücretini ödemesi ve ardından hepsini izleyebilmeleri için oturum açma bilgilerini paylaşması oldukça yaygındır. Bu, sosyalizm ve kapitalizmin mükemmel dengesidir. Muhtemelen ya kendin yapıyorsun ya da yapan birini tanıyorsun. Ve Netflix, uygulamayı gerçekten hiç bozmadı.

Şimdi, bu değişti. Şili, Kosta Rika ve Peru'da yapılan bir denemede Netflix, ev planınıza başka bir yerden giriş yapan eklenti üyeler için ücretlendirmeyi deniyor. Netflix ürün inovasyonu direktörü Chengyi Long blog yazısında , standart ve premium planlara sahip üyelerin iki kişiye kadar alt hesap ekleyebileceklerini söylüyor .

"Netflix'i bu kadar başarılı yapan şeylerden birinin şifre paylaşımına karşı hoşgörülü olduğu söylenebilir."

Netflix ayrıca yeni bir hesaba aktarmayı mümkün olduğunca sorunsuz hale getiriyor. Daha önce birinin ev planında yer alıyorsanız, ancak kendi kullanıcı profilinizi kullanıyorsanız, kaybetmezsiniz. Yepyeni bir hesaba veya yukarıda belirtilen alt hesaplardan birine kaydolursanız, profilinizi yanınıza alabilirsiniz.

Onları Bağla

Görünüşe göre Netflix, büyümeyi sağladığı için şifre paylaşımına izin vermekten mutlu oldu. Finansal büyüme değil - çünkü kimse fazladan ödeme yapmıyordu - ama kullanıcı büyümesi. Ve artık insanlar bağımlı olduğuna göre, ödemeye başlamalarının zamanı geldi.

Market CEO'su Jamie Knight , "Netflix'i bu kadar başarılı kılan şeylerden birinin şifre paylaşımına karşı hoşgörülü olduğu söylenebilir. ve veri trendleri haber sitesi DataSource Hub, Lifewire'a e-posta yoluyla anlattı.

Ama neden şimdi? Halka açık şirketlerin bu evrensel takıntısı yüzünden—büyüme. Netflix, 2020'de karantinanın başlangıcında 26 milyar abone ekledi, ancak şimdi piyasa analistlerinin beklentilerini karşılayamıyor. Yani büyüme yavaşlıyor, çünkü kısmen Netflix'i isteyen pek çok insan zaten kullanıyor.

Mutlu kadın televizyon izliyor ve geceleri patlamış mısır yiyor.
JESHOOTS.COM / Unsplash

Ancak gördüğümüz gibi, bu kullanıcıların çoğu ödeme yapmıyor. Netflix, bu şifre paylaşanların makul bir yüzdesini ödeme yapan kullanıcılara dönüştürebilir veya en azından mevcut hesap sahiplerini onlar için ödeme yapmaya ikna edebilirse, o zaman bu bir büyüme kaynağıdır.

Ve neden olmasın - insanların biraz fazladan ödeme yapması, ancak yine de ana planı bölmeleri mantıklı olabilir. Ve pek çok ebeveyn, çocuklarının üniversite yurtlarında Netflix izlemesi için ödeme yapmaktan kesinlikle mutlu olacaktır.

Facebook ve Netflix gibi internet devleri çağında, her ne pahasına olursa olsun eski, zaten yıkıcı olan büyüme modeli çalışmıyor. Daha doğrusu, daha da yıkıcıdır. Facebook, neredeyse tüm gezegenin kaydolmasıyla neredeyse doygunluğa ulaştı ve reklam satmak için hepimizi birbirimizden nefret ettirerek büyümeyi hızlandırıyor.

Netflix, bu yeni politika başarılı olsa bile kesinlikle başka bir doygunluk noktasına ulaşacak, ancak en azından akıllıca oynuyor. Ek ödemeler ve sıkı izlenen kullanıcı profilinizi koruma yeteneği, geçişi gerçekten kolaylaştırır.

Hala söylenmeyen tek şey Netflix'in yeni planlarını nasıl uygulayacağı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.