İngiltere Chelsea'ye el mi koyuyor?

İngiltere Chelsea'ye el mi koyuyor?

Chelsea'nin sahibi Roman Abramovich, İngiltere Hükümeti tarafından yaptırıma uğradı. Birleşik Krallık bireyleri ve işletmeleri ile işlemlerden men edilmesi; Chelsea'ye çalışmaya devam etmesi için özel lisans verildi; peki bu bir nevi el koymak mı?

Chelsea'nin sahibi Roman Abramovich, İngiltere hükümeti tarafından yaptırıma uğradı - yani artık kulübü satamıyor.

Abramovich'in "varlıkları donduruldu, İngiltere'deki bireyler ve işletmelerle işlem yasağı, seyahat yasağı ve ulaşım yaptırımları" uygulandı.

Yaptırımlar, 55 yaşındaki yatırımcının İngiltere'de para kazanmasını engellemeyi amaçlıyor - buna Chelsea de dahil. Rus-İsrailli milyarder Abramoviç işlemden kar sağlamadığı veya herhangi bir kazanç sağlamadığı sürece gelecekte Chelsea'nin satılması için İngiltere hükümetine başvuruda bulunulabilir.

Hükümet, Chelsea'ye fikstürlerin yerine getirilmesine, personele ödeme yapılmasına ve mevcut bilet sahiplerinin maçlara katılmasına izin vermek için özel bir lisans verdi.

Chelsea için hazırlanan kararlar

Oyunculara veya personele yeni sözleşmeler sunan Antonio Rudiger, Andreas Christensen ve Cesar Azpilicueta, anlaşmaları 30 Haziran'da sona erecek.

Kadın takımı da dahil olmak üzere herhangi bir resmi transfer olmayacak

Herhangi bir takım için herhangi bir oyuna yeni bilet satılamayacak - kadınlar ve genç taraflar dahil (sadece sezonluk bilet sahipleri ve mevcut bilet sahipleri)

Traftaralara ürün satılamayacak (mevcut mallar üçüncü şahıslar aracılığıyla satılabilir)

Stadyum çalışması veya yeniden geliştirme yapılamayacak

Ev sahibi olarak maç başına güvenlik, yönetim ve yemek masrafları için 500.000 Sterlin'den fazla harcama ve deplasman maçları başına 20.000 Sterlin'den fazla harcama yapılamayacak

Spor ve Kültür Bakanı Nadine Dorries, tweet attı: "Bunun bazı belirsizlikler getirdiğini biliyorum, ancak Hükümet, futbolun oynanmasını sağlamak için lig ve kulüplerle birlikte çalışırken, yaptırımların amaçlananları vurmasını sağlayacak. Futbol kulüpleri kültürel varlıklar ve ana kayadır. onları korumaya kararlıyız."

2021/11/23/juventus-chelsea-2021-1k0t9rpdzhru11d9ymf75km31e.jpeg

Hükümetten yapılan açıklamada, "Bugünün yaptırımlarının Chelsea futbol kulübü üzerindeki önemli etkisi ve bunun potansiyel zincirleme etkileri göz önüne alındığında, Hükümet bu sabah Chelsea'de futbolla ilgili bir dizi faaliyetin devam etmesine izin veren bir lisans yayınladı.

"Bu, kulübün maç oynamaya ve sırayla Premier Lig'i, daha geniş futbol piramidini, sadık taraftarları ve diğer kulüpleri koruyacak diğer futbolla ilgili faaliyetlere devam etme izinlerini içerir. Bu lisans, belirlenen birey İngiltere yaptırımlarını atlatamaz. Lisans sürekli inceleme altında tutulacak ve futbol yetkilileriyle yakın bir şekilde çalışacağız."

Chelsea, haberin yayınlanmasından yaklaşık beş saat sonra bir açıklama yaptı ve şunları söyledi: "Bugün sırasıyla Norwich ve West Ham'a karşı erkek ve kadın takım maçlarımızı gerçekleştireceğiz ve lisansın kapsamı konusunda Birleşik Krallık Hükümeti ile görüşmelerde bulunmayı amaçlıyoruz.

"Bu, Kulübün olabildiğince normal çalışmasına izin vermek için lisansta değişiklik yapılması için izin alınmasını da içerecek. Ayrıca, bu önlemlerin Chelsea Vakfı üzerindeki etkisi ve onun önemli çalışmaları hakkında Birleşik Krallık Hükümeti'nden rehberlik isteyeceğiz. topluluklarımız."

Chelsea ve hükümet yetkililerinin Perşembe günü bir araya gelecekler

Abramovich, 2003'ten beri Chelsea'nin sahibi ve kulüp, yönetimi sırasında 19 yılda 21 kupa kazandı.

2022/02/27/chelsea-liverpool-1.jpg

Hükümet neden Abramoviç'in Putin'e yakın olduğundan emin?

Sky Sports News'in baş muhabiri Kaveh Solhekol:

Bunun olmasının nedeni, Birleşik Krallık hükümetinin Roman Abramovich'in Vladimir Putin'e yakın olduğuna karar vermesidir.

Onu Kremlin yanlısı bir oligark olarak tanımlıyorlar ve ayrıca Rus hükümetinden ayrıcalıklı muamele ve tavizler aldığını tespit ettiklerini söylüyorlar. Ukrayna'nın altını oymaya ve toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit etmeye karıştığını söylüyorlar.

Ayrıca, etkin bir şekilde kontrol ettiği Evraz PLC adlı bir çelik üretim ve madencilik şirketinin ana hissedarı olduğu gerçeğiyle ilgili bazı ayrıntılara giriyorlar ve şirketin Rus ordusuna tanklarını inşa etmek için kullanılan çelik tedarik etmiş olabileceğini söylüyorlar. .

İngiltere hükümeti, Abramoviç'in inkarlarına rağmen Putin'e yakın olduğundan yüzde 100 emin.

Chelsea çalışmaya devam edebilir ama kulüp belirsizlik içinde

Sky Sports News'in baş muhabiri Kaveh Solhekol:

Satış şimdilik askıya alındı. Roman Abramovich Chelsea'yi satamayacak. Bu sürecin başından beri, o geri adım attı, bu durumun kontrolünde değil - hükümette.

Kontrolü devretme planı yaptı, ancak kulübün sahipliğini Chelsea Vakfı hayır kurumunun mütevelli heyetine vermedi. Bu işe yaramadı, bu yüzden kulübü satmak istediğini ve tüm gelirin Ukrayna'daki savaşın tüm kurbanlarına yardım etmek için kuracağı yeni bir vakfa gideceğini söyleyen bir bildiri yayınladı.

Yapmak istediği buydu, ancak başından beri İngiltere'nin ona yaptırım uygulama tehdidi vardı. Artık İngiltere'de para kazanmasına izin verilmiyor ve Chelsea'yi satamayacak.

Ancak Chelsea hükümet tarafından önemli bir kültürel varlık olarak görülüyor, bu nedenle Chelsea'ye bir lisans verdiler. Yani yaptırımlara rağmen faaliyetlerini sürdürebilir, demirbaşlarını yerine getirebilirler.

Ama etkili bir şekilde, araftalar. Yapamayacakları çok şey var.

Oyuncularına ödeme yapmaya devam edebilirler, ancak yeni transferler yapamayacaklar. Oyun biletleri satamazlar, bu nedenle sadece sezonluk bilet sahipleri veya önceden bilet almış kişiler maçlara gidebilir.

Ticari mallardan para kazanamayacaklar. Oyuncularını ve günlük faturalarını ödemeye devam edebilecekler.

Deplasman maçlarına seyahat etmek için ne kadar para harcayabilecekleri hakkında bile ayrıntılara giriyor. Kulüpteki takım başına seyahat için 20.000 £ 'a kadar harcayabilirler. Ev oyunları için, güvenlik, catering ve yönetim için oyun başına 500.000 £'a kadar harcayabilirler, ancak bundan daha fazlası olamaz.

Bunun Abramovich için anlamı, Chelsea'nin artık fiilen kontrolünün dışında olması. Şu anda özel bir lisans altında faaliyet göstermektedir ve bu lisans sürekli olarak gözden geçirilecektir.

Bir kulüp olarak Chelsea için, kısa vadede maç bazında çalışmaya devam edebilirler, ancak uzun vadeli şeyler çok, çok belirsiz.

Bu Chelsea'nin satışı için ne anlama geliyor?

Stephen Taylor Heath, spor avukatı:

Kısa cevap, hayır [kulübü satamaz]. Bir varlığın dondurulması, kelimenin tam anlamıyla bir varlığın dondurulması anlamına gelir. Chelsea fiziksel bir öğedir, bir yattan farklı olarak kulübe birçok organik parça vardır ve bu nedenle hükümet, kulübün mevcut taahhütlerine ve yükümlülüklerine göre ticarete ve faaliyete devam edebileceği anlamına gelen özel bir lisans çıkarmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.