Herkesin Okuması Gereken 10 Kitap

Herkesin Okuması Gereken 10 Kitap

Okumayı seviyorsanız işte size harika bir okuma listesi. Okumayı pek sevmeseniz bile, okumayı sevmeniz için işte 10 neden.

Dünya çapında okuyucuya ulaşmayı başarmış birçok kitap bazı nedenlerden dolayı “klasik” olarak tanımlanır. Dönemlerinin en büyük edebi zihinleri tarafından kaleme alınan bu kitaplar, bugün hala geçerli olan evrensel temalara, karakterlere, deneyimlere, duygulara ve bakış açılarına sahiptir. Birçok modern edebi kurgu kitapları bu klasiklerden ilham almıştır.

Bu 10 kitabı herkes en az bir kez okumalı! Bazıları iyi bilinen klasikler, diğerleri modern devlerdir. Bu kitapları herkes hayatları boyunca en az bir kere okumalı!

5b238857e7aa3c256892dc2b.jpg

1. Bülbülü Öldürmek, Harper Lee

1960 yılında yayınlanan bu evrensel klasik, 20. yüzyılın ilk dönemlerinde Güney Amerika’da ki insanların davranışlarını ve kolektif vicdanını gözler önüne seriyor. Mizah, tarihin en iyi romanlarından birini yazmak için önyargı, nefret, ikiyüzlülük, aşk ve masumiyetin ince çizgisi üzerinde seyir etmemizi sağlıyor.

2. 1984, George Orwell

1984 hayatımızın içinden bir kitap olsa da, George Orwell'in distopik, totaliter kontrol, korku ve yalan dünyası hiç bu kadar derin hissedilmemişti. Bireyselliğin, özgür iradenin ve sevginin yasak olduğu bir dünyada gelişen insan doğasıyla mücadele eden Winston Smith'in hayatına büyük bir pencereden bakıyorsunuz.

3. Harry Potter ve Felsefe Taşı, J.K. Rowling

Harry Potter'ı herkesin duyduğuna bahse girerim, ama kitaplarını kaç kişi okumuştur? Yaşayan en ünlü sihirbaz olan Harry Potter’ın maceralarına sizde katılın. Hogwarts'ı ziyaret edin, en sevdiğiniz karakterlerle tanışın ve Harry'nin dünyanın en ünlü edebi karakterlerinden biri haline gelmesini bekleyin.

4. Yüzüklerin Efendisi, J.R.R. Tolkien

Yüzüklerin Efendisi, J.R.R.'ın fantastik türündeki evrensel bir romandır. Tolkien ilk olarak Yüzük Kardeşliği (1954), İki Kule (1955) ve Kralın Dönüşü (1955) olarak üç bölüm halinde yayınladı. Orta Dünya'nın Üçüncü Çağında geçen roman, Tolkien'in Hobbit'inin (1937) devamı niteliğindeydi. Yüzüklerin Efendisi, dünyalarını mutlak kötülükten kurtarmak için yola çıkan, bazen isteksiz olan bir grup kahramanın destanıdır. Yüzüklerin Efendisi dünyasından birçok yaratık ve ütopya, Tolkien'in geniş filoloji ve folklor bilgisinden alınmıştır.

5. Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald

Fitzgerald'ın The Great Gatsby'si 1925'te yayınlandı, Caz Çağı'nın çöküşünü ve en hoşgörülü bir karaktere sahip olan genç insanların bile her zaman aşk ve sevgiyi elde edemeyeceğini bizlere gösteriyor. Bu kitabın hikayesi en ummadık anda karşınıza çıkan insanların hayatımızı önemli ölçüde değiştirebileceğini bizlere gösteriyor.


6. Aşk ve Gurur, Jane Austen

Edebiyat tarihinin en ünlü romanlarından biri olan Aşk ve Gurur, görgü ve nezaketin son derece önemli olduğu bir dünyada iki karşıt karakterin flörtünü anlatıyor. Bu kitabı okuyanlar kendilerini kitabın içinde gibi hissettiklerini ve gerçek dünyadan soyutlandıklarını aktarıyor.


7. Genç Bir Kızın Günlüğü, Anne Frank

Unutulmaz ve derinden etkili olan Anne Frank'in günlüğü, Nazilerden saklanan genç bir kızın hayatının ham bir öyküsüdür. Anne, içinde bulunduğu koşullara rağmen insanların kalbinin hâlâ iyi olduğuna ve dünyanın güzelliklerle dolu olduğuna inanıyor: o senin hayatını değiştirecek.

8. Kitap Hırsızı, Markus Zusak

Yıl 1939. Nazi Almanyası. Ülke nefesini tutuyor. Ölüm hiç bu kadar yoğun hissedilmemişti ve daha da yoğun hissedeceksiniz.
Kardeşinin mezarının yanında, kısmen karda gizlenmiş tek bir nesneyi aldığında Liesel'in hayatı değişir. Bu, orada tesadüfen bırakılan Mezarcının El Kitabı ve onun ilk kitap hırsızlığı eylemi. Böylece Liesel'in akordiyoncu üvey babasının yardımıyla okumayı öğrendiği gibi kitaplarla ve kelimelerle bir aşk başlar. Yakında, nerede kitap bulunursa bulunsun, belediye başkanının karısının kütüphanesi olan Nazi kitap yakma yerlerinden kitaplar çalıyor.

9. Hobbit, J.R.R. Tolkien

Filmler anlaşılmaz derecede uzun olmasına rağmen, Hobbit aslında kısa bir çocuk kitabı olarak yazılmıştır. Herkesin favori karakteri Bilbo Baggins, bir ejderhaya meydan okumak için Orta Dünya'nın zorlu yollarını kat ederken en sevdiğiniz karakterlerle tanışmamızı sağlıyor.

10. Küçük Kadınlar, Louisa May Alcott

Büyüleyici 19. Yüzyıl İngilteresinde her biri kendi belirgin kişiliğine sahip dört kız kardeşin maceralarına ortak olun. Bu kızlar, kendilerini geliştirip güçlü kadınlar haline geldikçe, onların mücadelelerine ortak olun ve hatalarından ders çıkarın.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.